Otrzymali promesy na nowe auta

 

Kilka dni temu  w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach odbyła się uroczystość wręczenia 32 promes na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa wielkopolskiego.

 Trzy promesy na średnie samochody ratowniczo-gaśnicze trafiły do  powiatu słupeckiego, a otrzymali je druhowie z OSP w Słupcy, Zagórowie oraz Szyszłowie.  Uroczystego wręczenia dokonali: nadbryg. Arkadiusz Przybyła – zastępca komendanta głównego PSP, Michał Zieliński – wojewoda wielkopolski oraz nadbryg., Dariusz Matczak – wielkopolski komendant wojewódzki PSP.

Przypomnijmy, że nowe auta dla jednostek to efekt programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz firm ubezpieczeniowych. W 2021 roku do jednostek OSP w całej Polsce trafi 314 samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości ok. 244 mln zł. W większości będą to najbardziej uniwersalne – średnie samochody ratowniczo-gaśnicze (ok 80%). Zakupy samochodów zostaną zrealizowane przez jednostki OSP przy dofinansowaniu: NFOŚiGW / WFOŚiGW – 60,7 mln zł, dotacji KSRG – 44,9 mln zł, dotacji MSWiA – 19,6 mln zł, środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych – 14,5 mln zł. – Wniosek z zagórowskiej jednostki został złożony na zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego GBA ze zbiornikiem wody w przedziale od 2,5 metra sześciennego do 4 m3. W momencie kiedy otrzymamy fizycznie nowe auto planujemy przekazać ciężki samochód GCBA Jelcz 5/24 do jednej z jednostek z terenu gminy Zagórów. Na chwilę obecną nie mamy dokładnie sprecyzowane jak będą wyglądały przesunięcia. Decyzje podejmą zainteresowane Zarządy OSP – nadmienia Krzysztof Jankowski, komendant gminny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.