Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / Powidz: 38 hektarów lasu pod topór!

Powidz: 38 hektarów lasu pod topór!

Jak informuje sputniknews.com, korpus inżynieryjny wojsk USA w Europie we wrześniu opublikował przetarg na wycinkę lasów w Polsce, w ramach której planuje się wyciąć drzewa na powierzchni 38 hektarów pod budowę nowych obiektów na terenie bazy lotniczej Powidz. Zgodnie z dokumentacją projektu, która trafiła do dyspozycji RT, prace mają być prowadzone na terenie lasów, które są pod ochroną europejskiego projektu Natura 2000, którego celem jest zachowanie rzadkich gatunków zwierząt i ich siedlisk.

Na terenie 38 hektarów Pentagon planuje budowę kompleksu do przechowywania zapasów i prowadzenia obsługi technicznej. W dokumentacji przetargowej zaznaczono, że budowa nowych obiektów w pobliżu bazy wojskowej Powidz ma na celu rozszerzenie możliwości amerykańskiej armii w regionie. W samym przetargu budowę nowych obiektów wyjaśniono potrzebą ochrony „kluczowych interesów społecznych”.

– Zaplanowane działania związane z obroną narodową, w tym zmiana miejsca rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA, są prowadzone w celu ochrony kluczowych interesów społecznych — czytamy w dokumentacji przetargowej.

55 komentarzy

 1. Natura 2000

  STOP JUES ARMY !!! My chcemy lasow nie wojska i wojny !!! a swoja droga Natura 2000 to lipa i tak kazdy robi co chce !

  • To prawda,kto pływa wokół j.powidzkiego to widział (giewartow-kosewo) zabetonowane linie brzegowe jeziora czy budowę domów bliżej niż 100m od lini brzegowej , tak funkcjonuje w powiecie slupca natura 2000 – żenady

  • Z obszarem chronionym Natura 2000 w okolicy Powidza to takie
   Prima aprilis jak w Puszczy Noteckiej tylko z nazwy na mapie.
   https://tiny.pl/gzfxl.
   Baza to jeden problem, ale wcześniejsza gospodarka tymi terenami to jeszcze większy problem.
   Obszar Parku miał być dostępny dla wszystkich z pełnym dostępem do jeziora i terenów zielonych .
   Ale w tym tempie i z takim podejściem do sprawy tereny wokół jeziora staną się niedostępnymi enklawami
   dla reszty ludzi i przywilejem dla nielicznych.

 2. a jak władze nie umieją zareagować, parkiem krajobrazowym jesteśmy tylko na papierze… a betonka jak trzęsła tak trząść będzie przez kolejne 1000 lat

  • Władze nic o niczym nie wiedzą i wiedzieć nie będą z żadnym tematem. Pismo już od góry podpisane i tyle . Obce wojska w kraju wpuścić obłęd.

 3. Sputniknews to tuba propagandowa Rosji. Nie cytujcie tego.

  • Gazeta Polska o tym nie napisze i Wyborcza tez nie, takie czasy ze trzeba Sputnika sluchac jak sie chce wiedziec co sie w Polsce dzieje.

 4. Pytam jeszcze raz co robi park krajobrazowy i jego pracownicy?

 5. USA wytną las, którego drzewostan liczy ponad 100 lat i jest miejscem siedlisk wielu zagrożonych gatunków, a po kilku latach jak im się znudzi to się wyniosą, a nam zostanie kupa betonu i śmieci. Załączam lik do całej dokumentacji przetargowej. Warto się zapoznać z „bezcennymi” uzasadnieniami. https://www.fbo.gov/indexs=opportunity&mode=form&id=e3da316d81f699f241a7ab44946430d5&tab=core&_cview=1

  Swoją drogą nasze lokalne media dość późno informują nas o zamiarach Jankesów skoro przetarg był już ogłoszony 14 września 2018 r.

  • Najlepiej to byście chcieli może referendum rozpisać. Pieniactwo i gadulstwo to nasza cecha, mamy to we krwi. Amerykanie ustąpią, a „kacapy” nie las wytną, tylko was.

  • Killuminati

   Jakim Ty ku..rcze patriotą jesteś, że jesteś za wpuszczeniem wroga na terytoria słowiańskie, na wycinke lasu ojczystego pod baranie interesy żydów i ich podwładnych. Wstydź się, nie widzisz tego, że wszystko jest teatrem, wszystko jest po to, żeby wywoływać wojny a nie tłamsić w zarodku. Ameryka jest znana tylko i wyłącznie z podsycania konfliktów – DL:A WŁASNYCH INTERESÓW…

  • Panie patriot jest Pan głupcem.

  • A ty Anonim według teorii ewolucji Darwina jesteś przerwanym ogniwem w rozwoju.

 6. Zniszczą wszystko i odejdą za klika lat a my tu zostaniemy ale z czym?????????????
  W Powidzu nie ma ochrony środowiska czy jakiejś natury 2000 jest tylko swawola we wszystkim .
  Gdzie tu rola Gminy ,radnych !!!!

 7. Ale macie tam wkoło dziadownie i biede.Lasy opanowane tak jak i jeziora przez kłusowników,może nawet ich znacie i jecie od nich kradzione.A przy okazji to skąd pochodzicie?bo większość was to pegerowskie pachołki.

 8. Nieeeeeeee wybierzcie sobie inne miejsce tylko nie powidzkie!!!!! Wakacje mojego dziecinstwa najwspanialszy czas lasy dzikosc przytoda!!! Protestuje!!!!!!!

 9. My Polacy nic już zrobić nie możemy, mają nas bronić, a kto obroni nas przed nimi?. Musicie wiedzieć, że te wojsko słuchać naszego rządu nie będzie, tylko Waszyngtonu.

 10. morska żegluga

  Dowódcy z Powidza!!!Pozwoliliście na to!!!!Hańba i wstyd. Dlaczego jeteście pachołkami Jankesów?

  • markmagedon

   Proste boją się o własne d… Żal kto tu dowodzi. Ameryka w Powidzu nikt z turystów do nas nie przyjedzie bo i poco wdychać amerykańskie spaliny i pot trzęsących się że strachu o stołki dowódców naszego wojska. Natura i spokój naszej krainy umiera. Dzieci nasze i wnuki zastaną zgliszcza, smród i beton.

 11. super bydzie AMERYKA

 12. Pytam się gdzie tu rola Gminy czy ona nic nie możne zaprotestować Radni obudźcie się zanim będzie za późno !!!!!!!!!!!1

 13. Po uroku…smród i spaliny…smog i strach na jezdni…

 14. Jest prawda, że zostało po nich w Niemczech, a ich zachowanie, obserwowałam w Łazienkach, szkoda mówić, jak rządzą w barach, my polacy, to śmieci, w Jabłonie dziś to jak w przydrożnym barze, właściciel udaje , że nie widzi, bo kasa najważniejsza, to samo zrobią z naszą piękną przyrodą, jak można dopuścić do tego gdzie władzę „dobrej zmiany” ale głosujcie właśnie na tych to jeszcze samochody i domy oddacie.

 15. Cieszcie się że wam jeziora nie zasypali…..

 16. TU POWSTAJE FORT DUDO – TRAMP

 17. Rewelacja po prostu!!Polska lepiej niech dofinansuje nasze wojsko a nie sciąga nam na głowe jankesów nad ktorymi nie potrafią zapanowac i prosze dochodzi do takich absurdów jak wycinka lasów, bo jankesi maja za mało miejsca.A może Polska już dawno sprzedana za naszymi plecami Ameryce??Powiem tyle za stan naszej armii ponoszą wine wszystkie rządy po 90 roku.Dofinansowac nasze wojsko a nie sciagac amerykanow, ja sie pytam do czego oni sa nam tu w Powidzu potrzebni?? chyba tylko aby wyciąc 38ha lasu!!!!

 18. radni razem z wójtem nic nie potrafią, wszyscy do wymiany

  • Wójt i Radni nie mają nic do powiedzenia , to zarządzenie odgórne , ja tam lubie Amerykanów

 19. smutny lohala

  Gdzie jest polskie wojsko z Powidza? Kto tu źądzi?Powtórka z niedalekiej historii. Może jakiś wojskowy z jajami pier…nie w stół i powie starczy samowoli. Jeżeli brak odwagi oficerom to może jakiś podoficer?

 20. konspol przejęli, las wycieli, sieja samo spustoszenie, lepiej jakby wójta ze stołka wycieli, przynajmniej byłby pożytek jakiś

 21. Kiedys Trump odejdzie, a na jego stanowisko wejdzie jakiś szarlatan i wyda rozkaz – podbijamy Polskę i co? Za 15 minut bedzie należeć do Amerykanów…

 22. Tylko Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych może Nas uratować. Dawać Panie Prezesie -czas pokazać zapyziałym nieudacznikom i sprzedajnym karierowiczom wojskowym jak się dowodzi na własnej ziemi.

 23. Brawo dla panów którzy dali zielone światło na pobyt amerykanów w powidzkiej bazie i chętnie ze ściśniętymi pośladkami pokazywali co możemy oddać Jankesom.. Ku przestrodze:

  https://lubuskie.onet.pl/amerykanscy-zolnierze-pobili-trzech-polakow-armia-usa-deklaruje-wspolprace-z-polskimi/ptbzsce

 24. Tramp przy podpisywaniu umowy umowy z Dudą pokazał, w jak głębokim poważaniu ma Polskę, a z tą drogą, znajać życie pewnie będzie tak, dla Amerykusów nowa, gładziutka, a nam płyty poprzewożą i nikogo nie obchodzi że dodatkowe kilometry będziemy wykręcać jadąc do żałosnego powiatu słupeckeigo

 25. Zorganizujcie jeszcze konsultacje, w sprawie pobytu amerykanów, między „Panem, Wójtem a Plebanem”. Tylko zakończcie ją w tym stuleciu.

 26. zmieniajcie infantylna wladze na powazna bo pojdziemy wszyscy w skarpetkach jeszcze nie jest za pozno

 27. Komu w ogóle ci Amerykanie potrzebni? W Polsce powinno być polskie wojsko, a nie, że przyjeżdżają obcy żołnierze i jeszcze my ich mamy utrzymywać. A jak chcą wycinać drzewa, to niech w swojej Ameryce wycinają, a nie u nas!!! Już i tak skandalem jest to, że dostali bazę w Powidzu!!!

 28. Amerykanie dbają o własne interesy i tego my Polacy powinniśmy się od nich uczyć. Powinniśmy też wyciągać wnioski z historii. Daleki sojusznik, który nie ma żadnego interesu żeby nam pomóc nigdy się nie sprawdził, choćbyśmy nie wiem jak starali się być dla niego mili. Póki co nie mamy wyjścia bo nie damy rady sami się bronić, więc pozostaje nam wybierać skuteczne sojusze. Ten z Ameryką może nie być najgorszy bo ziemi nam raczej nie zabierze. A myślenie w kategoriach własnego zaścianka raczej nie pomaga. Powidz został wybrany bo najlepiej służy celowi, o którym większość wypowiadających się tu dyskutantów nie ma pojęcia (ze mną włącznie).

 29. dociekliwa redaktorka

  A ja chciałabym wiedzieć kto wyznaczył te konkretne budynki i teren wojskowy i przekazał je amerykanom? Kto wyznaczył drzewa w jednośtce wojskowej do ścięcie i podpisał pismo o pozwolenie ich usunięcia – kilkadziesiąt drzew na terenie oddanym Amerykanom? Kto wskazał teren pod wycinkę 38 h lasu i czyj to był pomysł ze strony lokalnej władzy wojskowej? Kto oddał teren na „budy” przy wjeździe do jednostki – pogarszając bezpieczeństwo na jezdni? Wtedy można z tymi osobami porozmawiać niech Nam przedstawią swoje argumenty – chyba że to co piszą internauci to prawda.

 30. Zachowaniem podstawowych interesów społecznych jest zachowanie warunków do życia czyli środowiska naturalnego, przyrody. Bardziej niż rakiet potrzebujemy tlenu i czystej wody!

 31. a ilu naszych ludzi przynajmniej ma pracę u Amerykanów , tego nie bierzecie pod uwagę

 32. Do Killuminati: Jakiego wroga! Wrogiem to jesteś chyba sam dla siebie, bo po tym co piszesz, to naprawdę potrzebujesz pomocy albo do szkoły miałeś pod górkę, zwłaszcza na lekcje Historii. Według ciebie to pewno byliśmy zniewoleni, mordowani, wywożeni na Sybir, przepraszam na Alaskę przez Amerykanów.

 33. Powiem wam ze czas Wojska Polskiego na terenie Powidza jest policzony.
  Jescze pare lat a Witkowo spustoszeje.
  Ceny pojda w gore Ale niestety kultura w dół.
  Glosujcie dalej na PiS

 34. Amerykanie nie podlegają polskiemu sądownictwu.Zobaczycie co się będzie działo.

 35. stagnacyjny

  amerykanie u siebie mają super sprzęty, do nas sprowadzili złomy pamiętające II wojnę światową, i to ma być ta ich nowoczesność? dla nich jesteśmy tępym niedorozwiniętym ludem zza oceanu, u których można smrodzić nie tylko starym sprzętem ale i strawionymi hamburgerami, nie ukrywajmy hamburgery wylatują z nich i dołem i górą co widać na naszych ulicach, poziom kultury gości zza oceanu niestety niszowy

 36. Pełna swawola na Hudce jest zamykany pomost ,kto wydał zezwolenie?

 37. wesoły romek

  padam ze śmiechu jak widzę to ujadanie na amerykanów wszyscy co tu wylewają łzy nad lasem pierwsi pojadą nową drogą , pod drugie pokarzcie mi walory przyrodnicze sadzonego w latach 50 i 60 lasu i wielce chronione tam gatunki zwierząt. a jak amerykanie będą szukać ludzi do obsługi magazynów . wszyscy eko ludki polecą z cv pod bramę.

 38. Mieszkaniec Powidza

  Nic nie będą mogli zrobić choć jest to przykre to prawda. Dostali rozkaz odgórnie nie pomoże tu wójt jak co niektórzy piszą czy radni. Nie mają tu za wiele do gadania. W telewizji mówili jak to sojusz z Amerykanami się zawiązał a to gówno prawda żołnierze z Ameryki i żołnierze z Polski wcale ze sobą nie wspolpracuja. Polacy nawet nie wiedzą co tamci robią baaa nie mają prawa nawet zapytać. A te 16 letnie dzieci co się niby zolnierzami nazywają to ścierwo i nic więcej wystarczy pójść do głupiego sklepu lub tak jak tu nie którzy piszą do Jankesa i każdy sam się przekona na własne oczy jaki oni mają do Polaków szacunek co mówią jak krzyczą dra mordy itp. Połowa z nich to ludzie po wyrokach w dupie mam takie wojsko. A po za tym oni służą Ameryce nie nam. W razie wojny to właśnie oni nas jako pierwszych powystrzelaja.

 39. Już raz mieliśmy,, wojsko,, w lasach ledwo żeśmy się ich pozbyli Teraz chcemy zamienić na inne to szalony pomysł

 40. pokażcie, a nie pokarzcie, panie mądry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>