Podstawowym celem zachowku jest ochrona najbliższych krewnych zmarłego w sytuacji, kiedy zostają oni pominięci w testamencie lub gdy spadkodawca rozporządził swoim majątkiem w sposób, który godzi w ich interesy. Niestety, sprawy związane z dziedziczeniem bywają niezwykle skomplikowane. Sprawdź, czy można pobawić kogoś prawa do zachowku.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/]
Pozbawienie prawa do zachowku – kiedy jest możliwe?
Jakiś czas temu zmarła bliska Ci osoba, jednak ktoś z Twoich krewnych został pominięty w testamencie i obawiasz się, że osoba ta może ubiegać się o zachowek? A może wręcz przeciwnie – to Ty zostałeś pozbawiony zachowku i chcesz walczyć o swoją część spadku?
Zgodnie z obowiązującymi z Polsce przepisami pozbawienie prawa do zachowku jest możliwe. Może ono nastąpić na skutek wydziedziczenia. Inną możliwością jest zrzeczenie się prawa do zachowku przez osobę, która mogłaby ubiegać się o taką rekompensatę. Tutaj jednak mam do czynienia z sytuacją, w której to główny zainteresowany sam rezygnuje ze swojego prawa do majątku spadkodawcy.
Rozważasz wydziedziczenie jednego z krewnych? Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://slupinska.eu/dla-ciebie/prawo-spadkowe-i-zachowek/
Wydziedziczenie – na czym polega i jakie są jego skutki?
A zatem jedynym sposobem na pozbawienie kogoś prawa do zachowku jest jego wydziedziczenie. Jest to sytuacja, w której osoba, która miałaby prawo do majątku, traci je. Do wydziedziczenia może dojść w sytuacji, w której spadkodawca sporządza testament i w dokumencie tym jasno określa, że nie chce, aby dana osoba otrzymała zachowek. Oczywiście spadkodawca musi skonsultować się z prawnikiem, który zadba o to, aby wydziedziczenie rzeczywiście było skuteczne.
Najważniejszym skutkiem wydziedziczenia jest to, że osoba, która teoretycznie powinna dziedziczyć po zmarłym, zostaje pozbawiona prawa do zachowku. Na ogół przyczyną wydziedziczenia jest postępowanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub niedopełnianie obowiązków względem spadkodawcy, na przykład w zakresie sprawowania nad nim opieki.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że zstępni wydziedziczonego zmarłego nie tracą prawa do zachowku. Spadkodawca powinien mieć to na uwadze. Oznacza to bowiem, że nawet jeśli syn spadkodawcy został wydziedziczony, jego dzieci (a wnuki spadkodawcy) nadal będą miały prawo do zachowku.
Zobacz, ile przykładowo może wynosić zachowek: https://slupinska.eu/blog/ile-wynosi-zachowek-przyklady
Pozbawienie kogoś prawa do zachowku nie zawsze jest proste
Aby wydziedziczenie było skuteczne, spadkodawca powinien rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej. Istotne jest bowiem spełnienie pewnych wymogów formalnych, jeśli chodzi o sporządzenie testamentu. Dobry prawnik z pewnością zadba o to, aby osoba wskazana przez spadkodawcę nie miała żadnej możliwości ubiegania się o zachowek.