Usterki mają to do siebie, że przeważnie zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie. W przypadku prac na roli w powiedzeniu tym nie ma nic komicznego – wystarczy niewielka zwłoka, aby praca z całego sezonu poszła na marne. To dlatego tak istotne jest zapobieganie awariom, jakie mogą dotknąć pojazdów i maszyn rolniczych. Na co powinni zwracać uwagę właściciele kombajnów? Które części psują się najczęściej? Gdzie je kupować? Sprawdź co zrobić, aby zepsuty kombajn nie stanowił powodu do paniki.
Zużycie części wynikające z normalnej eksploatacji
Najczęściej awarie wynikają z intensywnego użytkowania maszyny. Poszczególne podzespoły mają określoną żywotność, determinowaną przede wszystkim przez obciążenia, z jakimi muszą się na co dzień zmagać. Im większy nacisk, tarcie czy temperatura, tym szybciej zużywa się nawet najbardziej odporny materiał.
Na https://lebko.pl/kombajny-zbozowe/ znajdziesz pełen katalog części potrzebnych do naprawy kombajnu zbożowego. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej wymiany wymagają elementy pracujące w ekstremalnych warunkach. Należą do nich pasy napędowe, które ze względu na swoją rolę nie mogą być wykonane z bardzo odpornych surowców. Ulegają one rozciąganiu, przewężaniu, a w końcu zerwaniu. I choć ich wymiana nie jest kłopotliwa, a sama część nie kosztuje dużo, to jednak awaria może być przyczyną poważnego stresu.
Jeszcze częściej dochodzi do ścierania i pękania łożysk. W pewnej mierze to proces naturalny, ale często sami jesteśmy winni jego przyspieszania. W sezonie niejednokrotnie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, w polu panuje ogromne zapylenie. Jeśli nie będziemy pamiętać o codziennym smarowaniu, lepiej od razu przygotować zapas łożysk.
Poważniejsze usterki w starych i nowych kombajnach
Nie ma niezawodnych maszyn. Usterki mogą zdarzać się w każdej, a zużywanie się części jest nieuniknione. Możemy przy tym wyszczególnić pewne typy uszkodzeń charakterystyczne dla kombajnów starych i nowych.
Oczywiście to starsze modele są bardziej narażone na awarie – a w wielu gospodarstwach nadal w użytku pozostają pojazdy z lat 80-tych, 70-tych a nawet 60-tych. I choć charakteryzują się one dość prostą konstrukcją, umożliwiającą samodzielną wymianę, to jednak trzeba do tego dysponować odpowiednią wiedzą z zakresu mechaniki. W Bizonach i innych klasykach bardzo często szwankuje skrzynia biegów, z uwagi na technologie, jakie były kiedyś używane do jej produkcji. Z tej samej przyczyny możemy się spodziewać konieczności naprawy instalacji elektrycznej.
Nowe maszyny psują się znacznie rzadziej, ale jednocześnie trzeba przyznać, że z kolei części do nich są znacznie droższe i tym razem zdecydowanie trzeba skorzystać z pomocy fachowca – samodzielna naprawa mogłaby wiązać się z powstaniem dodatkowych uszkodzeń. Poważne awarie nowoczesnych maszyn przeważnie wynikają albo z niewiedzy w obchodzeniu się z nimi, albo z wad fabrycznych (w tym drugim przypadku ich usunięcie powinno być objęte gwarancją).
Pożar kombajnu – jak mu zapobiec?
Spośród wszystkich awarii, jakim mogą ulec kombajny, najniebezpieczniejszą jest prawdopodobnie pożar. Każdego roku słyszy się niestety o przypadkach, gdy ogień zniszczył maszynę, zabudowania, plony, a nawet kosztował kogoś życie. Warto podkreślić, że przeważnie winny jest tutaj człowiek.
Zmęczenie po całym dniu pracy prowadzi czasami do zaniedbań. Nieodłączony akumulator, kombajn niedokładnie oczyszczony z pyłu, a nawet źle nasmarowane łożyska, podlegające zbyt intensywnemu tarciu i mogące generować iskry – w połączeniu te elementy stanowią śmiertelnie groźną mieszankę. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed pożarem jest bardzo poważne traktowanie zasad BHP w gospodarstwie.
Części zapasowe do kombajnów – co i gdzie kupić?
Gdy prace wchodzą właśnie w zaawansowany etap, a z kombajnem zaczyna dziać się coś niedobrego, mamy tendencję do igrania z losem. Może wytrzyma jeszcze dzień, dwa, tydzień? Niestety takie podejście skutkuje pogłębianiem się problemu – zamiast drobnej, taniej części, będzie trzeba wymienić cały podzespół, zniszczony na skutek nieprawidłowego działania.
To dlatego standardowe elementy zawsze warto mieć pod ręką. Świetnym rozwiązaniem jest sklep rolniczy online – nie trzeba osobiście fatygować się po każdą śrubkę i nakrętkę. Zakupy można zrobić wygodnie, wybierając spośród tysięcy produktów oryginalnych oraz wysokiej jakości zamienników. Wybieraj te sklepy, które gwarantują błyskawiczną wysyłkę, jak również możliwość zamówienia nietypowej części na życzenie klienta.