Strona główna / Sponsorowane / Dywany – jak wkomponować je we wnętrze?

Dywany – jak wkomponować je we wnętrze?

Dywany jeszcze nie tak dawno uważane były za synonim kiczu i zastępowano je minimalistycznymi podłogami. Za taki stan rzeczy odpowiadały popularne (i jedyne dostępne) w okresie komunistycznym kobierce, stylizowane nieudolnie na modele orientalne, pozbawione jakiejkolwiek wartości artystycznej. Obecnie jednak, dzięki zaangażowaniu najlepszych projektantów i dekoratorów wnętrz, dywany powoli odzyskują należne im miejsce w naszych domach. Okazuje się, że nie tylko nie są elementem tandetnym, ale, odpowiednio dobrane i zaaranżowane, mogą świadczyć o dobrym smaku właściciela.

Dywany – sekrety udanej aranżacji

Aby w pełni wydobyć walory dekoracyjne dywanów, trzeba najpierw posiąść podstawową wiedzę na temat zasad ich rozmieszczenia. Dywany muszą współgrać zarówno z wymiarami wnętrza, jego kolorystyką jak i meblami. Do jednych z najczęściej popełnianych błędów należy kupowanie małego dywanika, na którym umieszczany jest potem podobnej wielkości stoliczek kawowy. W konsekwencji taki dywan nie tylko nie pełni praktycznie żadnej funkcji, ale wygląda po prostu kuriozalnie. Najlepsze są dywany, które zakrywają cały środek pomieszczenia nadając mu dzięki temu charakteru i budując przytulny, domowy nastrój. Dobrze, aby część mebli stała, przynajmniej w połowie, na ich powierzchni – w przypadku salonu może to być sofa, fotele – co poza estetycznym wyglądem będzie też wygodne i bezpieczne. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę i nie kupić zbyt dużego modelu. Nie ma potrzeby aby dywan sięgał od ściany do ściany, a wręcz nie powinien być tak duży. Widoczne dookoła niego fragmenty podłogi sprawiają, że jest on lepiej wyeksponowany i podkreślają jego urok.

Dywany – jak dobrać kształt

Kolejną ważną kwestią jest kształt dywanu. W zależności od figury geometrycznej, w jaką wpisane są pomieszczenia, dopasowujemy do nich odpowiednie modele. I tak, jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante, jeżeli nasz pokój jest długi i wąski, najlepiej wybrać model okrągły lub kwadratowy, który podzieli pokój na dwie części, tworząc oddzielne, proporcjonalne sfery. Z kolei w dużych, przestronnych pokojach dobrze się sprawdzą dywany w dowolnym kształcie, choć najczęściej wybiera się do nich modele prostokątne, których dłuższe krawędzie dopasowuje się do długości łóżka lub sofy.

Wreszcie, dywany muszą charakterem i kolorem pasować do mebli. Do nowoczesnego wystroju minimalistycznego najlepiej dobrać dywany nowoczesne w typie shaggy, jutowe lub sizalowe, natomiast we wnętrzach klasycznych dobrze sprawdzą się tradycyjne modele wełniane lub jedwabne.

Ekspozycja dywanów

Przemyślana ekspozycja pozwala w pełni wydobyć piękno dywanów i zachować je w dobrym stanie na długie lata. Przede wszystkim, jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante, dywany nie powinny być eksponowane w zbyt silnie nasłonecznionych miejscach, gdyż może to powodować ich blaknięcie oraz szybsze niszczenie. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że kobierce to przedmioty użytkowe, dlatego nie wolno ich też magazynować w szefie czy na strychu, ponieważ będzie to powodowało wycieranie i odkształcanie runa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.