Strona główna / Artykuły partnerów / Jak ochronić się skutecznie przed kleszczami?

Jak ochronić się skutecznie przed kleszczami?

Z nadejściem wiosny i ciepłych dni zaczynają pojawiać się kleszcze. Te małe pasożyty sklasyfikowane jako pajęczaki są jednymi z najgroźniejszych gatunków żyjących w Polsce. Kleszcze przenoszą śmiertelne choroby zakaźne, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Przez ocieplenie klimatyczne z roku na rok pasożytów jest coraz więcej, a ich ekspansja poszerza się o nowe tereny. Atakują zarówno ludzi, jak i domowe zwierzęta.

Gdzie i kiedy atakują kleszcze?

Najbardziej narażone na ukąszenia przez kleszcze są osoby przebywające na świeżym powietrzu. Kleszcze najczęściej żyją w lasach, na łąkach i polanach. Niestety występują również w parkach miejskich, a nawet w przydomowych ogródkach. Kleszcze pojawiają się wiosną, po ustąpieniu zimowych mrozów, na przełomie marca i kwietnia, a znikają jesienią, między październikiem, a listopadem. Najbardziej są aktywne w maju i w czerwcu.

Ochrona przed kleszczami

Nie ma jednego sposobu na uchronienie się przed kleszczami, natomiast istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc zinimalizować ryzyko ukoszęnia przez pajęczaka. Wybierając się do lasu, na łąkę, ryby czy biwak, należy zadbać o odpowiednią odzież. Przede wszystkim trzeba ubrać długie spodnie, koszulkę z długim rękawem, wysokie skarpetki, buty za kostkę, a także czapkę lub kapelusz. Warto również ubrać jasne ubrania, dzięki czemu ciemne, małe kleszcze będą bardziej widoczne.

Niekiedy jednak ubranie odpowiedniej odzieży nie uchroni przed pajęczakami, dlatego należy skorzystać z dodatkowej ochrony. Inną metodą zabezpieczenia przed kleszczami są repelenty. Są to preparaty które odstraszają, a nawet zabijają pasożyty. Środek chemiczny rozprowadza się na ubraniu lub na odsłoniętą skórę, zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Należy jednak powtarzać rozpylanie co jakiś czas, aby produkt był skuteczny. Dodatkowo aerozol na kleszcze odstrasza komary, muchy czy muszki. Szeroki asortyment skutecznych preparatów znajduje się w sklepie bron.pl a z kodami rabatowymi kupisz je w jeszcze niższych cenach.

Naturalna ochrona przed kleszczami

Istnieją również naturalne metody ochrony przed kleszczami. Wiele ziół i roślin odstrasza pajęczaki. Należą do nich między innymi czosnek niedźwiedzi, czystek, chrzan, wrotycz, cebula, lawenda, czy kocimiętka. Wybierając się na biwak, warto nosić przy sobie niektóre z tych roślin lub rozstawić w miejscu spędzania wolnego czasu. Mimo wszystko po powrocie do domu należy dokładnie przejrzeć ciało, zwłaszcza nogi, pachy, skórę za uszami i pachwiny.

Kleszcze nie atakują przypadkowo, mogą chodzić po cieple przez godzinę zanim ukąszą. Szukają najdogodniejszego miejsca do żerowania, najczęściej wybierają wilgotne, dobrze ukrwione i zacienione miejsca. Ukłucie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ wydzielają substancję znieczulającą. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby przenoszonej przez kleszcze, należy usunąć go w pierwszej dobie. Pozbycie się pajęczaka po upływie 24h zwiększa możliwość zakażenia chorobami odkleszczowymi np. boreliozą.

Jak chronić psy i koty przed kleszczami?

Niestety nie tylko ludzie narażeni są na ukąszenia przez kleszcze. W większym niebezpieczeństwie są domowe zwierzęta, które biegają po ogrodzie, parkach, a nawet po łąkach w wysokiej trawie. Dlatego każdy spacer może stanowić potencjalne zagrożenie. Istnieje kilka sposobów zapobiegawczych ukłuciu przez kleszcza. Pajęczak potrzebuje czasu, aby przebić się przez sierść czworonoga, dlatego w pierwszej kolejności zawsze po spacerze należy przejrzeć sierść domowego przyjaciela. Najlepszą ochroną na kleszcze dla psa i kota są specjalistyczne preparaty.

Dobrymi środkami przeciwkleszczowymi są krople, tabletki, obroże, a także areozole. Obroże przeciwpasożytnicze są bardzo wygodne. Doskonale sprawdzą się u psów i kotów zarówno z krótką, jak i z długą sierścią. Natomiast, aby działały prawidłowo muszą być noszone przez cały czas, nawet w domu. W przypadku działania aerozoli, należy przede wszystkim sprawdzić długość ich działania. Po użyciu aerozoli i kropli należy przez parę dni nie kąpać zwierzaka.

Warto zainwestować w środki przeciwpasożytnicze, ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Niekiedy jednak zakup obroż czy areozoli dla pupili może okazać się kosztowny, dlatego aby zaoszczędzić, warto skorzystać z kuponów rabatowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>