Wybieramy projekt domku letniskowego. O czym należy pamiętać?

Decyzja o budowie domku letniskowego może być jedną z najtrafniejszych w naszym życiu. Zalet tego przedsięwzięcia jest mnóstwo, począwszy od tego, że jest ono ekonomiczne i elastyczne  Ekonomiczne, bo mamy własne miejsce na weekendowe wypady, a także na pobyty wakacyjne. Elastyczne, bo domek letniskowy to azyl na całe życie – małe dzieci postawią tam pierwsze kroki na trawie, ich rodzice oderwą się od miejskiej gonitwy, a dziadkowie wypoczną na emeryturze. Co więcej, domek letniskowy okazuje się idealnym rozwiązaniem w dobie pandemii, gdy niedostępne stają się hotele, a podróże są znacznie utrudnione lub niemożliwe. Sezonowo możemy go także wykorzystać jako miejsce na zdalną pracę czy naukę. Możemy wreszcie przeznaczyć nasz domek na wynajem. Nie dziwi więc, że zainteresowanie tą formą wypoczynku i dochodu systematycznie wzrasta wśród Inwestorów. Zobaczmy, o czym należy pamiętać, dokonując wyboru projektu domku rekreacyjnego.

Czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę?

Jeżeli zdecydujemy się na budowę domku letniskowego, który będzie parterowy i wolno stojący, o powierzchni zabudowy do 35m2, to wówczas nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Musimy też pamiętać, by liczba domków na działce nie była większa niż jeden na każde 500m2 powierzchni działki. Gdy nasza inwestycja spełnia te warunki, jedyne, co musimy zrobić, to zgłosić pisemnie zamiar budowy domku letniskowego we właściwym Urzędzie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Robimy to minimum 21 dni przed rozpoczęciem budowy.

Bez poddasza, ale za to z antresolą

Domek letniskowy budowany na zgłoszenie może być wyłącznie jednokondygnacyjny, co wyklucza poddasze. Przepisy dopuszczają w nim jednak antresolę, bo według prawa budowlanego nie jest ona kondygnacją i domek pozostaje nadal budynkiem parterowym.  Tworząc projekty domów letniskowych, architekci ARCHON+ dążą do tego, by harmonizowały one z naturalnym otoczeniem, a dla swoich użytkowników były azylem zacisznym i zarazem komfortowym.  Niewielki metraż domku jest wyzwaniem dla projektantów, dokładają starań, by każdy metr kwadratowy został dobrze wykorzystany. Dla tych Inwestorów, którzy nie zamierzają korzystać z uproszczonej procedury zgłoszenia i poszukują projektów domków letniskowych o nieco większej powierzchni lub też domków letniskowych z poddaszem użytkowym, które zgodnie z przepisami realizowane są w oparciu o pozwolenie na budowę, Pracownia także przygotowała wiele atrakcyjnych propozycji.

Domy otwarte na zieleń

Architektura domków letniskowych zakłada ich otwarcie na otaczającą przestrzeń zewnętrzną. Jeździmy tam przecież po to, by wyrwać się z czterech ścian i mieć niezakłócony kontakt z naturą. ARCHON+ odpowiada na te potrzeby, tworząc kolekcję domków rekreacyjnych, których strefa dzienna jest szeroko otwarta na taras, ten zaś sprawia, że granica między wnętrzem domu a ogrodem zaciera się i zdaje się nie istnieć. Sprzyja temu także zastosowanie pergoli nad tarasem, które pozwalają zacienić dom i stworzyć wzdłuż jednej ze ścian chłodniejszy azyl w upalne dni. Gdy pergola obrośnie już kwiatami i roślinnością, stworzy wonne zacisze, w którym będziemy wypoczywać wieczorami w gronie bliskich i przyjaciół.
Elegancja domków letniskowych ARCHON+ polega na niebanalnej prostocie i naturalności. Dzięki temu są to bryły, które sielsko i przyjaźnie wpisują się w otoczenie, bez względu na to, czy są to tereny górskie, czy nadmorskie. Jesteśmy wewnątrz, a zarazem na zewnątrz, dzięki czemu wszystko odbywa się płynnie, a czas płynie wolniej. Słowem – prawdziwie odpoczywamy.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.