
O nowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrowite, w którym wprowadzono kilka zmian dotyczących budowy farm fotowoltaicznych rozmawiamy z wójtem Mateuszem Wojciechowskim.
Dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wywoływał protesty mieszkańców Andrzejewa, Sienna i Giewartowskich Holendrów został unieważniony przez sąd, ale gmina złożyła w tej sprawie kasację. Nie czekając na jej rozstrzygnięcie przystąpiliście do opracowania nowego planu. Dlaczego?
Nowy plan został opracowany odrębnie na podstawie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego L/462/2022 oraz uchwalonego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrowite uchwałą numer IX/98/2019, która dopuszcza możliwość, pomimo prowadzonych innych postępowań, sporządzenia nowych planów miejscowych, zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Istotną różnicą nowego rozwiązania jest to, że gmina została podzielona na trzy części, dla której przygotowano osobny plan.
Tak zdecydowali radni, aby stworzyć możliwość wyłączenia się od głosowania w sprawie planów dotyczących ich obrębów. Projekt planu przygotował uprawniony urbanista.
W nowym planie zmieniono zapisy dotyczące wysokości zabudowy. Oznacza to, że teraz dopuszczacie niższe budowle?
Wskazać należy, że w obu planach podawana jest maksymalna dopuszczalna wysokość. W nowym planie wysokość ta została obniżona.
W przypadku kilku działek odsunięto planowaną inwestycję od zabudowań.
Tak, w przypadku kilku działek odsunięto planowaną inwestycję, co zostało pozytywnie zaopiniowane przez właściwe organy opiniujące i uzgadniające projekt planu.
Wprowadzono też regulacje dotyczące linii zabudowy.
Wprowadzono dodatkowe linie zabudowy od granic działek, w odległości 5 metrów, pomimo braku stosownych wymogów wynikających z przepisów odrębnych. Warto zaznaczyć, iż w obu planach ze względu na ciągi komunikacyjne, tak czy inaczej, inwestor nie miałby uzgodnienia na budowę instalacji w granicy działki.
Mimo tych zmian do proponowanego planu wpłynęło kilka uwag. Czego one dotyczyły i jak zostały rozpatrzone przez radę?
Uwagi zostały rozpatrzone i nieuwzględnione. Dotyczyły głównie lokalizacji inwestycji z działkami sąsiednimi oraz wpływu na mieszkańców.
Nowy plan został uchwalony. Oznacza to, że stary automatycznie przestaje obowiązywać?
Nie, na chwilę obecną obowiązuje plan z grudnia 2021r. a plan uchwalony na sesji wrześniowej br. oczekuje na wejście w życie.
Unieważnienie przez sąd dotychczasowego plany wstrzymało przygotowanie budowy farm fotowoltaicznych? Czy postępowania administracyjne w tych sprawach nadal się toczą?
Unieważnienie przez sąd dotychczasowego planu nie wstrzymało z urzędu przygotowania budowy farm fotowoltaicznych, ze względu na złożoną przez gminę skargę kasacyjną do NSA. Postępowania w tych sprawach zostały zawieszone, tylko w części, na wniosek inwestora.
Kiedy zatem możemy spodziewać się budowy pierwszych elektrowni na terenie gminy?
Nie wiem. Zapewne inwestor po uzyskaniu wszystkich pozwoleń na budowę przystąpi do realizacji inwestycji na danych obszarach.
Czy właściciele gruntów przeznaczonych pod inwestycję mają już zawarte umowy z inwestorem, a co za tym idzie już zarabiają na dzierżawie?
Właściciele gruntów pod inwestycję, otrzymają czynsz dzierżawny z chwilą rozpoczęcia robót budowlanych.
Gmina już zarabia?
Gmina nie prowadzi działalności gospodarczej, aby zarabiać. Możemy jedynie liczyć na wpływy z tytułu podatku od nieruchomości i czynszu dzierżawnego (gmina przeznaczyła na ten cel blisko 10 ha). Na chwilę obecną nie otrzymujemy jeszcze żadnych środków z tego tytułu.
Szanowny Panie Wójcie Mateuszu Wojciechowski, w dniu 02.10.2024 r byłem na spotkaniu w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej w Ostrowie Kościelnym gm. Strzałkowo i jestem mile zaskoczny, że tam władze gminy słuchają głosu mieszkańców gminy w sprawie budowy elektrowni fotowoltaicznych i deklarują, że w ramach toczącego się postępowania o wydanie pozwolenia na budowę głos mieszkańców gminy będzie miał najważniejsze znaczenie.
Szkoda że władze gminy Ostrowite mają odmienne poglądy w tej sprawie. W trakcie procedowania uchwały o uchwaleniu mpzp, w sprawie budowy elektrowni fotowoltaicznych uwagi mieszkańców Sienna dotyczące potencjonalengo oddziaływania farm na zdrowie i życie mieszkańców zostały odrzucone. Pytanie, dlaczego władzą gminy nie zależy na jej mieszkańcach? Wójt zaznaczył w ostatnim artykule że jest to decyzja Rady Gminy, przypominam, że Radny z tego terenu Wojciech Główczyński przeznaczył swoje nieruchomości pod budowę elektrown9
Mateuszku kłamczuszku nie tędy droga.