Tłuste plamy na ścianie? Pozbądź się ich szybko i prosto

Wystarczy chwila nieuwagi, by gładką, czystą ścianę pokryły nieestetyczne, tłuste plamy. Choć one same powstają bez wysiłku, ich wywabienie bywa wyzwaniem. Na szczęście istnieje sporo metod wywabiania plam ze ścian, dzięki którym unikniesz ponownego malowania.

Zanim usuniesz plamę

Jak usunąć tłuste plamy ze ścian? Przede wszystkim – jak najszybciej. Im więcej czasu upłynie od powstawania zabrudzenia, tym trudniej będzie skutecznie je usunąć. Przed rozpoczęciem czyszczenia usuń nadmiar tłuszczu ze ściany za pomocą ręcznika papierowego. Ta metoda zadziała najlepiej na świeżym zabrudzeniu i znacznie zredukuje plamę, co ułatwi czyszczenie. Składnikiem każdego preparatu do czyszczenia jest woda, warto więc zadbać o jej jakość. Plama zejdzie łatwiej, jeśli zamiast wody z kranu użyjesz filtrowanej, ponieważ twarda woda może utrudnić usuwanie zanieczyszczeń. Do ich usunięcia możesz użyć metod ekologicznych lub skorzystać z detergentów.

Ekologiczne metody usuwania tłustych plam ze ścian.

Ręcznik i talk: papierowym ręcznikiem przyłóż ręcznik do ściany i zbierz nadmiaru tłuszczu z jej powierzchni Następnie pozostałość po plamie zasyp talkiem lub mąką ziemniaczaną – produkty te mają właściwości absorpcyjne i wchłoną resztki tłuszczu. Gdy proszek wyschnie, strzep go ze ściany. Ta metoda może nie zdać egzaminu gdy ściana została zabrudzenia nie tylko tłuszczem, ale np. sosem z jego dodatkiem, który dodatkowo ją zabarwi.

Sok  z cytryny: jeśli zabrudzenie jest świeże i niewielkie, zawarty w soku z cytryny kwas powinien mu sprostać. Przed użyciem sok warto wycisnąć i wlać do dyfuzora rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1. Taki roztwór rozpylony na ścianę to dobry sposób na usunięcie stosunkowo niewielkiego, świeżego zabrudzenia. Trzeba jednak pamiętać, że sok z cytryny ma naturalnie żółty kolor i może zabarwić zwłaszcza białe ściany.

Ocet: metoda działania jest identyczna jak w przypadku soku z cytryny. Ocet zmieszaj z wodą w proporcji 1:1 i rozpyl na plamę, Gdy wyschnie, zabrudzenie również powinno zniknąć.

Woda i soda oczyszczona: sporządzona z nich pasta powinna zwalczyć nawet duże i uciążliwe plamy, ponieważ soda skutecznie wiąże cząsteczki tłuszczu. Pastę nałóż na ścianę i delikatnie wetrzyj za mocą gąbki, a następnie zmyj i poczekaj, aż ściana wyschnie.

Usuwanie plam przy użyciu środków chemicznych

Płyn do mycia naczyń: Gąbka nasączona odrobiną płynu do mycia naczyń powinna poradzić sobie z niewielkim zabrudzeniem, Gdy płyn się spieni, usuń detergentem za pomocą wilgotnej gąbki, a nadmiar wody odsącz papierowym ręcznikiem.

Płyn do mycia szyb: tłustą plamę spryskaj odrobiną płynu do mycia szyb. Gdy płyn wyparuje, plama powinna zniknąć razem z nim.

Pianka do golenia: ten nietypowy sposób daje świetne efekty, ponieważ pianka do glenia składa się głownie ze skondensowanego mydła.. Piankę nałóż na plamę i pozostaw na godzinę, a po upływie tego czasu usuń suchą ściereczką.

Amoniak: roztwór na jego bazie jest bardzo silnym i skutecznym detergentem, dlatego należy go stosować w pomieszczeniach o dobrej wentylacji. W marketach budowlanych i Internecie można kupić gotową wodę amoniakalną, natomiast amoniak w proszku rozpuszczamy w proporcji 1 szklanki proszku na 2 litry wody. Taki roztwór rozpylony na ściany powinien poradzić sobie z nawet najcięższymi zabrudzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.