Każdy upadek z wysokości jest w stanie spowodować poważne obrażenia, zagrażając nie tylko ludzkiemu zdrowiu, ale też życiu. Niezależnie od charakteru prac wykonywanych na dachu lub wyższych kondygnacjach budynku, ryzyko upadku jest bardzo wysokie – można je jednak zminimalizować, decydując się na instalację siatek bezpieczeństwa. To zbiorowe systemy, które zapewniają bierną ochronę przed upadkiem, umożliwiając ludziom pracę na wysokości bez jednoczesnego ograniczania ich ruchów w jakikolwiek sposób. Jednocześnie siatki są w stanie przechwytywać resztki materiałów, w ten sposób chroniąc osoby znajdujące się na niższych kondygnacjach. Już dziś dowiedz się o nich więcej.
Co wyróżnia siatki bezpieczeństwa na tle innych zabezpieczeń budowlanych?
Siatki bezpieczeństwa projektowane są w taki sposób, by stopniowo odchylać (rozciągać) oraz absorbować energię upadku. Dzięki temu spadająca osoba jest mniej narażona na doznanie poważnych obrażeń. Od tego typu zabezpieczeń wymaga się szczególnej rozciągliwości; siatka musi być w stanie odkształcić się bądź odchylić w taki sposób, by pochłonąć całą energię od uderzenia do maksymalnej wysokości spadku przewidzianej dla konstrukcji. Na rynku dostępne są różne systemy siatek bezpieczeństwa – oferuje je między innymi firma STRUMIN. Siatki bezpieczeństwa zazwyczaj stanowią połączenie dwóch siatek: z szerokim i drobnym oczkiem, których głównym zadaniem jest przechwytywanie ludzi, dużych przedmiotów, a także drobnych elementów czy materiałów półpłynnych. Takie rozwiązania znajdują szerokie zastosowanie w wielu sytuacjach, znacząco zwiększając bezpieczeństwo nie tylko pracowników, lecz również osób postronnych. Siatka zabezpieczająca zewnętrzne krawędzie budynku jest w stanie z powodzeniem wychwycić spadające przedmioty, gwarantując bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Lekka konstrukcja, intuicyjny montaż oraz niezbędne certyfikaty czynią siatki produktem godnym zaufania, z którego korzystają profesjonalne firmy budowlane.
Montaż siatek bezpieczeństwa krok po kroku, czyli o czym warto pamiętać podczas instalacji
Instalacja siatek bezpieczeństwa powinna być skrupulatnie zaplanowana oraz obejmować szereg dokładnie przemyślanych czynności. Przed instalacją, siatka powinna zostać sprawdzona pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy wad; muszą mieć one etykiety producenta, a także spełniać niezbędne normy. Po upewnieniu się, że siatka zabezpieczająca nadaje się do montażu, czas przystąpić do działania. Siatka zabezpieczająca powinna znajdować się jak najbliżej platformy roboczej; jednocześnie nie może ona ograniczać prac budowlanych. Sprzęt zabezpieczający wyposażony jest w specjalne uchwyty i ramiona, które znacznie ułatwiają jego montaż. Po instalacji należy regularnie poddawać siatkę inspekcji. Czynniki warte sprawdzenia obejmują między innymi: trwałość instalacji, ścieranie się siatki, potencjalne napięcia czy zgięcia, uszkodzenia szwów, zdeformowane okucia, zalegający brud czy wady węzłów. W momencie gdy którykolwiek z wymienionych mankamentów zostanie zauważony przez osobę przeprowadzającą inspekcję, należy bezzwłocznie zdjąć oraz naprawić siatkę bądź wymienić zabezpieczenie na zupełnie nowe.