
Muzeum Regionalne w Słupcy, już po raz kolejny, było organizatorem spotkania poświęconego pamięci narodowości żydowskiej, wpisując się w ogólnokrajowe obchody Dnia Judaizmu. 18 stycznia, władze samorządowe miasta i powiatu słupeckiego, młodzież słupeckich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum oraz przedstawiciele Słupeckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, spotykali się na modlitwie, w miejscu, gdzie do wybuchu II wojny światowej słupeccy żydzi chowali swoich zmarłych.
Spotkanie otworzyła dyr. Muzeum Beata Czerniak – Cmentarz (kirkut) był niezbędnym elementem życia każdej gminy żydowskiej. Pogrzebanie zwłok było zaś spełnieniem nakazu religijnego, aktem miłosierdzia najwyższej próby. Całkowicie zniszczony przez hitlerowców w 1942 r. przestał pełnić swoją funkcję. Wszystkich słupeckich Żydów wywieziono w lipcu 1940 r. Podzielili oni losy milionów Żydów i tylko nieliczni z nich przeżyli tragedię Holocaustu. Tam gdzie stały macewy – szumią posadzone wtedy drzewa. Miejsce to w sposób symboliczny upamiętnia tablica.
W słupeckim lesie, w miejscu, gdzie stoi kamienny obelisk upamiętniający żydowski cmentarz, uczestnicy spotkania wspólnie modlili się – pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Szkopka, wysłuchali krótkiej historii cmentarza. Młodzi ludzie przyznali, że nie wiedzieli o istnieniu tegoż cmentarza, dlatego też z zaciekawieniem (choć srogi mróz utrudniał skupienie) wysłuchali przypominanych historii.
Dzień Judaizmu w Słupcy po raz pierwszy odbył się na terenie miejsca pamięci – b. cmentarza. W poprzednich latach spotkania odbywały się przy byłej synagodze.
Dalsza część żydowskiego święta odbyła się auli im. Tadeusza Wiśniewskiego w ZSE w Słupcy, gdzie z młodzieżą spotkał się Zbigniew Pakuła – dziennikarz, twórca i redaktor naczelny „Miasteczka Poznań”, nieocenionego źródła wiedzy o żydowskiej tożsamości Poznania i regionu; pokazano wystawę „Ocalona” o Reni Lissak – absolwentce Szkoły Handlowej Koła Polskiej Macierzy rocznik 1929; tradycyjnie też uczniowie Ekonomika przygotowali żydowskie smakołyki.
źródło, fot.:http://www.powiat-slupca.pl