Rekuperacja, czyli wentylacja w domu, dzięki której odzyskamy ciepło

Wysokie ceny prądu i ogrzewania powodują, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań obniżających koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Problem ten rozwiązuje rekuperacja. Technologia ta pozwala również na utrzymanie świeżego powietrza w pomieszczeniach niezależnie od pory roku, bez konieczności otwierania okien.

Większość gospodarstw domowych wyposażona jest w tradycyjny system wentylacji – grawitacyjny. Powietrze jest zasysane przez ciąg wytwarzany w kominie. W przypadku gdy brakuje tradycyjnego komina stosowane są np. nawiewniki okienne. Dodatkowo w celu zwiększenia wentylacji w domu otwieramy okna, jednak robiąc to zimą nie unikniemy chłodu i wyziębienia pomieszczeń. Uchylamy na krótko, by wymieszać i poczuć namiastkę świeżego powietrza lub na dłużej, co pozwala na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji przy jednoczesnym odświeżeniu domu. Jednak zwykle wpływa to na koszty związane z ponownym ociepleniem pomieszczenia. Podobny problem występuje również w upalne dni. Wówczas wietrzenie pomieszczeń sprawia, że wpuszczamy do budynku nagrzane powietrze, które po pewnym czasie staje się uciążliwe. Opisywany powyżej problem, który dotyczy większości z nas, jest w stanie rozwiązać urządzenie nazywane rekuperatorem.

Rekuperacja to nowe rozwiązanie, które szybko stało się niesamowicie popularne i zyskało uznanie wśród specjalistów i jego użytkowników. Proces ten nazywamy wentylacją mechaniczną. Rekuperator kontroluje ilość nawiewanego i usuwanego powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniach w sposób ciągły utrzymujemy świeże powietrze, jednocześnie zachowując taką samą temperaturę otoczenia. Dzięki urządzeniu odzyskamy również ciepło z powietrza, które jest wyrzucane na zewnątrz domu. Opisywana technologia pozwala wymiernie wpłynąć na oszczędności zarówno w okresie zimowym jak i letnim – chłodne powietrze znajdujące się w pomieszczeniu oziębia powietrze, które zaciągane jest z zewnątrz. Warto nadmienić, że oprócz wymiany zużytego powietrza na świeże, odzyskaniu ciepła i uzyskaniu oszczędności, rekuperator oczyszcza i filtruje powietrze w pomieszczeniach. Zanieczyszczenia i wszelkie owady przestają być problematyczne. Profesjonalna instalacja i sprawne działanie systemu pozwoli również uniknąć przeciągów, ponieważ otwieranie okien w celu wywietrzenia domu nie będzie już konieczne.

Dodatkowym atutem rekuperacji jest korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jak podkreślił Specjalista ds. Rekuperacji z firmy ArtDOM nieustanna cyrkulacja sprawia, że w domu mamy przez cały czas świeże powietrze. Efektem jest usuwanie roztoczy oraz ograniczenie rozwoju wirusów i grzybów. Takie rozwiązanie z pewnością docenią osoby zmagające się z alergiami.

Czy rekuperacja pobiera dużo energii? Rekuperator jest urządzeniem energooszczędnym. Ciągła praca zapewnia odpowiednią wilgotność i świeżość powietrza, a zużycie prądu w skali roku zwiększy się jedynie o ok. 150 zł. Nie są to wygórowane koszty, biorąc pod uwagę zalety jakie niesie za sobą ta technologia.

Warto więc zastanowić się nad instalacją systemu ze względu na oszczędności, wygodę, czystość w pomieszczeniach oraz zdrowie. Zapraszamy do zapoznania się z technologią rekuperacji na stronie www.artdomserwis.pl i rozmowy ze specjalistami pod numerem telefonu (63) 270 39 07.

Art. Partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.