Czy terapia alkoholowa może być skuteczna?

Niestety, trzeba przyznać, że uzależnienie od alkoholu jest w naszym kraju bardzo powszechne. Czynników prowadzących do uzależnienia jest całe mnóstwo. Im wcześniej jednak zaczniemy walczyć z tą podstępną i destrukcyjną chorobą, tym większe mamy szansę na wyjście z niej. Co jednak robić, aby terapia odwykowa miała szansę się powieść?

Starannie wybierz ośrodek odwykowy

Ambulatoryjna terapia uzależnienia nie zawsze jest niestety skuteczna. Jeżeli cierpimy na chorobę alkoholową, warto byłoby więc rozważyć pobyt w ośrodku zamkniętym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie kompleksowe leczenie alkoholizmu. Dość dobrym rozwiązaniem będzie przejrzenie ofert kilku ośrodków, które znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Należy zastanowić się nad tym, czy wybrać ośrodek prywatny, czy też państwowy. Skuteczna terapia alkoholowa może być prowadzona i w jednym, i w drugim. Najwięcej zależy od nastawienia oraz motywacji osoby uzależnionej. Jeżeli zależy nam jednak na wygodzie, lepszym rozwiązaniem będzie prywatna terapia odwykowa.

Prywatna terapia odbywa się zazwyczaj w bardzo atrakcyjnych wizualnie ośrodkach. Żywienie pacjentów w ośrodkach prywatnych także jest o wiele lepsze. Ponadto, w prywatnych ośrodkach będziemy mogli wynająć jednoosobowy pokój za dodatkową opłatą.

Pamiętaj o tym, aby uczęszczać na terapię psychologiczną

Jeżeli walczymy z uzależnieniem od alkoholu, prawdopodobnie przyda się nam terapia psychologiczna.

Ośrodki zamknięte zazwyczaj oferują możliwość odbywania takiej terapii. Niemniej jednak terapia oferowana przez ośrodek leczenia uzależnień to za mało. Należy kontynuować ją po opuszczeniu ośrodka, aby ustrzec się przed powrotem do uzależnienia. Nie każdy psycholog oraz psychoterapeuta specjalizuje się jednak w leczeniu uzależnień. Należy więc poszukiwać takiego, który ma szansę nam pomóc.

Aby terapia mogła się powieść, musi być regularna. Spotkania z terapeutą odbywają się zazwyczaj raz na tydzień, czasem częściej. Jeśli zależy nam na terapii prywatnej, musimy być przygotowani na dość spory koszt. Cena jednej sesji waha się w granicach od 100 do nawet 300 złotych.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jeżeli zależy nam na pokonaniu problemu uzależnienia od alkoholu, musimy uzbroić się w cierpliwość. Będzie ona naprawdę bardzo przydatna. W uzależnienie wpada się powoli, dlatego wychodzenie z niego również będzie skomplikowane.

Nie da się nie zauważyć, że leczenie uzależnień może wymagać od nas dużo siły oraz samozaparcia. Przydatne będzie także wsparcie osób najbliższych. Jeżeli to ktoś z naszej rodziny czy przyjaciół zmaga się z uzależnieniem, należy otoczyć go niezbędną opieką.

Nie należy zapominać, że uzależniony może potrzebować zarówno słownego, jak i realnego wsparcia. Należy jednak pamiętać o tym, aby wsparcia udzielać mądrze. Pamiętajmy o tym, aby nie kłócić się z osobą uzależnioną, a gdy znajduje się ona pod wpływem alkoholu, unikajmy bezpośredniej konfrontacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.