Bóle pleców to częsta dolegliwość dotycząca coraz większej liczby osób w różnym wieku. Problem ten może być spowodowany wieloma czynnikami, np. nieprawidłową postawą ciała oraz brakiem ruchu. Częstą przyczyną bólu kręgosłupa jest choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa oraz napięte mięśnie.
Niezbędna jest aktywność fizyczna
Nasze ciało jest stworzone do ruchu. Aktywność fizyczna to niezbędny element walki z bólem pleców.
Zwis na drążku
Bardzo pomocnym przyrządem do ćwiczeń w przypadku bólu kręgosłupa jest drążek do podciągania np. ze sklepu marbo-sport.pl. Drążek trzeba umieścić na odpowiedniej wysokości tak, by nie trzeba było kurczyć nóg.
Zwis na drążku to dość proste ćwiczenie przynoszące wiele korzyści. Bardzo pozytywnie wpływa na kręgosłup. Wzmacnia też wiele innych mięśni ciała.
Podczas wykonywania zwisu zwiększają się przestrzenie między kręgami, odciążając tym samym krążki międzykręgowe. Zwis to ćwiczenie rozciągające kręgosłup. Regeneruje, odżywia i nawadnia dyski w kręgosłupie. A dobrze nawodnione dyski zapewniają lepszą amortyzację chroniącą kręgi.
Regularne wykonywanie zwisów redukuje ból. Zwis na drążku to ćwiczenie bezpieczne, choć osoby, które cierpią na poważne schorzenia lub zwyrodnienia kręgosłupa powinny się upewnić, czy mogą wykonywać to ćwiczenie.
Ćwiczenia rozciągające
Ćwiczenia rozciągające poprawiają ruchomość ciała, pomagają złagodzić ból pleców. Ale ćwiczenia należy wykonywać powoli, nie wolno też zmuszać ciała do przybierania pozycji bolesnych.
Jeżeli w dalszym ciągu dokuczają nam bóle pleców, koniecznie należy zasięgnąć porady lekarza. Może być potrzebna rehabilitacja. Czasami niezbędne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Dlatego już od najmłodszych lat trzeba dbać o kręgosłup.
Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?
Koniecznie należy pilnować odpowiedniej postawy i pozycji ciała podczas pracy. Zbyt długie siedzenie bardzo obciąża kręgosłup. Dlatego, jeśli dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, róbmy sobie przerwy na rozprostowanie. W czasie przerwy można wykonać kilka ćwiczeń lub zrobić sobie krótki spacer. Wysokość biurka i krzesła musi być dopasowana do naszego wzrostu.
Kręgosłup jest stworzony do ruchu, dlaczego ograniczanie aktywności fizycznej może doprowadzić do zwiększenia bólu. Gdy odczuwamy ból, naturalną reakcją jest unikanie ruchu. Ale aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na walkę z bólem i zapobieganie bólowi.