Strona główna / Artykuły partnerów / Zawsze jest jakieś wyjście

Zawsze jest jakieś wyjście

Nie ulega wątpliwości, że styl życia oraz pragnienie, by mieszkać w odpowiednich warunkach, mieć nowoczesny sprzęt i spędzać urlop dokładnie tak jak jak lubimy. Z drugiej strony dla wielu osób są to marzenia niemożliwe do zrealizowania z comiesięcznych wynagrodzeń. Dlatego właśnie okazuje się, że Polacy to bardzo zadłużony naród i dodatkowo wielu rodaków ma problemy ze spłatą kolejnych rat lub pożyczek. Poza nieprzemyślanymi zobowiązaniami zdarza się również, że życie się komplikuje i utrata pracy lub też choroba sprawiają, że tracimy płynność finansową.

Najlepiej byłoby nie mieć długów

Każdy ma jakieś zobowiązania. Nawet jeśli to nie jest kredyt lub też raty za sprzęt lub samochód, to musimy płacić za mieszkanie, zużycie mediów czy też obiady dziecka w szkole. Statystycznie problem nawet z podstawowymi zobowiązaniami finansowymi ma co czwarty Polak i większość z nich w pewnym momencie wpada w spiralę zadłużenia. Jeśli nie płacimy czynszu, nie spłacamy rat czy też kredytu, musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie odezwą się do nas wierzyciele lub też wynajęte firmy windykacyjne. Problem, jak wyjść z długów, może nie być bardzo skomplikowany, jeśli tylko będziemy chcieli o tym rozmawiać i podjąć konkretne kroki.

Nie unikaj problemu

Wezwania do zapłaty oraz wszelkiego rodzaju monity mają nam przypomnieć o zaciągniętych zobowiązaniach. Należy się dokładnie zapoznać z ich treścią, a najlepiej skontaktować z doradcą czy też osobą zajmującą się naszą sprawą. Każde zadłużenie można spłacić w dostosowanych do możliwości ratach czy też w wydłużonym czasie, ale by ustalić warunki, należy się porozumieć. Znalezienie wspólnego rozwiązania sprawia, że wszystkie strony będą zadowolone, bo i zobowiązanie zostanie spłacone i nie trzeba będzie wdrażać procedur sądowych czy komorniczych.

Doskonałym pomysłem na wyjście z zadłużenia jest po prostu oszczędzanie. Zaciskanie pasa może polegać chociażby na tym, że czasowo rezygnujemy z drobnych  przyjemności takich jak na przykład wyjście do kina czy też obiad w restauracji lub zakupy kolejnych ciuchów czy butów. Może się okazać, że w krótkim czasie uda nam się dość sporo zaoszczędzić. Specjaliści doradzają również, by skrupulatnie planować budżet i wydawać pieniądze. Przyda się do tego kartka z długopisem, arkusz kalkulacyjny w komputerze lub też specjalne aplikacje, które ułatwiają pilnowanie codziennych wydatków. Poza tym czasem warto poprosić bliskich o pomoc. To nie jest żaden wstyd, że mamy problemy i czasowo potrzebujemy wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.