Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca. Dzięki Indywidualnemu Kontu Emerytalnemu możemy efektywnie oszczędzać pieniądze na czas, gdy zaprzestaniemy już aktywności zawodowej, a przy okazji zyskujemy też pewne, niebagatelne, przywileje podatkowe.
Oczywiście na IKE najwięcej skorzystają ludzie młodzi, którzy będą gromadzili na nim swoje oszczędności przez wiele lat. Tym sposobem, nawet odkładając relatywnie niewielkie kwoty, ale czyniąc to systematycznie zdołają zapewnić sobie pokaźną kwotę, która później uzupełni ich ZUS-owską emeryturę, a być może pozwoli zaoszczędzone pieniądze na jakiś inny, ważny cel.
Efektywność oszczędzania na IKE
Indywidualne Konto Emerytalne to instrument, który ma już w Polsce długą tradycję i zapisał dobrą historię. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zgromadzone w IKE pieniądze są prywatne, nikt nie może ich użyć bez naszej zgody, a ich zaletą jest również i to, że – w przeciwieństwie na przykład do pieniędzy gromadzonych w ZUS – są one dziedziczne.
Oczywiście efektywność oszczędzania w IKE jest różna, bo do wyboru w ramach tego instrumentu mamy kilka narzędzi. Możemy więc zadysponować, że nasze pieniądze są gromadzone na depozycie bankowym, ale możemy też w ten sposób inwestować w akcje spółek notowanych na giełdach (nie tylko w Polsce) lub funduszach inwestycyjnych. Długoletnie trendy dowodzą, że choć inwestowanie na rynku kapitałowym, a więc w akcje lub jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych jest obarczone ryzykiem, to jednak jest najbardziej efektywne.
Wybór narzędzia
Wybór narzędzia lub narzędzi, za pomocą których możemy oszczędzać pieniądze na Indywidualnym Koncie Emerytalnym zależy wyłącznie od naszej decyzji. Musimy ją podjąć biorąc pod uwagę naszą akceptację ryzyka, czas trwania inwestycji co jest podyktowane także wiekiem, w którym decydujemy się na IKE, a także długofalową sytuacją gospodarczą na świecie.
Dlatego osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia ekonomicznego i po prostu nie są zainteresowani tą tematyką powinny podjąć ostateczne decyzje po rozmowie z dobrze przygotowanym doradcą inwestycyjnym.
Korzyści z IKE
Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym można wypłacić w dowolnym momencie, ale jeśli uczynimy po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia lub pięćdziesiątego piątego i nabyciu uprawnień emerytalnych, to wówczas jesteśmy zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnieni z tak zwanego podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. To niebagatelny przywilej, bo ten podatek wynosi aż 19%.
Warto pamiętać, że do IKE nie możemy wpłacać wszystkich pieniędzy, bo wysokość wpłat jest limitowana i corocznie decyduje o tym minister finansów. W 2024 roku roczny limit wynosi 23 472 zł.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.
Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.