O tym, jak dobrać wyposażenie placu zabaw w przedszkolu można by napisać całą książkę. W tym artykule skupimy się jednak na najważniejszych aspektach. Doradzimy, jakie urządzenia zabawowe sprawdzą się najlepiej dla dzieci w wieku przedszkolnym i jak zaprojektować cały obiekt, aby był bezpieczny oraz funkcjonalny. Wyjaśnimy też, jak mogą wyglądać edukacyjne place zabaw dla przedszkola.
Elementy placu zabaw niezbędne przy przedszkolach
Wyposażenie placu zabaw w przedszkolu musi być przede wszystkim dostosowane do wieku dzieci oraz do potrzeb, jakie mają na tym etapie rozwoju. Dla maluchów szczególnie polecane są bujaki oraz bezpiecznie zaprojektowane huśtawki. Ruch bujania się jest dla nich tak przyjemny, ponieważ to ruch, jaki naturalnie towarzyszył im w życiu płodowym, w brzuchu matki. Podświadomie wywołuje więc uczucie bezpieczeństwa, nawet u dorosłych. To dlatego huśtanie się jest doskonałą metodą na wyciszenie i relaksację po stresującym dniu.
Na plac zabaw przy przedszkolu szczególnie polecane są niskie huśtawki wahadłowe, aby nie utrudniać dzieciom korzystania z nich i żeby nie było zagrożenia w razie upadku. Optymalnie, jeśli są to modele z zabudowanym siedziskiem (tzw. koszykowym lub kubełkowym).
Bujaki przeznaczone na place zabaw dla przedszkola powinny mieć siedzisko umieszczone na takiej wysokości, aby dziecku było wygodnie na nim siadać. Uchwyty dla rąk oraz miejsca podparcia stóp muszą być rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, żeby maluch był w stanie swobodnie do nich sięgnąć, ale też by nie wymuszały nienaturalnej pozycji ciała.
Młodsze dzieci uwielbiają też zjeżdżalnie. Te przeznaczone na plac zabaw przy przedszkolu nie powinny być zbyt wysokie. Istotne jest odpowiednie wyprofilowanie ślizgu, bez powodujących dyskomfort nierówności oraz elementów, o które dziecko mogłoby się zaczepić. Warto wybrać warianty z mocniej zabudowanymi bokami, co minimalizuje ryzyko wypadnięcia.
Oczywiście, trudno sobie wyobrazić wyposażenie placu zabaw w przedszkolu bez piaskownicy! Jest to jednak element, przy którym niezwykle istotne jest zachowanie higieny. W związku z tym warto postawić na model z pokrywą, którą zamyka się po zakończonej zabawie. Dzięki temu piasek chroniony jest przed opadami deszczu, a przede wszystkim przed dostępem zwierząt, które mogłyby go zanieczyścić swoimi odchodami.
Edukacyjne place zabaw przy przedszkolach
Dzieci w wieku kilku lat bardzo intensywnie się rozwijają, dlatego wyposażenie placu zabaw w przedszkolu powinno być tak dobrane, aby ułatwiać im pozyskiwanie nowych umiejętności oraz kształtowanie talentów. Na szczególną uwagę zasługują tu urządzenia muzyczne, dzięki którym maluch poznaje świat dźwięków, poprawia swój słuch muzyczny i może stawiać pierwsze kroki w komponowaniu własnych utworów.
W rozwoju zmysłu dotyku u najmłodszych szczególnie pomocna może się okazać tzw. ścieżka sensoryczna na plac zabaw przy przedszkolu, która składa się z pól wypełnionych różnymi rodzajami nawierzchni. Są to materiały różniące się fakturą, konsystencją oraz innymi właściwościami fizycznymi. Dziecko, chodząc po nich boso, otwiera się na nowe doświadczenia i lepiej poznaje otaczający go świat.
Place zabaw dla przedszkola mogą być wyposażone w tablice edukacyjne, jednak w przypadku dzieci nieumiejących jeszcze czytać, wskazane są raczej te obrazkowe. Mogą posłużyć do stworzenia ścieżki dydaktycznej, np. jeśli plac zabaw umiejscowiony jest wśród zieleni, to z pewnością można na nim spotkać różne gatunki ptaków, wiewiórki czy owady. Dzieci wraz z opiekunem mogą spacerować po takim parku, oglądając tablice z wizerunkami poszczególnych zwierząt i wypatrując ich pośród otaczającej je przyrody.
Na place zabaw dla przedszkola warto zakupić karmniki i budki lęgowe dla ptaków czy domki dla jeży albo dla bezdomnych kotów. Troska o zwierzęta pomoże uwrażliwić maluchy na potrzeby innych. Można też na terenie placu zabaw urządzić zielony ogródek, w którym dzieci nauczą się podstaw dbania o rośliny.
Inne elementy edukacyjne na plac zabaw przy przedszkolu to np. liczydła, tablice do pisania i malowania, rozwijające kreatywność układanki, klocki do przesuwania czy różne gry logiczne. Niektóre z nich można zakupić jako oddzielne konstrukcje, inne wchodzą w skład większych zestawów zabawowych.
Zabezpieczenie placu zabaw przy przedszkolu – obiekty oraz powierzchnia
Jeśli dobieramy wyposażenie placu zabaw w przedszkolu, to kluczowym aspektem pozostaje bezpieczeństwo. Jego podstawą są urządzenia z certyfikatem, zakupione u zaufanego producenta, oraz odpowiednio dobrana nawierzchnia. W tym celu powinno wybrać się place zabaw z atestem. W przypadku wyższych konstrukcji zachodzi bowiem konieczność amortyzacji ewentualnych upadków dzieci. W tym celu stosuje się głównie tworzywa na bazie gumy, takie jak miękkie płytki, maty przerostowe czy nawierzchnie wylewane z granulatu gumowego. Aby wiedzieć, który rodzaj podłoża sprawdzi się w danym przypadku najlepiej i jaka powinna być jego grubość, potrzebna jest specjalistyczna wiedza.
To kolejny powód, dla którego warto postawić na renomowaną firmę oferującą kompleksowe wykonanie inwestycji. Zatrudnieni w niej eksperci wybiorą urządzenia, które najbardziej pasują na plac zabaw przy przedszkolu, dobiorą nawierzchnię do nich, a także zadbają, by wszystko zostało prawidłowo wykonane. Wielu producentów oferuje także usługę okresowych przeglądów i napraw wyposażenia. Dobrym przykładem jest firma Activeline z Lublina.
Zgodnie z nowymi przepisami na każdym placu zabaw powinno znaleźć się ogrodzenie. To bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa bawiącym się maluchom. Nawet niski płotek zapobiega nagłym wybiegnięciom dzieci poza teren obiektu, które mogłyby się skończyć tragicznie, jeśli w pobliżu odbywa się ruch pojazdów. Ogrodzenie w pewnym stopniu ogranicza też dostęp bezpańskich zwierząt do obiektu. Place zabaw dla przedszkola mogą zamykane dla osób postronnych, co zwiększa bezpieczeństwo dzieci i pomaga zapobiegać aktom wandalizmu.
Co wziąć pod uwagę, projektując plac zabaw dla przedszkolaków?
Dobór urządzeń atrakcyjnych i bezpiecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym jest oczywiście bardzo ważny. Nie wolno jednak zapominać, że place zabaw dla przedszkola to również mała architektura użytkowa. Przydatne mogą okazać się ławki, a nawet stoliki dla opiekunów bawiących się dzieci. Na terenie obiektu warto również umieścić kosze do segregacji odpadów, aby od małego dzieci uczyły się zachowań proekologicznych. Jeśli placówka łączy w sobie funkcje przedszkola i żłobka, to można rozważyć umieszczenie przy placu zabaw przewijaków dla niemowląt.
Wyposażenie placu zabaw w przedszkolu powinno być jak najbardziej kolorowe i atrakcyjne wizualnie. Małe dzieci preferują żywe, nasycone barwy i silne kontrasty. Doskonałym pomysłem będzie też wykorzystanie w aranżacji urządzeń zabawowych o ciekawych formach, np. bujaków w kształcie zwierzątek czy owoców.
Podsumowanie
Place zabaw dla przedszkola muszą być wyposażone tak, aby podobały się małym dzieciom, a zarazem przyczyniały się do ich prawidłowego rozwoju. Szczególnie cenne są w tym kontekście elementy edukacyjne. Projektanci tego typu obiektów powinni pomyśleć również o odpowiednio dobranej małej architekturze.
Realizację całego przedsięwzięcia koniecznie trzeba zlecić profesjonalistom, którzy zatroszczą się o prawidłowy przebieg każdego etapu budowy. Artykuł powstał we współpracy z firmą Activeline, z którą możesz stworzyć bezpieczny i atrakcyjny dla dzieci plac zabaw przy przedszkolu.