Strona główna / Regionalne / Gmina Zagórów / Bukowe: Remiza zmienia się nie do poznania

Bukowe: Remiza zmienia się nie do poznania

 

Prawdziwą metamorfozę przeszedł Dom Wiejski (dawniej remiza strażacka) w Bukowem. Na remont przyznano unijny grant w wysokości prawie 50 tys. złotych. Efekty prac remontowych z pewnością wywołują szczery uśmiech na twarzach druhów, a także mieszkańców wioski.

Można rzec, że w budynku zmieniło się dosłownie wszystko. Warto wspomnieć, że w przeciągu kilku ostatnich lat prace remontowe w budynku opiewały na kwotę około 100 tys. złotych. Wcześniej wymieniono okna, parapety i wyremontowano dach. Natomiast teraz  w ramach „Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Unia Nadwarciańska na lata 2014-2020” dokonano wymiany systemu ogrzewania w budynku oraz docieplono strop.  „Kształtowanie i rozwój tożsamości lokalnej mieszkańców obszaru LGD Stowarzyszenia Unia Nadwarciańska” ma na celu rozwój tożsamości lokalnej i wzmocnienie kapitału mieszkańców poprzez realizację zadań grantowych polegających na doinwestowaniu infrastruktury społecznej oraz organizację wydarzeń pobudzających aktywność społeczną. 

To pierwsze dofinansowanie, jakie otrzymano z zewnątrz. – Cieszymy się z tego niezmiernie. To potężny zastrzyk finansowy dla naszego Domu Wiejskiego. Bez tego wsparcia nigdy nie ruszylibyśmy z pracami. Ten budynek ma służyć wszystkim mieszkańcom – mówi, nie kryjąc zadowolenia prezes straży Roman Woźniak.

10% tej kwoty musiało pochodzić ze środków własnych OSP. Środki pieniężne zbierano spośród mieszkańców.

Prace remontowe zostały wykonane w terminie. Teraz wszystkie pomieszczenia budynku są ogrzewane. – Zlikwidowano 4 z 5 pieców kaflowych. Na parterze będziemy mieli ogrzewanie grzejnikowe, natomiast sala znajdująca się na piętrze oraz hol będą ogrzewane powietrzem aktywnym z możliwością zdalnego sterowania pilotem. Ponadto, na parterze znajduje się również tzw. kurtyna powietrzna, która ma za zadanie ogrzewanie holu podczas imprez w miesiącach zimowych – dodaje Roman Woźniak.

Według planów budynek ma być udostępniony w okresie późnojesiennym. Teraz mieszkańcy w czynie społecznym wykonają w budynku prace malarsko-wykończeniowe. – To dofinansowanie  pobudziło inicjatywę społeczną. W ten sposób uaktywniliśmy nasze małe społeczeństwo do wspólnego działania – dodaje Grzegorz Skąpski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>