Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje szczegółowo w stosunkach małżeńskich takie zagadnienia jak: rozwód (z orzeczeniem o winie w rozkładzie pożycia oraz z zaniechaniem orzekania o winie), separację, podział majątku, alimenty na rzecz byłego małżonka, zaspokajanie potrzeb rodziny, zwane potocznie alimentami na małżonka, nakazanie, zmianę, uchylenie wypłacenia wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka, rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny, zwolnienie z obowiązku przedstawiania dokumentu potrzebnego do zawarcia małżeństwa, zezwolenie na zawarcie małżeństwa (przez pełnomocnika, a także kobietom ze względu na brak wymaganego wieku).
W zakresie stosunków między rodzicami i dziećmi zaś w Kodeksie można znaleźć uregulowania dotyczące: alimentów, ustalenia, wykonywania, zmiany kontaktów z małoletnimi, ustalenia miejsca pobytu małoletniego, zmiany wyroku rozwodowego w przedmiocie wykonywania władzy rodzicielskiej i sposobu jej wykonywania, rozstrzygnięcia o istotnych sprawach dziecka w braku porozumienia między rodzicami, zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka, pozbawienia, zawieszenia, ograniczenia, przywrócenia władzy rodzicielskiej, wydania, zmiany zarządzeń w sytuacji zagrożenia dobra dziecka, ustalenia i zaprzeczenia ojcostwa lub macierzyństwa, a także uznania ojcostwa i ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa.
W sprawach opiekuńczych naczelną zasadą, którą należy kierować się jest przede wszystkim dobro małoletnich dzieci. Każdorazowo w sprawach opiekuńczo – rodzicielskich warto być odpowiednio przygotowanym do postępowania pod kątem gromadzenia i przedstawienia dowodów i zabezpieczenia najważniejszych interesów jeszcze w trakcie trwania postępowania przed jego zakończeniem. W takim przypadku rekomendowanym jest skierowanie się po pomoc do specjalistów z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Radcowie prawni praktykujący w tym obszarze prawa udzielą najważniejszych informacji dotyczących sytuacji prawnej zainteresowanej osoby, wskażą odpowiednią drogę do podjęcia działań, jak również i przede wszystkim mogą wspomóc Klienta na każdy etapie postępowania w ramach reprezentacji – towarzyszyć na rozprawach, przygotowywać pisma procesowe w których zawarte są najważniejsze wnioski i stanowisko Klienta, tak aby najpełniej zabezpieczyć jego interesy.
Szczególnie ważna jest pomoc profesjonalisty pod kątem przyspieszenia postępowania. Sprawy rodzinne i opiekuńcze zwykle wiążą się z dużym ładunkiem emocjonalnym, dlatego zbyt długie trwanie takich spraw jest obciążające dla każdego uczestnika sporu. Wydłużający się proces nie jest korzystny również z perspektywy dobra małoletnich dzieci, stąd zlecenie radcy prawnemu prowadzenia takiej sprawy może znacznie skrócić postępowanie, co wydaj się korzystne z perspektywy powyższych argumentów.
Kancelaria Radcy Prawnego Natalii Zielmachowicz posiada bogate doświadczenie w kwestii reprezentacji klientów w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą usług świadczonych przez Kancelarię, którą znajdą Państwo na stronie radcaprawny-trojmiasto.pl.