Emocje po czwartkowym spotkaniu wokół książki „Zerwane Ogniwo. Ewangelicy na ziemi zagórowskiej” powoli opadają. Na scenie Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Zagórowie spotkali się autorzy tekstów wchodzących w skład publikacji: Wiesława i Przemysław Kowalscy, Damian Kruczkowski, ks. Waldemar Wunsz, tłumacz Jacek Kin oraz Mirosław Słowiński i Katarzyna Połom, których zadaniem było również zredagowanie pokaźnej liczby tekstów, opracowanie zgromadzonych fotografii i pozostałych materiałów. Wśród autorów należy wymienić również nieobecnego na promocji Guntera Henningsa ( na co dzień mieszkającego w Niemczech ) oraz śp. Bogdana Grzonkowskiego. W imieniu bliskich zmarłego regionalisty wystąpił Jerzy Leśniewski, szwagier. Towarzyszyła mu córka, Katarzyna Dewicka z mężem, Bartkiem. Na spotkanie, niestety, nie zdołał dotrzeć dr Zbigniew Chodyła, który objął zagórowski projekt wsparciem naukowym.
Pełna widownia bardzo pozytywnie zaskoczyła i …wzruszyła. Niezwykle miła jest świadomość, że tyle osób czekało na książkę, dopingując autorów i redaktorów bite trzy lata. Na sali nie zabrakło zatem bohaterów tekstów lub ich bliskich i potomków; osób, które pomagały w gromadzeniu wiadomości i fotografii archiwalnych oraz fotografów, których prace trafiły do publikacji ( min. Grzegorz Cieślewicz i Aneta Węcławiak, Jerzy Orchowski, zaś w imieniu Tomasza Kruszyny – żona Ula. Na spotkanie z przyczyn od niego nie zależnych nie dotarł redakcyjny kolega autorów, Artur Paprzycki, którego zdjęcia także wzbogaciły książkową publikację ).
Byli z nami również darczyńcy oraz wspierający pracę: Starosta Powiatu Słupeckiego – Jacek Bartkowiak, Burmistrz Gminy Zagórów – Roman Kulterman, Przewodniczący Rady Miasta – Ryszard Sikorski oraz państwo radni powiatowi i miejscy. Byli z nami również członkowie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie oraz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie. Oraz wielu, wielu mieszkańców Zagórowa i najbliższych okolic, których zainteresowała historia, którą autorzy mieli do opowiedzenia, a których nie sposób wymienić z nazwiska.
Sama rozmowa trwała około trzech godzin, przeplatana wystąpieniami lektorów, prezentujących wybrane fragmenty książki: Agnieszki Witkiewicz, Daniela Słowińskiego, Mateusza Kubackiego, Alicji Waszak, Oliwii Nowak i Aurelii Graczyk. Mówiliśmy o zawiłościach relacji polsko-niemieckich oraz ewangelicko… -ewangelickich ( ks. Waldemar Wunsz ), barwnym dziedzictwie olędrów z Puszczy Pyzdrskiej ( Wika i Przemek Kowalscy ), tożsamości mieszkańców ziemi zagórowskiej ( Damian Kruczkowski oraz Mirosław Słowiński ) i duchach przeszłości, drzemiących w głębi każdego z nas ( Katarzyna Połom ). Nie zabrakło też refleksji nad teraźniejszością i przyszłością. Przywołano podczas spotkania bohaterów poprzednich publikacji, związanych z miastem Zagórowem – Polaków, Żydów oraz Olędrów. O trudach pracy tłumaczy oraz udziale w publikacji Guntera Henningsa opowiedział Jacek Kin. Spotkanie prowadził Łukasz Parus.