Były sołtys wsparł projekt

 

Cały czas  do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie przybywa ankiet do słownika języka i kultury mieszkańców Gminy Zagórów, powstającego pod redakcją prof. Błażeja Osowskiego z Pracowni Dialektologicznej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 – Mamy trzeciego rozmówcę, obok Krystyny Szelewicz- Cichockiej i Stanisława Nowaka, któremu zadaliśmy ponad 1200 pytań z wszystkich 6 formularzy. Tą osobą jest Józef Kościański, emerytowany pracownik obsługi Szkoły Podstawowej w Łukomiu, masarz i wędliniarz, były sołtys Łukomia. Z panem Józefem spotykaliśmy się przez półtora miesiąca. Jak przeliczyliśmy czas wszystkich wywiadów, okazało się, że w sumie rozmawialiśmy 20 godzin. Serdecznie dziękujemy panu Józefowi za wsparcie projektu, chęć pomocy, wielogodzinne rozmowy i liczne dykteryjki oraz przyśpiewki – czytamy na stronie zagórowskiego ośrodka kultury.

Przypomnijmy, że od 2 marca do 2 czerwca potrwają prace badawcze nad językiem mieszkańców Gminy Zagórów!

Z ich inicjatywą wyszedł pan profesor Błażej Osowski, który wcześniej z sukcesem realizował już podobne projekty. Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem ze strony dyrektora MGOK, Łukasza Parusa i Grzegorza Cieślewicza, prezesa stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi, którzy zaprosili do współpracy całe środowisko lokalne: szkoły, instytucje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, sołectwa i osoby fizyczne.

A może Ty chcesz przeprowadzić ankietę do powstającego słownika? Też możesz być współtwórcą publikacji. To bardzo łatwe. Każdy wywiad jest interesujący i inspirujący. Szczegóły: Łukasz Parus, e-mail: parus.mgokzagorow@op.pl, tel. 505 739 633.

DR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.