W kuchni Pauli Pawłowskiej cz. 1
O tym jak wygląda jej kuchnia, trochę o smakach z dzieciństwa i wolnym czasie przy gotowaniu oczywiście tym razem opowie Paula Pawłowska ze Słupcy, mama Łucji i Aleksandra.
Zapytana o to, jaką kuchnię prowadzi, zdecydowanie odpowiada, że nowoczesną polską, nastawioną na sezonowość owoców i warzyw. – Dzięki temu produkty, po które sięgam są zdrowe, łatwo dostępne, tanie i często znajdziemy je w naszych przydomowych ogródkach i sadach – mówi nam na początku spotkania.
Gotowanie nie jest dla niej niczym obcym, a szerzej rzecz ujmując jest formą wyrażenia swoich uczuć.
– Bardzo mi zależy, aby serwowane przeze mnie danie smakowało moim najbliższym, smakowało mnie. Poprzez zdrowe gotowanie staram się dbać o nasze samopoczucie, wyrabiam u moich dzieciaczków odpowiednie nawyki żywieniowe, które mam nadzieje zaowocują w ich przyszłości – tłumaczy.
Swoją pasje do gotowania ma od dawna i co ważniejsze właśnie wolny czas uwielbia spędzać w kuchni. Jeśli chodzi o pierwszą potrawę, to nie pamięta dokładnie co to było… Zapewne to kisiel lub budyń jeszcze pod okiem mamy.
– Zdrowy nurt kulinarny obrałam w momencie założenia rodziny, podczas rozszerzania diety pierworodnego. Jak już wcześniej wspomniałam kluczowa w mojej kuchni jest sezonowość i to ona jest główną inspiracją podczas gotowania. Choć oczywiście pamiętam te… niezapomniane potrawy z dzieciństwa, za którymi tęskni się niesamowicie już w dorosłym życiu. To dziczyzna w wykonaniu mojej mamy serwowana na niedzielny obiad. I rosół, zdecydowanie jej rosół. Z wiejskiej dorodnej kury, bo innego nie gotowała. To pamiętam najbardziej – dodaje.
Prowadząc kuchnię, szczególnie dla Olka, Paula wystrzega się kilku rzeczy. Otóż nie smaży na głębokim tłuszczu, unika produktów z wysokim indeksem glikemicznym oraz bardzo przetworzonych. – Uważam, że niczego nie używam w nadmiarze. Lata doświadczenia oraz zainteresowanie zdrowym odżywianiem nauczyły mnie odpowiedniego bilansu w kuchni, przez co moje posiłki są (tak mi się wydaje) dobrze skomponowane pod względem wartości odżywczych oraz różnorodne, przez co nie ma u mnie miejsca na nadmiar czegokolwiek – mówi.
Owsianka na jogurcie
Składniki:
-jogurt naturalny 300g
– migdały 1łyżka
– płatki owsiane błyskawiczne 4łyżki
-śliwki 2szt.
Wykonanie: Płatki wymieszać z jogurtem, dodać śliwki, posypać migdałami
Szybkie śniadanie do pudełka
Składniki:
-pudding proteinowy o smaku wanilii 1opakowanie
– maliny 200g
-śliwki 2sztuki
-migdały/wiórki kokosowe 1łyżka.
Kurczak z makaronem, pomidorami i pietruszką
Składniki:
-mięso z piersi kurczaka 180g
– orzechy włoskie 15g
– makaron pełnoziarnisty 70g
– oliwa z oliwek 1łyżeczka
– natka pietruszki 2 łyżeczki
– pomidor koktajlowy 200g
-sól, pieprz szczypta do smaku.
Wykonanie: Makaron ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Filet pokrojony w kostkę usmażyć na rozgrzanej patelni ba złoty kolor. Makaron wymieszać z kurczakiem, pomidorem, posypać posiekaną natką i orzechami. Składniki na jedną porcję