Strona główna / Bez kategorii / Mostostal zalega miastu pół miliona złotych

Mostostal zalega miastu pół miliona złotych

Kłopoty Mostostalu odczuwają nie tylko pracownicy, których przyszłość jest niepewna, ale także miejski budżet. Na tę chwilę firma zalega miastu pół miliona złotych.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o trwającym w Mostostalu postępowaniu sanacyjnym, które ma na celu porozumienie z wierzycielami spółki. Problemy z płynnością finansową firmy sprawiły, że w czerwcu przestała płacić miastu podatek od nieruchomości. Ten jest bardzo wysoki, bo miesięcznie wynosi ok. 100 tys. zł. Od czerwca do listopada zrobiło się zatem ok. pół miliona złotych zaległości. Na wczorajszym posiedzeniu komisji oświaty sprawę poruszyła Alicja Marek. Interesowało ją, jak ta sytuacja przełoży się na miejski budżet. Skarbnik miasta Mirosława Koziorowska zapewniała, że kierownictwo urzędu jest w stałym kontakcie z władzami Mostostalu. Przedstawiciele firmy zapewniają, że podatek za wrzesień i październik wkrótce zapłacą. Pieniądze za okres od czerwca do sierpnia też mają wpłynąć do miejskiej kasy, choć z opóźnieniem. – Na pewno będziemy chcieli ściągnąć wszystkie te pieniądze – zapewnia skarbnik miasta.

30 komentarzy

 1. Zamiast zainteresować się losem pracowników, którzy być może wkrótce stracą pracę, to Panią radną jak widać interesuje tylko miejska kasa i budżet.

  • A czy Ty jako właściciel posesji również byś anulowal opłaty jakie są Tobie należne od wynajmujacego?

  • Myślę że trzeba na to spojrzeć w szerszym kontekście. Jeśli Mostostal upadnie, to po pierwsze wpływów z podatku od nieruchomości do budżetu miasta nie będzie a po drugie ludzie (zwłaszcza młodzi) zaczną szukać pracy gdzie indziej i być może nie będą chcieli dojeżdżać codziennie ze Słupcy, tylko znajdą sobie lokum w innych, bardziej rozwojowych miastach. Słupca się wyludni, więc ciekawe kto wtedy utrzyma tą armię urzędników? I kto zechce mieszkać w mieście w którym nie ma żadnych perspektyw na przyszłość? Przypominam, że urząd miasta to nie prywatny właściciel, tak więc na całą sprawę powinien się zapatrywać całościowo a nie tylko przez pryzmat bieżących wpływów do urzędu. Niektórzy zapewne pamiętają jak wyglądała Słupca przed powstaniem Mostostalu. Czy chcemy do tego wrócić?

 2. mieszkaniec

  Normalna kolej rzeczy. Nierentowny zakład musi upaść – prawa ekonomii. A to, że jest nierentowny to decydują prawa rynku, żeby się utrzymać należy dbać o jakość usług, produkcji i minimalizować koszty m.in. ograniczać zatrudnienie pracowników nieproduktywnych. Socjalizm się zakończył.

  • Mieszkaniec Słupcy

   Może i normalna kolej rzeczy, tyle że upada nie byle jaki zakład, tylko drugi co do wielkości w Słupcy pod względem zatrudnienia. Czy władze Słupcy mają jakąś propozycję w zamian? Ano nie mają, bo terenów inwestycyjnych brak i nie zanosi się, aby coś się w tym temacie zmieniło. Zero zachęt dla potencjalnych inwestorów którzy mogliby stworzyć miejsca pracy. Miasto się wyludni, bo kto będzie chciał tu mieszkać? Zobaczcie jak wygląda słupecki rynek? Co drugi lokal do wynajęcia. Przykro na to patrzeć. Tak jak by czas się zatrzymał.

 3. a rzad od czego jest? gdzie reformy sadow? plaszczy sie przed bruksela i kasta czerwonych sedziow!

 4. Za dużo kierowników a za mało pracowników produktywnych, każda inna taka firma była by już zamknięta. A praca?… ja co dziennie jeżdżę po 70 km do pracy czas się przebranżowić.

 5. Nie z takich opresji wychodziłem.

 6. A po pieniądze np. A nie ładować w nie dochodowy biznes. Znaczy biznes dochodowy ale kierownictwo sobie nie poradziło. Jakie ma zarobki kierownictwo? Czy nie za duże jak na upadającą firmę???

 7. Mostostal jest jak stocznia… Dochodowy biznes ale w złych rękach nie przyniesie zysku bo pieniądze są…. Gdzieś u kogoś

 8. 2 co do wielkości…. Bo na większy burmistrz nie pozwolił… Gdyż jego koledzy musieli by więcej płacić pracownią

 9. mieszkaniec

  Tak go doili, tak doili – różne Mariany, tylko, żeby przetrwać, aż go wydoili.

 10. Konspol też powinien przestać płacić i wszystkie zakłady wzdłuż ulicy Przemysłowej aż miasto zrobi tam chodniki i oświetlenie aby pracownicy mogli bezpiecznie dojść i wrócić z pracy.

  • Dotychczasowe wladze mialy to gdzies… ta kwestia pojawiala sie w komentarzach juz od dawna. Ul Przemyslowa wyglada jeszcze gorzej. PSL…cy tak promowali przedsiebiorczosc w naszym miescie. Pomyslec ze tyle lat ich rzady byly tolerowane przez spolecznos Naszego Regionu. A ciemne miasto poraz kolejny wybralo na burmistrza aparatczyka z PSlu. Widac tym ludziom taki stan tych ulic nie przeskadza… najwazniejszy dla nich jest “rynek” i dojscie do pracy do Urzedu Miasta.

 11. Śmiechu warta w tej firmie jest „gruba lydka „.

 12. Powiem tak, wybraliście Słupczanie ponownie Pyrzyka to teraz mordy w kubeł. Administracja Pana Pyrzyka oznacza zacofanie naszego regionu, Mostostal upadnie i to pewne, bieda zajrzy wam w oczy i to też pewne, nowe miejsca pracy nie powstaną to też pewne bo o to dbał PSL i Pan Pyrzyk więc spieprzajcie do Wrześni póki czas. Ja i moja rodzina jesteśmy w trakcie przeprowadzki.

 13. Były pracownik

  Szkoda ludzi, którzy całe życie pracują za nędzne pieniądze a teraz jeszcze mają dodatkowe zmartwienie gdzie znajdą pracę. Nie wchodząc w politykę zacząłbym się zastanawiać jak ściągnąć inwestorów bo znów będą w Słupcy oferty pracy za 5 zł na godzinę i straszenie zwolnieniami.Trzymam kciuki żeby się udało uratować zakład ze względu na ludzi.

 14. Mostostal super funkcjonował jak był Pan Kurzymski , czy P.Sobutka-pensje byly adekwatne do wykonywanej pracy, itd, ….a sółki zjadły jaskółki

  • Za dużo umysłowych do fizycznych i to przekłada się na problemy firmy . Gdzie jest drugi taki zakład gdzie jeden fizyczny musi zarobić na siebie i na umysłowego ?

 15. Dobrze ze wsi pochodzi i ze Słupcy robi wieś.Te światełka w Parku Szeluty no niczym – Pola Elizejskie.Wieś i to z czasów PRL-u.Wstyd , a te dekoracje na Rynku bożonarodzeniowe – to nie wiem jaki trzeba mieć gust.No wioska z dawien dawna.Żenada.

 16. Brawo Pyrzyk. Za co teraz Basen utrzymasz Burmistrzu jak Mostostal już nie płaci podatków a do tego zabraknie wpływów z części podatku dochodowego od dochodów pracowników Mostostalu. Zwiększy się wydatkowanie na pomoc społeczną itd. Ale co tam zbuduj Pan jeszcze jedna Promenadę , dołóż drzewek miododajnych i będzie GIT. Pod rządami PSL Słupca zdycha i szkoda, że naiwni Słupczanie znowu wybrali Pyrzyka na kolejne 5 lat. jednak z litości za darmo doradzę panu burmistrzowi. Niech pan natychmiast rozpoczyna pracę nad połączeniem gmin miejskiej i wiejskiej w Słupcy. Otworzy to szanse rozwoju regionu i jest konieczne od dawna.

 17. Czytam już kolejny artykuł na temat Mostostalu i ciągle mam tę samą opinię. Aby wygrać wojnę trzeba czasami przegrać bitwę. Dlatego upadek Mostostalu jest nieuchronny. Jest to historycznie rachunek za lata „zupowłazów” na rzecz stołeczne partii ktora w cherbie ma sierpy i młoty. Ci nieudacznicy wystarczająco sie obłowili niczym chomiki a los ludu kojarzą z fizyką lodu. Stopić, przetopić i sprzedać. Niestety kara ta dotknie wielu Słupczan za to ze byli bierni i służalczy wobec próżnych z chciwości możnowładców PO-litycznych. Malo brakowało aby te cepy skopiowały sobie zamek na słupeckiej wyspie. Wracając do załogi, możecie nie wiele bo prawa trzeba przestrzegać. Teraz wybierając nową starą lokalną władzę możecie tylko żądać od nich działania na rzecz ratowania firmy jako ze Właściciel wysyła już wam wiele oczywistych komunikatów. Pamiętajcie ze należy przestrzegać prawa własności.

  • Bez audytu, choćby takiego porządnego, nigdy. Trzeba przejrzeć papiery, przychody, koszty, przepływy pieniędzy, popatrzeć czy to ma perspektywy

  • Tu jesteśmy zgodni ale audyt musiałby mieć dwie płaszczyzny, pierwszy skarbowy oraz ZUS-owski i drugi typowo biznesowy. O audycie procesowym nie wspominam bo tutejsza władza Mostostalu nie ma pojęcia co do takiego i nigdy nie będzie miała. Właścicielowi wygodne jest mieć Staff ktory reaguje tylko na pociągnięcie sznurka bo myśleć procesowo nie potrafią.

  • No właśnie taki audyt by się przydał

 18. Komu ten bełkot sprzedają prezesi i właściciel? Od lat największy pracodawca miasta a robią co chcą. Żadnego pomysły czy kierunku. Najpierw było wszystko robione aby Mostostal popadł w problemy finansowe wieloma nieodpowiedzialnymi zagraniami… To co obserwujemy to tylko „sztuczka” księgowa I OSZUSTWO DOSTAWCÓW ot cała prawda… Pierwsze co będzie to zamrożenie płac dla produkcji w ramach pakietu oszczędnościowego i nadal zwykły pracownik będzie kopany…

  • Masz racje ale to jest echo lokalnej polityki w wydaniu przysłowiowego kamienicznika biznesu więc czy o taką Polskę walczyli nasi dziadowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.