Każdy z nas powinien rozwijać się, poznawać, uczyć i próbować. Świat idzie naprzód, więc jeśli się nie doskonalimy to znaczy, że zostajemy w tyle. Olbrzymie możliwości jakie daje nam praca, nowe wyzwania, idee powinny zostać wykorzystane tak, abyśmy nie zostali daleko za idącym postępem.Tak więc szkolmy się wszyscy, każdy w miarę swoich możliwości, ofert, a przede wszystkim potrzeb.
Wielu pracowników korzysta z firm szkoleniowych. I bardzo słusznie – najlepiej uczyć się od ekspertów. Najczęściej podczas podejmowania decyzji o uczestniczeniu w szkoleniu pojawia się pytanie: po co? To bardzo ważne pytanie. Staramy się bardzo dokładnie rozwiązywać postawione przed nami zadania nie tylko pod kątem precyzji, ale i przede wszystkim by jak najbardziej zaoszczędzić swój, jakże cenny czas.
Jakie więc szkolenie wybrać – otwarte czy zamknięte? Każda z tych możliwości ma swoje dobre strony. Należałoby się jednak zastanowić dlaczego wybieramy takie akurat szkolenie. Zamknięte, czy dosyć często nazywane szkolenia „dedykowane” są kierowane do grup zorganizowanych. Najczęściej do osób o konkretnym poziomie umiejętności oraz sprecyzowanych celach w obrębie jednej firmy. Szkolenie poprzedzone jest badaniem umiejętności oraz oczekiwań przyszłych uczestników i skupia się na obecnie wykonywanych przez nich zadaniach.
Tak więc szkolenia zamknięte świetnie spełniają zadanie poszerzenia swoich możliwości, by wykorzystać wszystkie dostępne i otaczające narzędzia oraz nauczyć się optymalnie wykorzystywać dany nam czas. Specjaliści w wielu dziedzinach pokazują nowe rozwiązania dla aktualnych i niejednokrotnie wcześniej skomplikowanych obowiązków.
Szkolenia zamknięte są bardzo korzystną ofertą dla tych firm, które chcą wyposażyć swoich pracowników w efektowne i szybkie narzędzia przy faktycznym i skutecznym przyspieszeniu swojej pracy, gdzie czas trwania, program szkolenia czy zestawy ćwiczeń są dostosowywane bezpośrednio pod profil działalności konkretnej firmy. Na takich szkoleniach najczęściej na nasze codzienne zadania spojrzymy już okiem innych. Tak więc rozwiniemy się i dokonamy wielu odkryć zgodnie z cytatem: „Prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób” (Marcel Proust).
Po co więc są szkolenia otwarte? Te maja jeden dodatkowy atut. To współuczestnictwo z zupełnie nowymi osobami, które w czasie szkoleń potrafią zadać takie pytania, jakie nigdy by nam nie przyszły do głowy. Dzielenie się doświadczeniami oraz rozwiązania stosowane w innych dziedzinach (z zachowaniem tajemnicy służbowej oczywiście), jak również stawiane pytania pozwalają jeszcze bardziej na rozwój własnej kreatywności pod kątem wykorzystania tego przy własnej pracy. I mimo, że na takim szkoleniu pojawią się elementy, które być może nie będą się bezpośrednio tyczyć naszej problematyki, to jednak „zasiane ziarenko” różnorodności sposobów rozwiązań nie tylko konwencjonalnych, rozbudzi naszą wyobraźnię i kreatywność naszej nieco już monotonnej pracy. I mimo, że na początku może się wydawać nie ma zastosowania, to przecież należy pamiętać iż „Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione”. (Nelson Mandela).
Choć nie powinno się używać słów „zawsze” i „nigdy”, to niekiedy jednak ich zastosowanie jest uzasadnione. Przykład? Zawsze trzeba się uczyć i nigdy nie wolno dać się przekonać, że sobie z czymś nie poradzimy. Przecież wciąż się rozwijamy na każdej płaszczyźnie.
Polecamy jeden z największych serwisów szkoleniowych w Polsce – www.szkolenia24h.pl gdzie znajdują się oferty szkoleń otwartych i zamkniętych, a także szkoleń e-learning, darmowych, EFS i wiele innych.