Kopojno z kolejnym w gminie AED

 

Na wyposażeniu jednostki z Kopojna od jakiegoś czasu znajduje się defibrylator AED.

– To piąte takiego typu urządzenie na terenie naszej gminy. Jedno znajduje się przy strażnicy OSP w Zagórowie, kolejne na hali sportowej w Zagórowie, następne w firmie Wojciecha Nijaka na Berdychowie. AED posiadamy również w jednym wozie ratowniczo – gaśniczym w zagórowskiej jednostce – nadmienia komendant gminny Krzysztof Jankowski.

Dodaje też, że powszechna dostępność takiego typu urządzenia daje możliwość korzystania z  urządzenia  w sytuacji zagrożenia życia przez 24 godziny na dobę. – Ważne też, by uświadomić wszystkich mieszkańców gminy,  jak ważna dla naszego zdrowia i życia jest każda minuta. Przyjmuje się, że śmierć mózgu, w następstwie nieodwracalnych zmian, wynikłych z niedotlenienia komórek mózgu, następuje u człowieka w ciągu 3-4 minut od momentu zatrzymania krążenia – dodaje.

AED to wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. W czasach, gdy coraz częściej zdarzają się takie sytuacje gdzie niestety brakuje wolnych karetek, każda jednostka OSP posiadająca AED na swoim wyposażeniu oraz wyszkolonych ratowników, zwiększa szansę przeżycia osoby u której doszło no nagłego zatrzymania krążenia.

Jeśli wzywasz pomoc na nr alarmowy 112 do osoby,  u której nastąpiło zatrzymanie krążenia, pamiętaj, że możesz skorzystać z wyżej wymienionych defibrylatorów.

DR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.