
Grupa rodziców ósmoklasistów z gminy Strzałkowo przesłała do naszej redakcji list otwarty dotyczący oferty edukacyjnej dla ich dzieci w powiecie słupeckim. Mają żal, że Ekonomik nie przewiduje otwarcia kierunku reklama.
– Jesteśmy (wg nas niemałą) grupą rodziców ósmoklasistów z gminy Strzałkowo. Piszemy ten list za pośrednictwem gazety licząc na wsparcie regionalnych mediów i tym samym lepsze dotarcie do władz powiatu. Z ogromnym zaskoczeniem zapoznaliśmy się z decyzją Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy i decyzją Starostwa Powiatowego w Słupcy odnośnie kierunków kształcenia w nadchodzącym roku szkolnym. Piszemy do Państwa, ponieważ wspomniana decyzja godzi w nasze dzieci, a władze samorządowe postrzegamy jako naszego partnera i kogoś, kto powinien uwzględniać nasze interesy sprawując swoją władzę (bo dzięki naszym głosom osoby podejmujące rzutujące na nasze życie decyzje są tam, gdzie są). Chodzi nam o nieotwarcie kierunku: reklama. Nie rozumiemy decyzji szkoły. Zostaliśmy pozbawieni możliwości kształcenia swoich dzieci w Słupcy i powiecie słupeckim (nie ma pokrewnego kierunku w żadnej szkole średniej w powiecie). ZSE w Słupcy tworzy klasę ekonomiczną i rachunkową (dla uczniów nastawionych na matematykę) i klasę logistyczną. Brak jest opcji dla uczniów, którzy wolą humanistyczne kierunki i nie chcą się uczyć matematyki. Za rządów poprzedniej dyrektor zawsze była reklama. Pamiętamy te rekrutacje, bo uczestniczyły w nich nasze starsze dzieci. Był też profil kulinarny, którego i w tym roku zabrakło w ZSE (ten akurat chociaż jest w Strzałkowie). Z naszych orientacji wynika, że szkoła nie miałaby problemu utworzyć klasę reklamy, bo już sama nasza grupa to kilkanaście osób (mamy też znajomych w ościennych gminach, którzy również planowali wysłać swoje dzieci na reklamę w ZSE). Nie rozumiemy tej decyzji. Do września zostało sporo czasu, więc liczymy na modyfikację oferty szkoły z przywrócenim profilu reklamowego. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby – czytamy w liście otwartym skierowanym do naszej redakcji.
O sprawę zapytaliśmy władze powiatu. Przedstawiamy odpowiedź starosty.
– Z dużą uwagą zapoznaliśmy się z Państwa listem otwartym dotyczącym rekrutacji do klas pierwszych w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupcy. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i wyrażenie troski o przyszłość edukacyjną młodzieży z naszego powiatu. Jesteśmy zdziwieni faktem, że zarząd powiatu, wydział oświaty czy żaden z radnych powiatu słupeckiego z gminy Strzałkowo nie otrzymali pisma od rodziców w przedmiotowej sprawie. Pragniemy poinformować, że w roku szkolnym 2025/2026 w ZSE w Słupcy zostanie uruchomiony kierunek technik ekonomista z innowacją pedagogiczną fotografia i wideofilmowanie. W praktyce oznacza to, że uczniowie będą mieli możliwość rozwijania zainteresowań z zakresu reklamy, marketingu oraz promocji w ramach solidnego przygotowania ekonomicznego. Co ważne – w programie nauczania tej klasy przewidziano taką samą liczbę godzin matematyki, jak w poprzednio funkcjonującym kierunku o profilu reklamowym. Dzięki temu uczniowie, którzy preferują przedmioty humanistyczne, nie będą nadmiernie obciążeni matematyką, a jednocześnie uzyskają wiedzę i umiejętności przydatne na rynku pracy i w dalszej edukacji. Rozumiemy, że zmiany w ofercie edukacyjnej mogą budzić wątpliwości, jednak zapewniamy, że decyzje te są podejmowane po szczegółowej analizie zapotrzebowania rynku pracy, dostępnych zasobów kadrowych i organizacyjnych oraz naboru z lat ubiegłych. Zależy nam, by oferta szkół była jak najlepiej dostosowana do przyszłości naszej młodzieży, a jednocześnie odpowiadała realnym możliwościom organizacyjnym. Mamy nadzieję, że nowy kierunek spełni oczekiwania zarówno uczniów, jak i rodziców oraz pozwoli młodym ludziom rozwijać swoje pasje w nowoczesnym, praktycznym ujęciu edukacyjnym. Pragniemy również nadmienić, że matematyki uczniowie uczą się w każdym z typów szkół ponadpodstawowych i jeżeli ktoś nie chce się uczyć tego przedmiotu, to nie znajdzie takiej szkoły w Polsce.
Matematyka to nie tylko przedmiot sam w sobie, ale również przedmioty zawodowe, które logicznie, że na kierunku ekonomisty nie będą interesować młodzieży zafascynowanej szeroko pojętą reklamą. Innowacja pedagogiczna fotografii i filmowania będzie takim samym niewypałem co innowacja pedagogiczna klasy mundurowej. Dzieciaki zamiast mieć możliwość rozwijania się w tym co lubią, będą zmuszeni szukać korepetycji, aby jakoś przepykać 5 lat matematykę. Dodatkowo nie wydaje mi się, aby innowacja pedagogiczna gwarantowała certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie fotografii i filmowania. Będzie to raczej jako ciekawostka i dyplom z logiem szkoły.
Innowacja oznacza, że dzieci będą miały jedną godzinę w tygodniu przedmiotu reklamowego w pierwszej klasie. Czyli jakby nic.
Napisano czego chcą rodzice a ja zapytam inaczej czego chcą dzieci? Może to rodzicom chodzi żeby dzieci konieczne skończyły szkołę średnią? Nie ważne jaką ale średnią. Idąc tym torem można żądać utworzenia kierunków w szkołach kosmetologii, weterynarii, liceum plastycznego i wielu innych, bo takich także nie ma w całym powiecie.
Nie radzę iść na reklamę pozdrawiam
Powinniście się cieszyć, że tego nie będzie.
No i pewnie zaraz pan J. Orchowski zostanie wielce nauczycielem. Wszystko grubymi nićmi szyte.
Przejmę mieszkanie od starszego pana w zamian za dożywotnią opiekę Po załatwieniu u notariusza wypad do DPS.
nie na temat- jedynka
Anonim i co z tego ze nie na temat jak mi płaca ze pisanie komentarzy
Jestem uczennica reklamy mamy tyle samo matematyki co ekonomiści. Na przedmiotach zawodowych tak jak oni także musimy często robić obliczenia. Nie ma zapotrzebowania w tym kierunku jeżeli chodzi o pracę w przyszłości dlatego myślę że decyzja jest adekwatna,
Wystarczy, że nauczą się zbierać szparagi. Agencja POśrednictwa pracy „Donald” załatwia takie zatrudnienie w Niemczech.
Rafau- mogleś polskie zakłady szanować to byś nie musiał na szparagi jechać
Ja pi..le,co to się z Wami ludzie porobiło?
Wyrośnięte typki gadają głupoty a uczniowie piszą z błędami.
Jak w Zespole Szkół Ekonomicznych mają pojawić się kierunki humanistyczne ??? I co ta za sformułowanie „uczniowie którzy nie lubią matematyki”. Może warto poszukać czegoś w LO z klasami o profilu humanistycznym.
Dojdzie do tego, że rozgoryczeni nieugiętą postawą władz i brakiem interesującej ich oferty, ósmoklasiści wybiorą szkoły w powiatach sąsiednich.
I to jest najlepsze rozwiązanie zamiast się użalać
Dojdzie do tego, że rozgoryczeni nieugiętą postawą władz i brakiem interesującej ich oferty, ósmoklasiści wybiorą szkoły w powiatach sąsiednich.