Strona główna / Sponsorowane / Jak samodzielnie oszacować zdolność kredytową?

Jak samodzielnie oszacować zdolność kredytową?

Wiele osób zanim uda się po pożyczkę lub kredyt chciałoby wiedzieć, jaką ma zdolność kredytową. Z pomocą przychodzą profesjonalni doradcy kredytowi, którzy po uzyskaniu kilku istotnych informacji mogą obliczyć zdolność kredytową klienta w konkretnych bankach. Możesz jednak samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową. Podpowiemy ci, jak to zrobić.

Chyba najprostszym sposobem jest skorzystanie z popularnych kalkulatorów zdolności kredytowej online. Trzeba jednak podchodzić z dużą rezerwą do ich wyliczeń – są one tylko szacunkowe. W rzeczywistości w banku przedstawiciel może wyliczyć, że masz dużo mniejszą/większą zdolność kredytową, niż pokazał kalkulator online.

Chcąc samemu obliczyć swoją zdolność kredytową musisz przede wszystkim ustalić, jakie posiadasz zobowiązania. Co zaliczamy do zobowiązań? Czynsz, opłaty (za prąd, gaz, media, telefon, internet i inne), raty za zaciągnięte pożyczki czy kredyty, środki na utrzymanie członka rodziny (banki wyliczają tzw. minimum socjalne, czyli kwotę, którą wydajesz na jedzenie i inne potrzeby jednego członka rodziny), ale również zobowiązania alimentacyjne.

Kolejnym krokiem jest ustalenie, jakimi środkami dysponujesz. Chodzi tutaj przede wszystkim o źródło dochodu. Dla banku ważne jest, ile zarabiasz miesięcznie i jaki rodzaj umowy wiąże cię z pracodawcą.  Większość banków nie bierze pod uwagę dochodów uzyskiwanych w ramach umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Do dochodów nie wlicza się też świadczeń socjalnych i społecznych (a więc np. środków uzyskanych z programu rządowego 500+).

W kolejnym etapie od dochodów odejmuje się zobowiązania (włącznie z limitami kart kredytowych oraz poręczeniami bankowymi). W ten sposób oblicza się, jakimi wolnymi środkami dysponuje kredytobiorca. To z tych środków będzie w przyszłości spłacany kredyt. Od tego, jak dużymi środkami dysponuje klient zależy, o jak duży kredyt będzie mógł się starać.

Banki podczas określania zdolności kredytowej uwzględniają także czynniki metrykalne, takie jak wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania, ciągłość zatrudnienia czy stałość miejsca zamieszkania. Istotna jest również historia kredytowa określona na podstawie raportu z BIK. Taki raport można zamówić samemu przez internet – formalności trwają ok. 15 minut. Na stronie internetowy portfel chwilówki przedstawiamy najlepsze rankingi szybkich pożyczek. Standardowy raport można zamówić bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Rozbudowany raport (Raport Plus, Raport Plus z oceną punktową) jest już płatny – można go zamawiać dowolną ilość razy.

Zdolność kredytową można zwiększyć decydując się na wzięcie kredytu z drugą osobą. Dochody współkredytobiorcy mogą bowiem podnieść naszą zdolność kredytową. Współkredytobiorcą nie musi być członek rodziny.

W rzeczywistości banki opracowują własne systemy określania zdolności kredytowej, które nie są udostępniane osobom trzecim. Po oszacowaniu wstępnej zdolności kredytowej trzeba udać się do banku, gdzie przedstawiciel będzie mógł przedstawić szczegóły oferty. Pamiętaj, że pewne banki mogą odmówić ci kredytu, ale w innych zostanie ci on przyznany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.