Jagnięcina z Ciążenia najlepsza w regionie

Członkinie Koła Aktywnych Pań z Ciążenia zachwyciły kilka lat temu  jury smakiem swoich potraw na Spotkaniach z Folklorem, wygrywając konkurs Smaki Regionu.

Smak podanej przez panie jagnięciny był wyjątkowy, jedyny i niepowtarzalny…. Ale, to jeden z elementów, jakie serwowały panie z Koła. Małymi detalami, dodatkami i dekoracją sprawiły, że podawana przez nie potrawa okazała się bezkonkurencyjna.  – Nie spodziewałyśmy się tak wielkiego wyróżnienia, wyróżnienia małego koła z małej miejscowości – mówi Iwona Sypniewska, autorka pysznej jagnięciny.

Warto nadmienić, że panie aktywnie działają od momentu reaktywacji KGW od 2011 roku. Wówczas wraz z odrodzeniem stowarzyszenia, towarzyszy im też nowa nazwa – Koło Aktywnych Pań. Działają wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną i przy OSP organizując zabawy, festyny, Mikołajki, rajdy rowerowe, wycieczki,  bale dla siebie, ale i dla lokalnej społeczności. Są współorganizatorem festynu Nocy Świętojańskiej, imprezy, którą pamięcią sięgają przecież najstarsi mieszkańcy miejscowości. Noc Świętojańska na stałe wpisała się w ich tradycję… W tradycję wpisze się zapewne również uczestnictwo w Smakach Regionu. Bowiem tutejsze panie w konkursie  brały udział po raz trzeci, po raz drugi sięgając stopnia podium.

Ta wygrana daje nam ogromną satysfakcję, zadowolenie,  chęć do większego działania i jeszcze większej integracji społecznej. Wiele tygodni przed konkursem szukałyśmy odpowiedniego smaku potrawy regionalnej. Najpierw miała to być kaczka, później wołowina, która niestety jest mięsem bardzo wymagającym jeśli chodzi o imprezy plenerowe. Zdecydowałyśmy się jednak na jagnięcinę, którą pozyskałyśmy od Włodzimierza Kryszaka, jednego z lokalnych gospodarzy. Myślę, że połową naszego sukcesu był dobry rodzaj mięsa, a drugą odpowiednie przygotowanie i podanie na talerzu. Chciałyśmy połączyć ją z czymś innowacyjnym, ale również regionalnym, zachowując niejako smak Doliny Rzeki Warty. Tym okazała się zapiekanka ziemniaczana z czarną rzepą (przygotowaną przez  Katarzynę Kosman i Beatę Stróżyk) oraz jarzębinowa konfitura…. Prosta w wykonaniu, ale równoważąca i dopełniająca smak  całości potrawy. Warto dodać, że  w Ciążeniu comber jagnięcy i konfitura z jarzębiny jest wciąż bardzo popularną potrawą, a przepis przechodzi z pokolenia na pokolenie. Trudno zapomnieć smak przepysznej konfiturki i jej zapach unoszący się po domu babci… “Warto kultywować  jej tradycyjny smak!” – właśnie z takim motto jechałyśmy na tegoroczny Smak Regionu – dodaje pani Iwona.

W charakterystycznych strojach, z udekorowanym stołem  panie zachwyciły regionalnością i prostotą członków jury.

Cieszy nas podwójnie  sukces z uwagi na  nasze amatorskie zamiłowanie tą kulinarną materią. Do konkursu przygotowywałyśmy się kilka miesięcy, dopracowując wykonanie dekoracji (tym zajęła się Małgorzata Graczyk), wyglądem serwetek, sztućców, tac i odpowiednim, oczywiście regionalnym podaniem i zaprezentowaniem naszego dania   – powiedziała kończąc.

 

Comber z jagnięciny

Składniki:

– 330g jagnięciny,

– 1 gałązka rozmarynu,

– 1 czerwona cebulka,

– 1 główka czosnku,

– 100 ml czerwonego wina,

– olej,

– sól,

– pieprz.

Wykonanie: Przygotowujemy marynatę. Siekamy rozmaryn, czosnek, zalewamy olejem, doprawiamy solą i pieprzem. Obieramy cebulkę i podsmażamy z czosnkiem, podlewamy winem. Na drugiej patelni obsmażamy comber i przekładamy do cebuli i czosnku. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni na około 5 minut. Mięso musi być lekko różowe w środku. Jako dodatek można podać zapiekankę ziemniaczaną:ziemniaki, czarna rzepa, parmezan, ser mozzarella, koper, sól pieprz, 2 szklanki słodkiej śmietanki” pieczemy około 2 godziny.

 

Konfitura z jarzębiny

Składniki:

– 1 kg jarzębiny,

–1 kg miodu.

Przygotowanie: Jarzębinę umyć, osuszyć i oddzielić od gałązek. Przemrozić, by pozbyć się goryczy. W rondlu o grubym dnie rozgrzać miód. Dodać owoce jarzębiny. Gotować na bardzo wolnym ogniu przez 30 min. W czasie gotowania konfitury nie mieszać, a tylko od czasu do czasu wstrząsać rondlem. Konfiturę pozostawić w chłodnym miejscu do następnego dnia. Na drugi dzień konfiturę ponownie gotować na wolnym ogniu do momentu, aż owoce jarzębiny staną się szkliste. Owoce muszą pozostać w całości. Nie wolno dopuścić do ich rozgotowania. Gotowe konfitury przełożyć do wyparzonych słoików i pasteryzować ok. 10min.

3 komentarze

 1. Ciążeń-moja rodzinna wioska.
  Radosne dzieciństwo.
  I kochani Dziadkowie.
  Do dzisiaj pamiętam zapach
  z kuchni mojej Babci.
  Nic nie smakowało tak
  jak u Babci.

  Serdecznie Panie pozdrawiam
  i fajnie że są przepisy.

 2. przerażony

  Jedzenie mięsa to zbrodnia popełniana z niskich egoistycznych pobudek na niewinnych zwierzętach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.