Strona główna / Artykuły partnerów / Jak kupować na raty w sklepach internetowych? Zalety i wady kupowania na raty

Jak kupować na raty w sklepach internetowych? Zalety i wady kupowania na raty

Według Krajowego Rejestru Długów ponad ¾ osób w wieku do 64. roku życia przynajmniej raz brało kredyt lub pożyczkę. Najchętniej kupujemy sprzęty RTV oraz AGD, sporo inwestujemy również w remont mieszkania oraz samochód. Czy opłaca się kupować na raty oferowane przez sklepy internetowe? Co tak naprawdę kryje się pod tym terminem? Czy opłaca się kupować na raty czy lepiej wziąć szybką pożyczkę online? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Przed jakimi błędami przestrzegają pracownicy Biura Informacji Kredytowej?

Kredyt czy pożyczka – różnice

Umowa kredytu zawierana jest pomiędzy bankiem a kredytobiorcą – umowę tę regulują przepisy Prawa Bankowego. Umowa powinna być zawarta na piśmie, jest zawsze odpłatna, może podlegać zabezpieczeniu oraz powinna zawiera informacje na temat udzielonej kwoty, czas trwania umowy, warunki spłaty, koszty zwrotu (w tym odsetki), a także kwotę prowizji. Kredytów udzielają np. banki, kontrolując na co przeznaczane są środki. Aby otrzymać kredyt w banku, należy spełnić formalne wnioski przedstawione przez dany bank.

Umowę pożyczki regulują przede wszystkim przepisy Kodeksu Cywilnego, w myśl których nie ma wymogu spisywania umowy jeśli nie przekracza 1000 złotych, zaś samym przedmiotem pożyczki mogą być zarówno środki finansowe, jak i rzeczy. Pożyczkodawcą może być bank, jak i inne instytucje finansowe. Nie ma tu wymogu kontroli, na co będą przeznaczone środki finansowe, od ustaleń obu stron zależy, czy pożyczka będzie płatna, czy bez bezpłatna. Pożyczkę cechuje mniej formalności niż kredyt bankowy, a całe procedury jej udzielenia trwają znacznie krócej.

Raty w sklepie internetowym – czy to się opłaca?

Na początku należy rozróżnić dwie kwestie: zakupu na raty w sklepie internetowym oraz zakupu za gotówkę pożyczoną online, którą spłacamy w konkretnym terminie. W pierwszym przypadku należy szczegółowo wyliczyć opłacalność zakupu ratalnego, ponieważ wielu sprzedawców może i oferuje raty 0% (RRSO 0%), niemniej tak kupiony produkt może kosztować więcej niż w opcji jednorazowej opłaty za gotówkę, a sprzedawca dodatkowo może wymagać nabycia ubezpieczenia lub też przedłużenia gwarancji. Pamiętajmy, że sprzedawca jest jedynie niejako pośrednikiem między klientem a bankiem, który udziela kredytu, dlatego w jego cenę należy wliczyć koszty prowizji.

Opcja szybkiej pożyczki online na raty pozwala nam otrzymać pieniądze na wskazany przez pożyczkobiorcę rachunek bankowy i zakupić dany towar lub usługę za gotówkę lub też za pomocą przelewu. Spłacamy wówczas kwotę pożyczoną od pożyczkodawcy, nie martwiąc się o ewentualne usługi dodatkowe wymuszone przez sprzedawcę.

Jak wziąć pożyczkę internetową?

Szybka pożyczka na raty często wymaga spełnienia jedynie kilku kryteriów, o których czytamy m.in. w poradniku Pożyczki internetowe krok po kroku na stronie Zaplo:

– Wystarczy, że jesteś obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej z miejscem stałego zamieszkania na jej terytorium, masz od 21 do 70 lat, nie figurujesz w żadnym rejestrze dłużników i posiadasz zdolność do spłaty zaciągniętej pożyczki (źródło: https://www.zaplo.pl/blog/pozyczki-internetowe-krok-po-kroku/).

Wystarczy jedynie wybrać kwotę szybkiej pożyczki na raty, ustalić dogodny dla siebie terminarz spłat i wysokość rat, wypełnić formularz osobowy i czekać na informację o przyznaniu pożyczki. Szybka procedura sprawia, że opcje pożyczek na raty cieszą się szczególną popularnością u zwolenników transakcji online, a także pozwala uniknąć pułapek związanych z pośrednictwem sprzedawcy w uzyskaniu kredytu.

Zalety kupowania na raty w sklepie internetowym

Wybierając opcję kupowania na raty w sklepie internetowym otrzymujemy przede wszystkim możliwość nabycia danego towaru lub usług bez konieczności wychodzenia z domu. Można zaryzykować stwierdzenie, że niemal z każdego miejsca na świecie możemy kupić interesujący nas produkt i jeszcze wziąć na niego pożyczkę! Sami decydujemy, jakiej kwoty potrzebujemy oraz ile będzie wynosić okres spłaty.

Nie trzeba czekać, aż nazbieramy określoną kwotę, za którą możemy kupić na przykład telewizor czy lodówkę, można je nabyć wcześniej dzięki opcji ratalnej. Jest to szczególnie istotne w przypadku nagłej awarii sprzętu, np. zepsutej pralki albo nagłej awarii samochodu, dlatego należy być przygotowanym na to, że trzeba będzie szybko kupić kilka rzeczy (np. sprzęt czy też wykupić usługę w danej firmie). Nie zawsze jest czas, aby czekać na pozytywną opinię kredytową, w takich przypadkach lepiej sprawdzi się opcja szybkiej pożyczki na raty.

Szybka pożyczka na raty to także element budowania swojej pozytywnej historii i wiarygodności kredytowej, co może w przyszłości okazać się bardzo pomocne podczas zaciągania kredytu hipotecznego lub inwestycyjnego.

Raty online w sklepie internetowym – wady rozwiązania

Niewątpliwą wadą kupowania na raty w sieci jest wewnętrzna polityka pożyczkodawcy – sklep może naliczyć za dodatkowe opłaty koszty prowizji lub też może pojawić się dodatkowe oprocentowanie. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę właśnie na te dwie rzeczy: rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) oraz koszty prowizji za udzielenie pożyczki.

Sytuacja wygląda gorzej, jeśli sklep internetowy oferuje pośrednictwo między klientem a partnerem finansowym, który nie cieszy się dobrą renomą wśród opinii publicznej lub też którego oferta nie jest w pełni przejrzysta i zrozumiała dla pożyczkobiorcy. Zawsze należy sprawdzić, ile wynosi prowizja za udzielenie pożyczki, prowizja oraz odsetki za ewentualne spłaty po terminie.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku zakupów ratalnych w systemach aukcyjnych istnieje ryzyko, że aukcja zakończy się dopiero po kilku dniach, cena produktu może ulec zmianie lub też portal może odmówić kupienia niektórych produktów na raty, np. biżuterii, broni czy też zabytkowych samochodów albo obrazów. Wówczas jedynym rozwiązaniem staje się wspomniana prywatna szybka pożyczka na raty.

Co Polacy kupują na raty?

Według wspomnianego raportu Dlatego Polacy się zadłużają? opublikowanego przez Krajowy Rejestr Długów w listopadzie 2018 roku, najczęściej zaciągamy pożyczki na zakup sprzętów AGD i RTV (ponad 40% wszystkich pożyczek!), a także na remont mieszkania, kupno samochodu, zakup domu, jak i na spłacenie zaległych długów, na bieżące opłaty, rodzinne uroczystości, codzienne wydatki (ubrania), wakacje czy usługi medyczne. Cieszy, że aż 77% osób w wieku produkcyjnym oblicza, czy jest w stanie spłacić zobowiązanie, zaś wśród emerytów ten odsetek sięga aż 93% badanych!

– Jednak zdecydowanie częściej pożyczki zaciągane są na mniejsze kwoty – na przykład na zakup sprzętu RTV, AGD czy elektroniki. Wzięcie takiej pożyczki przychodzi łatwiej – czasem nawet pod wpływem impulsu, niż wzięcie kredytu na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taką decyzję poprzedza zwykle głęboki namysł, często konsultacje z doradcami kredytowymi – komentuje w raporcie dr Joanna Rudzińska-Wojciechowska, przestrzegając jednocześnie przed brakiem regularnego oszczędzania pieniędzy, które może doprowadzić do spirali zadłużenia.

Podobnie uważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A.: Jeśli przed ich zaciągnięciem zrobimy „rachunek sumienia” i obliczymy, czy uwzględniając nasze dochody i wydatki udźwigniemy dodatkowe zobowiązanie, będziemy mieli jasny obraz naszych możliwości finansowych. Dopiero wtedy powinniśmy podejmować decyzję, czy najnowszy model laptopa jest nam niezbędny i kupimy go na wysoko oprocentowane raty, czy też możemy zaczekać pół roku, aby zgromadzić gotówkę – czytamy we wspomnianym raporcie.

Jak widać, najlepszą opcją wydaje się szybka pożyczka online na raty – pozwala ona w pełni kontrolować swoje domowe finanse i jednocześnie cieszyć się nowym zakupem. Należy jedynie pamiętać, aby przed ostateczną decyzją o wzięciu pożyczki starannie przemyśleć swoje możliwości finansowe oraz opłacalność zakupu.

Artykuł sponsorowany przez Zaplo sp. z o.o.

Źródła:

– https://krd.pl/Centrum-prasowe/Raporty/2019/DLACZEGO-POLACY-SIE-ZADLUZAJA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>