Strona główna / Sponsorowane / Jak zaoszczędzić na prezentach świątecznych?

Jak zaoszczędzić na prezentach świątecznych?

Większości Polakom święta Bożego Narodzenia kojarzą się z rodziną, Wigilią, choinką i oczywiście z prezentami. W bieżącym roku będzie podobnie. Już wkrótce tysiące Polaków wyruszy na poszukiwanie świątecznego prezentu pod choinkę, ponieważ większość z nas zostawia ten zakup na ostatnią chwilę.

Ze „Świątecznego Barometru Ferratum Bank” wynika, że w ubiegłym roku ludzie na świecie przeznaczyli na wydatki świąteczne mniej więcej podobną kwotę jak w 2015 roku. Największy świąteczny budżet mieli Niemcy, Litwini i Estończycy, natomiast Polacy uplasowali się w tej klasyfikacji na 6 miejscu. Przez internet kupowali najczęściej prezenty Brytyjczycy, Holendrzy i Szwedzi.

 

Źródło: Ferratum Bank

 

– Prezenty na całym świecie pochłaniają znaczną część świątecznego budżetu gospodarstw domowych. Najwięcej pieniędzy przeznaczamy na zabawki i gry, odzież, elektronikę, słodycze i kosmetyki. W Polsce największą popularnością cieszą się zabawki i gry, podobnie jak w Niemczech, na Litwie, w Estonii, Czechach, Danii, Australii i wielu innych krajach. Nie jesteśmy więc pod tym względem wyjątkiem. Można się zatem domyślać, że najczęściej obdarowujemy na święta dzieci – mówi przedstawiciel Ferratum Bank.

 

Warto przyjrzeć się nieco bliżej naszemu stosunkowi do świątecznych prezentów.

 

Świąteczne prezenty w polskich domach

 

Boże Narodzenie należy bez wątpienia do ulubionych świąt Polaków. Nasi rodacy uwielbiają tradycje związane z tym okresem. 34% najwyżej ceni ubieranie choinki, 29% nie może doczekać się spożywania świątecznych potraw, tyle samo liczy na spotkania z najbliższymi i znajomymi. Natomiast 26% Polaków wymienia wśród najważniejszych zwyczajów świątecznych kupowanie prezentów. W jaki sposób je wybieramy? 37% Polaków obserwuje zachowanie osoby obdarowywanej i stara się poznać jej oczekiwania, 26% sprawdza trendy w internecie, pozostali pytają wprost osobę obdarowywaną, co chciałaby otrzymać – mówi nam raport Allegro. Robi tak 17% kobiet i 19% mężczyzn. Gdzie najczęściej kupujemy prezenty? Większość z nas, bo 62%, nadal preferuje głównie tradycyjne sklepy stacjonarne, pozostali wybierają zakupy w internecie. Oczywiście wiele zależy od tego, co kupujemy. Jedzenie, napoje, kosmetyki, produkty związane ze zdrowiem, a także prezenty do domu nabywane są głównie w sklepach stacjonarnych, jednak już multimedia i elektronika dominują w zakupach online.

 

Źródło: Deloitte

 

Niewiele się jednak zmieniło to, kiedy Polacy kupują prezenty, chociaż widać już pewien nowy trend. Tradycyjnie już najwięcej z nas, bo 39%, poszukuje prezentów w 2017 roku w okresie od 1 do 15 grudnia (w ubiegłym roku było to 33%), natomiast tuż przed świętami na zakupy wybierze się 21% Polaków (w ubiegłym roku – 27%). Rośnie, chociaż pomału, liczba osób, które kupują prezenty już w listopadzie. W bieżącym roku zrobiło tak 23% naszych rodaków, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 20%. Czy jednak na prezentach świątecznych można w jakiś sposób zaoszczędzić?

 

Prezenty można kupić taniej

 

Według portalu Pozyczki.info 2017 roku przeciętne polskie gospodarstwo domowe zamierza wydać w święta 882 zł, czyli o 2% więcej niż w 2016 roku. Z tej kwoty aż 451 zł zostanie przeznaczonych na prezenty, czyli więcej niż na artykuły spożywcze i spotkania towarzyskie razem wzięte. Kwota na prezenty nie jest mała, ale i tak wiele osób musi dokładnie planować swój budżet świąteczny, aby starczyło na upominek dla wszystkich członków rodziny. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak kupić prezenty taniej. Dla 35% Polaków ważna jest niska cena świątecznego prezentu donosi PolskieRadio.pl.

 

W tej sytuacji coraz więcej osób zaczyna szukać prezentów już w listopadzie, a szczególnie w czasie Black Friday, licząc wtedy na bardzo duże obniżki w sklepach stacjonarnych, a w Cyber Monday – w sklepach internetowych. Niestety, polskie promocje w Czarny Piątek często nie dorównują obniżkom w Stanach Zjednoczonych w tym dniu i bywają po prostu symboliczne. Oczywiście zdarzają się również wyjątkowe okazje i tych warto szukać w Black Friday.

 

Kolejny sposób zaoszczędzenia na prezentach według badań Deloitte to zakupy w sklepach internetowych. Tam przeważnie można nabyć produkty taniej niż w sklepach stacjonarnych. Dodatkowo różnice między różnymi e-sklepami mogą być również duże. Według badań firmy analitycznej Deloitte w ubiegłym roku różnice cen niektórych perfum w sklepach internetowych wynosiły nawet 75%, a kosmetyków – 40%.

 

Oszczędności można zaoszczędzić, nawet gdy zaciągamy pożyczkę na prezenty świąteczne.

 

– Warto pamiętać, że coraz więcej pożyczkodawców, jak na przykład my, oferuje pożyczki za 0 zł dla nowych klientów. To oznacza, że nic nie płaci się za pożyczone pieniądze. A taniej pozyskana gotówka to także niższy, ostateczny koszt świątecznych prezentów – zauważa przedstawiciel Ferratum Bank.

 

Warto dodać, że takie pożyczki najczęściej dostępne są online, wszystkie formalności można załatwić w kilka minut, a niemal zaraz po pozytywnej decyzji kredytowej pieniądze pojawiają się na koncie pożyczkobiorcy. To oznacza, że można w ten sposób pożyczyć pieniądze, będąc już nawet w sklepie na świątecznych zakupach. Wystarczy do tego tylko smartfon.

 

Kupowanie prezentów to ważna tradycja dla Polaków. Nie ma również nic negatywnego w tym, że szukamy sposobu na tańsze zakupy, ponieważ nawet wtedy pamiętamy o potrzebach obdarowywanych. Warto jednak zachować umiar w świątecznych wydatkach i zawsze kupować prezenty z głową. Liczy się przecież przede wszystkim intencja i pamięć o obdarowywanej osobie.

Motocykle 125 - Jaki wybrać? Jaki kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.