65-lecie w minioną sobotę obchodziło Koło Łowieckie nr 20 TUMAK w Strzałkowie. W jubileuszu wzięli udział starosta Marek Dąbrowski i wicestarosta Piotr Kowalski.
Starosta podkreślał w przemówieniu rolę myśliwych w dbaniu o równowagę ekosystemu, szacunek do przyrody oraz troskę o rozwój kultury łowieckiej.
Uroczystości rocznicowe zainaugurowała msza święta polowa odprawiona w kwaterze koła TUMAK w Katarzynowie.
—————————————————
Historia Koła Łowieckiego TUMAK w Strzałkowie:
Koło powstało na nadzwyczajnym zjeździe zwołanym przez Wojewódzką Radę Łowiecką w Poznaniu w wyniku podziału Koła Łowieckiego nr 162 we Wrześni. Koło początkowo otrzymało nr 180 i nazwę Koło Łowieckie w Strzałkowie. Obwód dzierżawił powierzchnię 8033 ha. Koło Łowieckie w Strzałkowie zostało przyjęte do Zrzeszenia i wpisane do rejestru województwa poznańskiego 3.05.1959 r.
Obecnie dzierżawi teren o powierzchni 6796 ha, w tym grunty leśne zajmują tylko 590 ha.
Największy kompleks leśny około 200 ha przedzielony jest dodatkowo ruchliwą drogą wojewódzką nr 260. Za swoją działalność koło otrzymało następujące odznaczenia: Złoty Medal Zasługi Łowieckiej nadany w 1999 roku, Medal za zasługi w Rozwoju Wielkopolskiego Łowiectwa nadany w 2010 roku oraz Złom nadany w 2019 roku przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich w Warszawie.
Pierwszymi założycielami i członkami Koła Łowieckiego nr 180 w Strzałkowie byli: Florian Górniak, Bogdan Graczyk, Władysław Patoka, Lucjan Brzeziński, Włodzimierz Dąbski, Zdzisław Siejek, Leon Mogiłka, Ignacy Dostatni i Bogdan Kozłowski.
30.04.1959 r. odbyło się pierwsze zebranie Koła Łowieckiego nr 180 w Strzałkowie, które liczyło 14 członków.
Na zebraniu tym wybrano I zarząd koła i nową nazwę, Koło Łowieckie nr 180, TUMAK Strzałkowo.
Pierwszym prezesem koła był Władysław Patoka. W późniejszym czasie, w latach 1959 – 1999 w kole łowieckim zmieniono numer na 20 – i tak pozostaje niezmiennie do dnia dzisiejszego.
01.05.1999 roku, podczas uroczystej Mszy świętej z okazji 40 lecia Koła Łowieckiego nr 20 Tumak, nastąpiło poświęcenie sztandaru. Od czasu powstania koła urzędujące zarządy przy współudziale większości członków realizowały statutowe założenia koła. Priorytetem tej działalności były przede wszystkim: ochrona, hodowla i prawidłowa gospodarka łowiecka.
W działalności koła ważną rolę odgrywa właściwa współpraca i porozumienie z rolnikami oraz uświadamianie młodzieży szkolnej.
Organizowane są spotkania z rolnikami oraz uroczystości dla szkolnych Kół Ochrony Przyrody. Działania te w znacznej mierze odmieniły pogląd społeczności na sprawy łowiectwa i myślistwa.
źródło: Powiat Słupecki