Strona główna / Artykuły partnerów / Współczesna rola automatyki przemysłowej

Współczesna rola automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa to zjawisko, które rozwija się niezwykle dynamicznie w inżynierii elektrycznej. Ta – mówiąc ogólnie zajmuje się zagadnieniami związanymi z energią elektryczną, a ściślej – z jej rozsyłaniem, magazynowaniem oraz gospodarowaniem.

Głównymi obszarami automatyki przemysłowej jest zbiór procesów wytwarzania, a także usprawnienie procesów technologicznych. Owa dziedzina elektrotechniki cechuje się bardzo szerokim zastosowaniem, które dotyczy przede wszystkim fabryk oraz zakładów produkcyjnych. Doskonałym przykładem są systemy paletyzujące, linie montażu oraz roboty pakujące. Nie sposób wyobrazić sobie współczesny zakład produkcyjny, bądź nowoczesną halę montażową bez innowacyjnych urządzeń oraz maszyn, które w sposób automatyczny wykonują większość zadań.

Istotną rolę w procesie produkcyjnym związanymi z tytułową automatyką przemysłową odgrywa stała oraz szczegółowa kontrola parametrów. Dzięki owej kontroli automatyka przemysłowa zapewnia nie tylko komfort pracy, ale także bezpieczeństwo. Oba te aspekty mają związek ze zwiększoną wydajnością, a co za tym idzie – efektywnością linii produkcyjnej.

W skład narzędzi związanymi z kontrolą wchodzą :

– ciśnieniomierz
– pomiar temperatury
– wskaźniki wytrzymałości materiału

Tego rodzaju narzędzia nazywamy aparaturą pomiarową, która współpracuje z określonymi systemami odpowiedzialnymi za ciągłość produkcji. To kluczowy element każdego układu maszynowego w fabrykach oraz montowniach.

Kolejnym zastosowaniem automatyki przemysłowej są urządzenia sterujące, czyli narzędzia odpowiedzialna za automatyczną pracę na linii produkcyjnej. Współcześnie nie sposób wyobrazić sobie metod konwencjonalnych, czyli ręcznych, które narażały linie produkcyjne na olbrzymie straty wynikające z błędów ludzkich, a także zmniejszoną wydajność prac. Do urządzeń odpowiedzialnych za układ sterujący zaliczamy m.in. sterowniki PLC, komputery operatorskie które dostępne są w sklepie Akcesoria CNChttps://www.akcesoria.cnc.info.pl/86-automatyka/panele-operatorskie-hmi oraz panele sterujące. Poza aparaturą automatyczną istotną rolę w układach sterujących odgrywa również mechanika. W tej dziedzinie wyróżniamy nowoczesne napędy, zawory, przepustnice oraz pompy dozujące.

Warto dodać, iż automatyka przemysłowa ma również zastosowanie w naszym codziennym życiu. Wystarczy w tym celu wspomnieć o obsłudze sieci telefonicznych, radiowych oraz komórkowych (GPRS). Wspomniane aspekty dotyczą sygnału o odpowiedniej częstotliwości, a więc korzystanie z wyżej wymienionych urządzeń również dotyczy automatyzacji.

Do najważniejszych zalet automatyki przemysłowej zaliczamy usprawnienie oraz przyspieszenie procesów produkcyjnych. Pomimo faktu, iż tytułowe systemy nie są tanie, to jest to rodzaj inwestycji, która w skali kilku lat przyniesie wymierne korzyści finansowe, a przede wszystkim pozwoli rozwinąć się danej marce. Skąd tak duże oszczędności? Wynikają one przede wszystkim z redukcji etatów, zwiększonej wydajności, wyższego poziomu prestiżu przedsiębiorstwa oraz poprawie jakości produkcyjnej. Nie bez znaczenia jest także zwiększone bezpieczeństwo oraz wyższy komfort prac na co zwracają uwagę nie tylko właściciele przedsiębiorstw, ale także inwestorzy oraz klienci.

 

Części i elementy automatyki przemysłowej znajdą Państwo w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/10-automatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>