Strona główna / Artykuły partnerów / Auto w obecnych czasach – komu potrzebne?

Auto w obecnych czasach – komu potrzebne?

Samochód jako taki już bardzo dawno temu przestał być czymś luksusowym i niespotykanym. W dzisiejszych czasach to narzędzie pracy dokładnie takie samo, jak każde inne. Dokładnie taki sam los spotkał już kilka dobrych lat temu na przykład komputery. Oczywiście, nadal są marki samochodów, które kojarzone są z luksusem, marką premium i czymś, na co stać tylko i wyłącznie wybranych. Jednak to są tylko poszczególne marki, a nie całość. Jeszcze nie tak dawno temu samochód, nawet obojętnie jaki, byle tylko był sprawny i zdatny do bezpiecznego użytku, był marzeniem wielu.

A zwłaszcza marzeniem młodych ludzi. Ludzi, dla których posiadanie samochodów na własność to symbol dorosłości, do której przecież wszyscy dążą. Bo dorosłość to wolność i niezależność. Te same pojęcia dość nierozerwalnie łączyły się – i dla wielu nadal się łączą – nie tylko z dorosłością jako taką, ale też z samochodami. Młodzi ludzie tak szybko, jak to tylko było prawnie możliwe, decydowali się na zrobienie prawa jazdy i dążyli do posiadania samochodów na własność, by nie musieć dzielić samochodu z rodzicami albo rodzeństwem. I jest to jak najbardziej naturalne pragnienie.

Czy samochód ma naprawdę aż takie znaczenie dla młodzieży?

W świetle tego wszystkiego warto zastanowić się nad jeszcze jedna kwestią – czy samochody mają naprawdę tak niebagatelne znaczenie dla młodych ludzi? Ile osób ma prawo jazdy i ile osób myśli o zdawaniu na prawo jazdy czy doszkoleniu swoich umiejętności. Właściwie to odpowiedź na to pytanie jeszcze kilka lat temu byłaby bardzo jednoznaczna i brzmiała: tak, jak najbardziej.  Jednakże nie można zapominać, że posiadanie samochodu to pewien trend. A trendy mają to do siebie, że cieszą się pewną popularnością, która narasta do momentu, w którym osiąga swój szczyt, a potem zainteresowanie danym trendem sukcesywnie maleje. Oczywiście, nigdy nie będzie tak, że ludzie całkiem porzucą swoje samochody. Jednak w dzisiejszych czasach można zaobserwować odwrócenie się od tego trendu. Może nie jest to duże, nie jest to jeszcze ruch masowy, ale jednak można już takie zjawisko obserwować. Ludzie, zwłaszcza młodzi, coraz częściej decydują się zrezygnować z pędu do posiadania samochodu, wybierając inne środki transportu.

 

 

Jeśli nie samochód to co?

Bezproblemowe i szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest naprawdę bardzo ważne. W końcu w dzisiejszych czasach szybkie poruszanie się po mieście i poza nim jest dla wielu osób naprawdę kluczowe. Czas to w końcu pieniądz, nie ma sensu go marnować na długotrwałe i uciążliwe podróże, jeśli można ten czas efektywnie. W związku z tym bardzo istotny jest wybór odpowiedniego środka transportu. W dzisiejszych czasach, zwłaszcza w dużych miastach, bardzo rzadko szybkim, bezproblemowym i efektywnym środkiem komunikacji jest samochód. Wszystko przez wzgląd na korki – prawdziwe, ogromnie uciążliwe utrudnienie, które potrafi pożreć naprawdę mnóstwo czasu. A przy tym w wielkich miastach, jeśli człowiek przemieszcza się za pomocą samochodu, właściwie jest nie do uniknięcia. Nie może być inaczej – zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy w jednym czasie na ulice wyjeżdżają dziesiątki, a nawet setki tysięcy aut, żeby ich właściciele mogli się dostać jak najszybciej do domu. W ten sposób bardzo szybko wpada się w spiralę opóźnień, zatorów i korków, z których wcale nie jest tak łatwo się wydostać, jeśli już się w je wpadnie.
Takie warunki nie zachęcają do wybrania samochodu. Jednak jeśli nie samochód to co? Bardzo ciekawą, zdrową i ekologiczną alternatywą z całą pewnością będzie rower. W końcu rowerzyści nie stoją w korkach, rowerzyści bez problemu poruszają się po mieście, nawet w godzinach szczytu, gdy samochody stoją w wielokilometrowych korkach. Duże europejskie miasta już dawno zrozumiały, że rowery są odpowiedzią na zakorkowane miasta pełne spalin. Dlatego właśnie powstaje coraz więcej dróg rowerowych czy innych udogodnień dla rowerzystów. Chociażby stacje, na których można wypożyczyć rower, jeśli nie posiada się własnego. To ogromne ułatwienie – wystarczy taki rower zabrać z jednego punktu i oddać w drugim. Dla posiadaczy własnych rowerów również przewidziane są spore udogodnienia – jak chociaż bezpieczne miejsca, w których można bezproblemowo zostawić rower. To naprawdę bardzo wiele znaczy. Niektórzy idą też krok dalej i zamiast na zwykły, tradycyjny rower, decydują się przesiąść na szybszy i równie ekologiczny rower elektryczny, który wygląda zupełnie jak zwykły rower, z tą różnicą, że wyposażony jest w akumulator i komputerek, który monitoruje pracę roweru.

A jeśli jednak nie rower?

Rower to nie jest jedyna alternatywa wybierana przez osoby z różnych względów niechętne samochodom. Inną alternatywą jest na przykład poruszanie się komunikacją miejską. Ta, zwłaszcza w dużych miastach, jest szybka, punktualna i wcale nie należy do najdroższych. A miasta skomunikowane są w taki sposób, że wystarczy tylko kilka, najwyżej kilkanaście kroków, by dotrzeć do jakiegoś przystanku i szybko wsiąść w autobus, tramwaj albo do metra. Wiele osób chwali sobie komunikację zbiorową na tyle, że nie decyduje się na własny samochód w dużym zakorkowanym mieście.

Czy samochód dla młodych ma mniejsze znaczenie?

Można więc stwierdzić, że samochód zaczyna mieć coraz mniejsze znaczenie dla osób młodych. Jest w końcu tyle innych, wygodnych, szybkich i bezproblemowych sposobów na przemieszczanie się. Nie można też zapominać o innym, równie ważnym fakcie. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają naprawdę różnorodne priorytety. I coraz rzadziej priorytetem jest posiadanie samochodu. Bo przecież samochód to niekończące się źródło kosztów – paliwo, oleje, przeglądy, naprawy, wymiana opon, ubezpieczenia – to wszystko kosztuje i to niemałe pieniądze. Nie wszyscy mają ochotę wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze właśnie na ten cel. Zwłaszcza jeśli nie jest się jakimś wielkim miłośnikiem motoryzacji i po głębszym przemyśleniu sprawy okazuje się, że samochód wcale nie jest aż tak bardzo potrzebny, bo można go bez problemu zastąpić rowerem, środkiem komunikacji miejskiej albo też po prostu przejść te kilkaset metrów na piechotę.

Motocykle 125 - Jaki wybrać? Jaki kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.