Coraz więcej młodych osób rozważa kontynuowanie edukacji na studiach podyplomowych. Wynika to głównie z chęci nadążenia na zmieniającym się rynkiem pracy, a także z uwagi na możliwość rozwoju (osobistego i zawodowego). W odpowiedzi na te potrzeby, w ofertach uczelni pojawiają się kolejne kierunki, które zwiększają szanse na lepszą pracę. Nasuwa się w tym miejscu pytanie: czy warto aplikować na studia podyplomowe w 2024 roku?
Do kogo skierowane są studia podyplomowe?
Studia podyplomowe – zgodnie ze swoją nazwą – są przeznaczone dla osób posiadających dyplom ukończenia szkoły wyższej. Przyjmowani są na nie kandydaci posiadający kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia. W praktyce oznacza to, że ta forma kształcenia dostępna jest dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich, którzy pragną pogłębiać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności w wybranej dziedzinie. Co istotne, kierunek podyplomowy można podjąć zaraz po ukończeniu studiów I lub II stopnia, ale również późnej, nawet po wielu latach aktywności zawodowej, aby zdobyć nowe kwalifikacje, przebranżowić się lub poszerzyć horyzonty zawodowe.
Czy studia podyplomowe są trudne?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, czy studia podyplomowe są skomplikowane, w dużej mierze jest sprawą indywidualną. Dla jednych mogą być one wymagające, ze względu na intensywność nauki i konieczność godzenia jej z obowiązkami zawodowymi. Natomiast dla innych mogą stanowić ciekawe wyzwanie oraz szansę na szybkie podniesienie swoich kwalifikacji. Oczywiste jest, że poszczególne kierunki różnią się poziomem trudności. Jednak ponieważ studia podyplomowe bazują na już posiadanej wiedzy i doświadczeniu zdobytym podczas kształcenia na uczelni, uczestnikom łatwiej jest przyswajać nowe treści i pogłębiać swoje umiejętności w konkretnej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że kierunek studiów podyplomowych nie musi być związany z ukończonymi wcześniej studiami I lub II stopnia, co otwiera drzwi do różnorodnych możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Możemy wybrać zupełnie inny obszar, który nas interesuje lub który chcielibyśmy zgłębić. Na przykład po ukończeniu studiów związanych z psychologią społeczną, ktoś może zdecydować się na podyplomówkę z obszaru kadr i płac: https://ksb.uek.krakow.pl/studia-podyplomowe/kadry-i-place/.
Czy warto zapisać się na studia podyplomowe w 2024 roku?
Można śmiało powiedzieć, że studia podyplomowe to świetna inwestycja w przyszłość. Dla wielu osób ten typ kształcenia jest szansą na zmianę ścieżki zawodowej lub zdobycie kwalifikacji w zupełnie nowej dziedzinie. Pozwalają one na rozwijanie umiejętności specjalistycznych, co czyni absolwentów bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Zdobycie nowych kwalifikacji często otwiera drzwi do awansu zawodowego lub zwiększenia zarobków. Ponadto dodatkowe kształcenie na uczelni umożliwia aktualizację wiedzy i dostosowanie do zmieniających się wymagań w danej branży. Wreszcie, uczestnictwo w studiach podyplomowych może przynieść osobistą satysfakcję, pozwalając na osiąganie nowych celów osobistych i zawodowych. Studia podyplomowe Kraków oferują bogaty i różnorodny wybór kierunków. Wystarczy tylko dobrze poszukać i dokładnie przejrzeć materiały informacyjne wybranych uczelni. Krakowska Szkoła Biznesu UEK wprowadziła kilka nowych kierunków, które mogą Cię zainteresować, np. https://ksb.uek.krakow.pl/studia-podyplomowe/cyberbezpieczenstwo-w-prawie-i-praktyce-audytor-wiodacy-wewnetrzny-systemow-zarzadzania-bezpieczenstwem-informacji/.