Strona główna / Artykuły partnerów / Czy komórki macierzyste leczą autyzm?

Czy komórki macierzyste leczą autyzm?

Rozwój medycyny przyczynia się do pojawiania się nowych metod lecenia wielu chorób. Już od kilkunastu lat komórki macierzyste wykorzystywane są w leczeniu onkologicznym, immunologicznym czy ortopedycznym. Od niedawno zaczęto je wykorzystywać w leczeniu autyzmu.

Komórki macierzyste – skąd się biorą?

Fenomen komórek macierzystych polega na tym, że mogą przekształcać się w dowolną komórkę znajdującą się w organizmie człowieka – w składnik krwi, w komórkę nerwową, komórkę mięśniową czy komórkę kości. Komórki macierzyste pobiera się z krwi pępowinowej, ze szpiku kostnego oraz krwi obwodowej. Znajdują się również w tkance tłuszczowej i skórze jelit – jednak ten typ komórek macierzystych nie nadaje się do leczenia.

Najlepsze komórki macierzyste wyodrębnia się z krwi pępowinowej. Mają one charakter pierwotny, są najbardziej „świeże”, dlatego maja największą zdolność przekształcania się i regeneracji. Z czasem ich siła słabnie, przez co cały proces przeobrażania się w dowolną komórkę organizmu trwa  dłużej, co znacznie wpływa na skuteczność leczenia. Pobranie krwi pępowinowej jest również nieinwazyjne. Polega na pobraniu krwi z pępowiny po urodzeniu dziecka, ale przed urodzeniem łożyska. Krew następnie jest mrożona przy pomocy ciekłego azotu i zabezpieczona specjalną substancją, która chroni przez uszkodzeniem w trakcie przechowywania. Wykorzystanie jej możliwe jest nawet kilkadziesiąt lat później.

Jak komórki macierzyste wpływają na osoby z autyzmem?

Wiele terapii autyzmu z wykorzystaniem komórek macierzystych polega na wstrzyknięciu ich metodą punkcji lędźwiowej, a więc bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Badania jasno wykazują, że wśród leczonych tym sposobem pojawiają się poprawy w sferze psychologii poznawczej i procesach odczuwania, poprawa w pisaniu i mówieniu, a także koordynacji rąk i palców. Osoby łatwiej radzą sobie z samodzielnym jedzeniem, poprawia się ich kontakt z otoczeniem, są spokojniejsze i bardziej ufne. Wyniki mówią same za siebie – to przełom w tej dziedzinie medycyny, a jej dalszy rozwój może zwiększyć poziom działania samej metody, co przełoży się na lepsze efekty.

Co jeszcze leczą komórki macierzyste?

Zakres wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu jest niezwykle szeroki. Choć jest to stosunkowo młoda dziedzina, to już zdołano udowodnić, że łącznie ponad 80 bardzo ciężkich chorób można leczyć stosując komórki macierzyste. Do takich należą białaczki, chłonniaki, zespoły niedokrwistości i wiele innych. Badania polegające na podaniu komórek macierzystych dzieciom z porażeniem mózgowym wykazały niewielkie poprawy w stanie zdrowia pacjentów, co rodzi nadzieję na możliwość skuteczniejszego leczenia takich chorób w przyszłości.

Komórki macierzyste wykorzystywane są również w zakresie ortopedii, szczególnie przy urazach i kontuzjach, na przykład uszkodzeniu lub zerwaniu więzadeł, uszkodzeniu lub rekonstrukcji chrząstki stawowej, leczeniu schorzeń kolan jak http://www.sport-med.pl/leczenie/komorki-macierzyste-kolano i wiele innych jak popularne Orthokine – http://www.sport-med.pl/leczenie/terapia-orthokine. Z metody skorzystało już wielu sportowców, których uszkodzone tkanki zostały odbudowane dzięki komórkom macierzystym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>