Strona główna / Artykuły partnerów / Kredyt konsolidacyjny — dlaczego się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny — dlaczego się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny przeznaczysz na spłatę innych zobowiązań, takich jak kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy czy np. zadłużenie powstałe na karcie kredytowej. Sprawdź, dlaczego połączenie wszystkich należności w jedną może być dla ciebie opłacalne.

Kredyt konsolidacyjny to produkt dla osób, które chcą połączyć wszystkie swoje zobowiązania w jedno. Takie rozwiązanie gwarantuje pożyczkobiorcy jedną, częstoniższą ratę, niż suma rat jego dotychczasowych kredytów. To takżejedna umowa kredytowa, często niższe oprocentowanie, plus możliwość wzięcia gotówki na dodatkowe potrzeby. Kredyty konsolidacyjne można podzielić na dwa typy: takie, które wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki oraz te, które zaciągniesz bez jej obciążania. . Różnica pomiędzy nimi polega głównie na wysokości oprocentowania — w przypadku zabezpieczonego kredytu konsolidacyjnegomoże być ono mniejsze nawet o kilka punktów procentowych. Kredyty konsolidacyjne przez internet znajdziesz na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny.

Jakie kredyty można konsolidować?

Zwykle banki w swojej ofercie dokładnie określają warunki, na jakich udzielają kredytów konsolidacyjnych oraz jakie zobowiązania można nimi spłacić. Najczęściej kredytobiorcy decydują się na konsolidację kilku produktów, np.:

 • kredytu gotówego,
 • kredytu hipotecznego,
 • limitu na rachunku bankowym,
 • pożyczki z użyciem karty kredytowej,
 • kredytu samochodowego.

Przed złożeniem wniosku o kredyt konsolidacyjny powinieneś sprawdzić, ile zobowiązań jest w stanie skonsolidować wybrany przez ciebie bank. W niektórych przypadkach będziesz mógł połączyć tylko dwa lub trzy zobowiązania.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Proces nie różni się zbytnio od procedury składania wniosku o kredyt gotówkowy. Przyszły kredytobiorca musi wykazać się pozytywną historią kredytową w BIK i nie może posiadać przeterminowanych płatności. Inaczej będzie wyglądać jednak proces składania wniosku o kredyt konsolidacyjny w instytucji pozabankowej.

Takie firmy, mimo że mają dostęp do Biura Informacji Kredytowej i wiedzą o złej historii kredytowej, często za zdecydowanie wyższą opłatą decydują się skonsolidować kredyty klienta. Wybierając taką ofertę musisz przygotować się na wyższy koszt kredytu, który będzie wynikać z większej prowizji, dodatkowych opłat i wyższego oprocentowania, które to rekompensują firmie pozabankowej wyższe ryzyko niespłacenia takiego kredytu.

Jeśli chcesz, otrzymać kredyt konsolidacyjny wybierz się doplacówki wybranego przez ciebie banku, lub złóż wniosek przez internet. Obojętnie jaką formę wybierzesz, niezbędne będą takie dokumenty jak:

 • dokumenty potwierdzające twoją tożsamość (ważny dowód osobisty lub karta pobytu),
 • umowy kredytów lub pożyczek, które chcesz skonsolidować,
 • zaświadczenie o aktualnym zobowiązaniu,
 • wyciąg z konta – potrzebujesz historii z 3 lub 6 miesięcy
 • historia rachunku karty kredytowej,
 • harmonogram spłat,
 • potwierdzenie salda rachunku,
 • zaświadczenie o dochodach.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, możesz od razu wnioskować również o dodatkową kwotę, która zostanie wypłacona wraz z kredytem. Nadprogramowe środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Możesz także skorzystać z oferty indywidualnego ubezpieczenia przygotowanej przez bank.

Kredyt konsolidacyjny — jak wybrać najlepszy bank?

Chcąc wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny powinieneśporównać kilka ofert od różnych instytucji finansowych. Możesz sprawdzić oferty umieszczone na stronach internetowych banków, śledzić rankingi kredytów konsolidacyjnych lub skorzystać z porównywarki finansowej. Decydując się na kredyt konsolidacyjny sprawdź, czy wybrany przez ciebie bank nie nalicza dodatkowych opłat, np. za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Zalety kredytów konsolidacyjnych

Konsolidacja zobowiązań może być niezwykle opłacalna, jeśli dobrze wybierzesz ofertę i dostosujesz ją do swoich potrzeb. Przede wszystkim zapoznaj się ze wszystkimi dodatkowymi kosztami, które będziesz musiał ponieść w związku z konsolidacją — niektóre banki np. naliczają sobie prowizję za udzielenie kredytu.

Niemniej, jeśli zaczynasz gubić się w swoich kredytach i nie panujesz już nad spłatą swojego zadłużenia, to kredyt konsolidacyjny może być jednym z lepszych rozwiązań. Korzystając z kredytu konsolidacyjnego otrzymujesz szeroki wachlarz korzyści:

 • zyskujesz wygodę — nie musisz pamiętać o dacie spłaty kilku zobowiązań,
 • odciążasz comiesięczny domowy budżet —spłacasz jedną, niższą ratę przez długszy okres spłaty,
 • możesz negocjować lepsze warunki,
 • poprawiasz swoją zdolność kredytową,
 • możesz otrzymać dodatkowe środki na dowolny cel konsumpcyjny.

Połączenie kilku zobowiązań może uratować niejeden domowy budżet. Jeśli czujesz, że regularna spłata twoich dotychczasowych zobowiązań sprawia ci trudności, to warto pomyśleć o konsolidacji. Przed podpisaniem umowy kredytowej jednak zastanów się, czy wzięcie dodatkowej gotówki jest faktycznie niezbędne. Pamiętaj, że posiadając kredyt konsolidacyjny łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Rata, którą od teraz zapłacisz, jest o wiele niższa niż te, które płaciłeś dotychczas i może to zachęcić cię do wzięcia dodatkowego kredytu. Staraj się oszczędzać pieniądze i wydawać je świadomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.