Starannie dbamy o większość części naszego ciała, począwszy od podstawowej pielęgnacji serca, mięśni i stawów, a skończywszy na bardziej powierzchownej pielęgnacji włosów i paznokci.
Jednak wiele osób ma tendencję do zaniedbywania swoich stóp. Problem ten może stać się poważny, gdy problemy ze stopami znacząco wpływają na jakość życia i prowadzą do dalszych problemów zdrowotnych.
Z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości stóp. Jedna na trzy osoby w wieku powyżej 65 lat cierpi na bóle, sztywność lub ból stóp. Jednak praktykowanie odpowiednich technik pielęgnacji stóp złagodzi dyskomfort i przyniesie pozytywne rezultaty niezależnie od wieku i aktualnego stanu zdrowia.
Dlaczego warto dbać o stopy?
Stopy są fundamentem Twojego ciała, więc utrzymanie ich w zdrowiu jest bardzo ważne dla Twojego ogólnego stanu zdrowia. Nadużywanie, źle dopasowane obuwie, a nawet genetyka mogą prowadzić do urazów i schorzeń stóp, które mogą mieć ogromny wpływ na Twoją mobilność. Dbanie o skórę stóp jest również ważne. Twoje pięty nie powinny być szorstkie i suche. Im dłużej trwa ten problem, tym bardziej prawdopodobne jest, że Twoje stopy zaczną pękać. Chociaż niektóre pęknięcia nie są bolesne, to jednak pozwalają na wnikanie szkodliwych bakterii. https://testujemyjedzenie.pl/najlepsza-mrozona-pizza-ubieglego-roku/
Znaczenie właściwego obuwia
Osoby, które będą na nogach przez cały dzień, muszą mieć buty z odpowiednią amortyzacją i przyczepnością. Zalecane są wkładki żelowe, a w ciągu dnia należy zawsze robić przerwy na odpoczynek dla stóp. Większość sklepów z obuwiem sportowym oferuje pomiar stóp, żeby znaleźć idealny rozmiar i but dla Twojej stopy.
Choroby stóp
Infekcje grzybicze, takie jak stopa sportowca czy zainfekowane paznokcie u stóp, łatwo się rozwijają, gdy stopy są spocone i pozostają w butach lub skarpetach przez dłuższy czas. Jeśli jesteś w sytuacji, w której wiesz, że twoje stopy będą się pocić, pamiętaj, żeby zmienić skarpetki jak najszybciej po zakończeniu czynności. Rozważ też noszenie skarpetek z materiału odprowadzającego wilgoć.Innym częstym schorzeniem stóp jest zapalenie ścięgna Achillesa, które dotyka ścięgna Achillesa łączącego mięśnie z tyłu łydki z kością piętową.
Inne choroby stóp to m.in: hallux balgus (koślawość), metatarsalgia, skręcenia stopy lub kostki, niestabilność stawu skokowego, dysfunkcja ścięgna piszczelowego tylnego, zespół zapalenia ścięgna Achillesa, zapalenie powięzi podeszwowej, złamania nadwyrężeniowe, zapalenie stawów. testujemyjedzenie.pl
Jak dbać o stopy
Przede wszystkim pamiętaj o częstym myciu stóp, czyszczeniu przestrzeni między palcami i przycinaniu paznokci. Powinieneś także stosować balsam na pięty, aby zapobiec pękaniu skóry. Jeśli Twoje pięty są już suche, rozważ lekkie użycie pumeksu. Ważne jest też, żebyś upewnił się, że Twoje buty są odpowiednio dopasowane – ani za ciasne, ani za luźne. Rozciąganie i wzmacnianie stóp ma również kluczowe znaczenie dla uniknięcia bólu i urazów. Zawsze modyfikuj swoją aktywność lub odpoczywaj, jeśli zaczynasz odczuwać ból stóp.