Kilka uszkodzonych nagrobków rzuca się w oczy zaraz po wejściu na cmentarz w Szemborowie. Parafianie zastanawiają się jak do tego doszło. Chcieliśmy zapytać o to proboszcza, ale nie chciał z nami rozmawiać. O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się zatem do kurii.
– Ksiądz Proboszcz poinformował nas, że na cmentarzu w Szemborowie zły stan techniczny trzech nagrobków powodował zagrożenie. Według jego relacji, ruchome elementy pomników groziły przewróceniem. Ksiądz Proboszcz uzasadniał, że dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom odwiedzającym cmentarz, ruchome elementy tych nagrobków zostały położone na płyty pomnikowe – wyjaśnia ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej.
Części parafian to tłumaczenie jednak nie przekonuje. Tym bardziej, że już kilka lat temu w parafii było głośno o cmentarzu. Sprawa trafiła nawet do sądu. Z pozwem wystąpił pan Zdzisław, którego siostry grób został zlikwidowany. – Marylka była cztery lata ode mnie młodsza, zmarła w 1954 r. Żyła zaledwie kilka tygodni. Po śmierci miała usypany grób ziemny zarośnięty bluszczem, wbity był metalowy krzyż. Przez lata nikomu nie przeszkadzał, aż do 2021 r. Kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych grób został zrównany z ziemią, a krzyż zniknął z cmentarza. Kiedy pojechałem wyjaśnić tę sprawę do proboszcza nie znalazł czasu na rozmowę ze mną. Później przyznał, że zdecydował o likwidacji grobu, bo rzekomo nie był on opłacony. Nie było to prawdą, bo jeszcze za czasów poprzedniego proboszcza – ks. Zdzisława Haenela mój syn wpłacił za wszystkie groby z naszej rodziny. Ks. Heanel prosił wówczas o wpłaty, które potrzebne były na remont dachu w kościele – tłumaczy pan Zdzisław. Sprawę szczegółowo opisał w liście do prymasa. Kuria mu odpisała, powołując się na informacje uzyskane od proboszcza.
– Z wyjaśnień Księdza Proboszcza wynika, że w grudniu 2020 r. w ogłoszeniach parafialnych podał informację i prośbę o zgłaszanie się parafian do biura parafialnego w celu określenia statusu poszczególnych grobów, a także wpisania dysponenta danego grobu. Niestety, nie zgłosił się Pan do biura parafialnego, stąd przedmiotowy grób ziemny został zlikwidowany, o czym Ksiądz Proboszcz informował w marcu tego roku w ogłoszeniach parafialnych i na tablicy informacyjnej na cmentarzu. Byli współpracownicy śp. ks. Zdzisława Haenela nie potwierdzają informacji, jakoby wpłata darowizny na remont dachu kościoła w Szemborowie zwalniała z opłat cmentarnych. Okazując Panu dobrą wolę, Ksiądz Proboszcz gotów jest odnowić przedmiotowy grób ziemny, jeśli zgłosi się Pan w tej sprawie do biura parafialnego – taką odpowiedź z kurii w 2021 r. dostał pan Zdzisław.
– Nie wiem, na czym miała polegać rzekoma dobra wola proboszcza, skoro jeszcze zanim kuria mi odpisała moja rodzina od nowa ten grób uformowała – odpowiedź z kurii komentuje pan Zdzisław. Nadal twierdził, że opłaty za rodzinne groby zostały wniesione za czasów poprzedniego proboszcza, a działaniem obecnego proboszcza czuł się pokrzywdzony, dlatego zdecydował się skierować sprawę do sądu. Domagał się zadośćuczynienia i przeprosin. W trakcie procesu na grób wrócił zdemontowany w 2021 r. krzyż. – Powrócił tam po 435 dniach nieobecności – wylicza pan Zdzisław.
Proces w Sądzie Okręgowym w Koninie zakończył się w lipcu br. – Powództwo zostało oddalone – informuje Marek Ziółkowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koninie. Wyrok nie jest jednak prawomocny. Wpłynęła apelacja, którą rozpatrzy sąd drugiej instancji.
Grób nieopłacony do likwidacji i koniec dyskusji
Najpierw wypadałoby skontaktować się z rodziną a nie przewracać siłą pomniki.
Z Księdzem są problemy nie tylko związane z cmentarzem… Proponuję zacząć od siebie a później pouczać innych…
Tego człowieka trudno nazwac księdzem. Napewno nie jest nim z powołania a historie zycia nie ma zaciekawa jak na ksiedza.
Te opłaty za groby to też jakieś cyrki, płacisz za miejsce -dobrze , płacisz za wywóz śmieci-dobrze, płacisz też za postawiony nagrobek no dobrze, ale te opłaty na 20 lat 600 zł? Ceny z kosmosu. W Słupcy też jest akcja na cmentarzu. Cmentarz miejski a ksiądz sobie ceny ustala jakie chce ? No to jak to jest z tym cmentarzem ?
Papuga- w Słupcy jest cmentarz parafialny a nie miejski komunalny
Proszę sobie sprawdzić jakie opłaty pobierają na cmentarzach komunalnych za przedłużenie okresu użytkowania na następne 20 lat.
jak jest opłacony to jest dokument na którym jest nazwisko i imię wpłacającego ,data i nr grobu i sprawa jasna. nie ma świstka nie ma się racji
I to jest wiara ,ludzie gdzie my żyjemy przyszłej tu służyć a nie rządzić.
Joanna- podaj argumenty potwierdzające że mówisz prawdę.
Szemborowo na granicy powiatów a jednak nie daje o sobie zapomnieć. Włodarze wioski ostatnio lubią być na pierwszych stronach gazety lokalnej.
Wziąć takiego jednego drugiego i trzeciego i posłać daleko…!!!!!!
Tylko płacic!!!!!!
Do roboty nieroby!!!!!!!!