Strona główna / Sponsorowane / Na czym polega formuła all risks w ubezpieczeniu mienia?

Na czym polega formuła all risks w ubezpieczeniu mienia?

Ubezpieczenie mieszkania można wykupić w wielu opcjach. Wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby, jakie są oczekiwania i jakie funkcje ma spełniać polisa. Jeżeli jej nadrzędnym celem jest zapewnienie szerokiej i możliwie kompleksowej ochrony posiadanego domu czy mieszkania, to warto zdecydować się na formułę all risks, która pozwala na zabezpieczenie mienia praktycznie od wszelkich zdarzeń. Na czym polega ta formuła i czy rzeczywiście jest korzystna?

Zakres ryzyk objętych ochroną

Formuła all risks dotyczy zdarzeń, które zostały w danym ubezpieczeniu ujęte jako wszystkie. A dokładnie ryzyk, jednak najpierw należałoby się zapoznać z tym, czym w ogóle są ryzyka w umowie ubezpieczeniowej. Zgodnie z funkcjonowaniem ubezpieczeń majątkowych, ubezpieczeń mienia, ryzyko jest to zdarzenie, które może nieść ze sobą szkodę. Ryzykiem może być więc pożar, w wyniku którego dojdzie do uszkodzenia czy zniszczenia mieszkania, a co za tym idzie, trzeba będzie wnioskować o wypłatę odszkodowania.

Ryzykiem jest też zalanie, które najczęściej definiowane jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe, jako niekontrolowany przepływ wody z instalacji hydraulicznej. Z zalaniem mamy więc do czynienia, gdy przysłowiowo „rura pęknie”. Do tego dochodzi ryzyko powodzi – ono wiąże się z wystąpieniem wód zbiornikowych z ich zbiorników, pioruna, który może spowodować przepięcie lub pożar oraz ryzyko gradu czy silnego wiatru, których szkody również bywają naprawiane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Listę potencjalnych i często występujących ryzyk można znaleźć na przykład na stronie www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html.

Jeżeli w ogólnych warunkach ubezpieczenia i na polisie ubezpieczeniowej wymienione są z nazwy wszystkie ryzyka objęte ochroną, wówczas mamy do czynienia z ubezpieczeniem domu lub mieszkania od tak zwanych ryzyk nazwanych. Ryzyka nazwane to właśnie te wymienione i tylko wtedy klient ma prawo do odszkodowania, gdy szkody spowoduje jedno z wymienionych ryzyk nazwanych. Jeżeli jednak ubezpieczenie jest zawarte na ryzyka tzw. nienazwane, to  mamy do czynienia z formułą all risks.

Formuła all risks

Łatwo już można sobie wywnioskować, że zastosowanie w ubezpieczeniu formuły all risks daje ubezpieczonemu ochronę na wypadek wszelkich możliwych zdarzeń, do których może dojść w czasie użytkowania domu lub mieszkania. Jest to o tyle wygodne dla ubezpieczonego, że nie musi się on zastanawiać nad tym, co potencjalnie może stanowić dla niego zagrożenie. Decydując się na ryzyka nazwane, zawsze lista jest ograniczona wyłącznie do tych, które zostały wymienione.

Decydując się na ryzyka nienazwane, czyli właśnie na formułę all risks – każde zdarzenie, które spowoduje szkodę w mieniu jest objęte ochroną. Nie ma takiej sytuacji, w której się nie otrzyma wypłaty, a to bardzo ważne. Poza wyłączeniami odpowiedzialności wymienionymi w umowie.

Formuła all risks jest nieco droższa niż ryzyka nazwane, ale nie ma się co dziwić – zakres odpowiedzialności znacznie się rozszerza, co oznacza, że rośnie prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania. Warto również wiedzieć, że takie ubezpieczenie jest po prostu bardziej praktyczne i bardziej przydatne. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/od-czego-zalezy-koszt-ubezpieczenia-mieszkania/75.html. Formuła all risks to po prostu najlepsza opcja w ubezpieczeniu mieszkania, dlatego warto ją rozważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.