Strona główna / Regionalne / Gmina Powidz / Powidz: Trwa wycinka lasu FILM i ZDJĘCIA

Powidz: Trwa wycinka lasu FILM i ZDJĘCIA


Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje o planowanej wycince lasu na terenie bazy wojskowej w Powidzu. Kilka tygodni temu podawaliśmy, że korpus inżynieryjny wojsk USA w Europie we wrześniu opublikował przetarg na wycinkę lasów w Polsce, w ramach której planuje się wyciąć drzewa na powierzchni 38 hektarów pod budowę nowych obiektów na terenie bazy lotniczej Powidz. Zgodnie z dokumentacją projektu, która trafiła do dyspozycji RT, prace mają być prowadzone na terenie lasów będących pod ochroną europejskiego projektu Natura 2000, którego celem jest zachowanie rzadkich gatunków zwierząt i ich siedlisk.

Na terenie 38 hektarów Pentagon planuje budowę kompleksu do przechowywania zapasów i prowadzenia obsługi technicznej. W dokumentacji przetargowej zaznaczono, że budowa nowych obiektów w pobliżu bazy wojskowej Powidz ma na celu rozszerzenie możliwości amerykańskiej armii w regionie. W samym przetargu budowę nowych obiektów wyjaśniono potrzebą ochrony „kluczowych interesów społecznych”.

– Zaplanowane działania związane z obroną narodową, w tym zmiana miejsca rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA, są prowadzone w celu ochrony kluczowych interesów społecznych — czytamy w dokumentacji przetargowej.

19 komentarzy

 1. WOLNA AMERYKANKA… DOSŁOWNIE. A wszystko za zgodą najwyższych władz. Skoro wcześniej wycinali Puszczę Białowieską, to co to takiego ,,olanie,, projektu Natura 2000. Takie rzeczy to są możliwe tylko i wyłącznie w Polsce. Chyba nic mnie już nie zdziwi. No może to, gdyby naszym prezydentem został Putin.

  • Wsoły romek

   Ten las kolo jednostki jest lasem powojenym z lat 50 i 60 wiec nie podniecaj sie naturą 2000 bo 20 % pow kraju jest tym dziadostwem objęte.

 2. smutny zdzichu

  żal du.ę ściska gdy się na to patrzy, nie dość zasmradzają starymi gratami pamiętającymi czasy II wojny światowej powietrze to jeszcze dla niech tyle drzew się wycina

 3. Kto dał decyzję z powidzkiego wojska – prosze o odpowiedz – sąd pewny. Trzeba to wyjaśnic póki jeszcze są na stanowiskach. Z tego co wiem nie musiało być akceptacji. Przerost służenia i bojażń o stanowiska nie dają wam panowie mandatu by niszczyć powidzki las w którym słuzycie.

  • Bezpieczeństwo to piorytet, bo gdy go nie będzie, to będzie las (nie Wasz) a nie będzie Was!

  • Pani Barbaro cos Pani slyszala,ale za bardzo chyba nie wie Pani z jakiego kosciola.Takie decyzje nie zapadaja tu w Powidzu,tylko znacznie wyzej….prosze wiec wciagnac gila i patrzec jak rozrasta sie powidzkie lotnisko.W przyszlosci moze i sam Powidz na tym skorzysta..

 4. A co mogą zrobić szabesgoje z naszego bantustanu?, nic!, i jeszcze im za to płacą.

 5. J-23.mirek św-ce.Powidz.

  Kolego wesoły Romku a właściwie jesteś bardzo smutny bo las ten w latach 60 tych był już dużym,,dorosłym lasem mającym zapewne kilkadziesiąt lat bo chyba że wg.Ciebie las rośnie lat kilka to uwierz jesteś w B.duzym błędzie a ja tam wtedy mieszkałem i to 100 metrów od tego lasu i wiem jaki już był. Ale pamiętaj jaki by On nie był to ani Ty ani ja już takiego niedoczekamy nawet w imię celów jakich jest wycinany. Bo Amerykanie dupska zabiorą tak czy tak a my zostaniemy z pustynią i że stawem które jeszcze zwie się jeziorem bo wody ubywa masakrycznie ale tak to już inna bajka ale Wójt nawet temu zaradzić nie jest w stanie choć zapewne zna przyczynę . Ja choć już tam nie mieszkam ale tam się urodziłem i serce krwawi z tego co może tam pozostać z pięknego Powidza które uważam za mój mały raj na ziemi mimo że gmina kroi takich jak my jak się tylko da i to podwójnie za wszystko śmieci woda szamba za rybkę w jeziorze itp. Tylko w markecie jest dla wszystkich równo. A oni myślą że ja k….. z Ameryki czy zachodu przyjeżdżam tam na urlop . A jo jest z tej samej Polski co my wszyscy i prawie każdy liczy każdy grosz żeby parę dni odpocząć od tyrania za te nędzne grosze przez 300 dni w roku. To tyle.sory że aż tyle. Pozdrawiam Wszystkich co kochają to miejsce na ziemi.

 6. afganistan bis

 7. Pani D.? Panie D? W sumie nie wiem do kogo adresuje ripostę ale odpowiem że decyzja była konsiltowana w Powidzu i był tzw. rekonesans i to była okazja do veta
  Więc mniej hipokryzji bo lotnisko się rozrasta? Chyba teren dla sojuszników? Chyba że D. to decydent i boi się już o swoje 4 litery?

 8. Przywiązmy się do drzew i nie pozwólmy na wycinanie

 9. Tragedia, ten kto na to pozwolił powinien stanąć przed sądem. Mam nadzieję, że o tej wolnej amerykance wszyscy się dowiedzą. Las, który rósł przez ponad sto lat, jak nie więcej, w kilka miesięcy zostanie wycięty. Proszę nie wypisywać bzdur, że to są lasy z lat 50 czy 60 XX w., bo wystarczy spojrzeć na mapę pruską z 1877 roku i już wówczas te lasy są tam ujęte; część jako „Lasy Królewskie” a druga część jako „Lasy ruchocińskie”. Amerykanie dzisiaj są, a jutro ich nie będzie, a smród i „betonowa pustynia” pozostaną.

  • J-23.mirek św-ce.Powidz.

   Pełna zgoda . Niektórzy myślą że takie lasy rosną 10 lat a może i mniej niestety są takie opcje polityczne ( chyba wszystkie) które zgodzą się na wszystko żeby wyciąć przekopac czy zasypać. Bo to przecie państwo Amerykanie i trzeba im w tyłek wejść za wszelką cenę.

  • betonowa pustynia to marzenie , boję się że zostaie zeszklona skorupa wieczorami opalizująca delikatnym światłem

 10. ale zyczenia swiateczne sa tak lukratywne ze uśmierzą wszystkie bolączki wszystkich naiwnych powidzakow

 11. My od zawsze przed amerykanem na kolanach ,robi wszędzie co chce ,pięknie gada,raz to nas w wojne w Iraku wplątał bo powiedział ,że my sojusznicy i się Miller podniecił .Złomu f16 nasprowadzali .Awizy dla polaczków bez zmian…

 12. bvgrbvgfrvbf

  a co chcecie ruskich z powrotem w polsce ?

 13. Dzięki Rosjanom Polska została wyzwolona więc im zawdzięczamy wolność

  • To że przeszli przez tereny polskie gwałcąc mordują i rabując oraz zabierając suwerenność na następne dziesiat lat to nie znaczy że wyzwolili. Regularne wojsko radzieckie było 100 razy gorsze niż niemieckie bo to posiadało chociaż jakąś dyscyplinę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>