Marzy Ci się domowa siłownia, jednak nie dysponujesz dużą ilością wolnej przestrzeni w swoich czterech ścianach? Istnieją proste triki, dzięki którym nawet mały pokoik będzie można zmienić w domową strefę sportu. Jak to zrobić?
Wybór mniejszych rozmiarów urządzeń
W małym pokoju nie sposób zmieścić całego osprzętu, jaki znajduje się w profesjonalnych siłowniach. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnowania z ćwiczeń w spokojnych, dogodnych warunkach. Rozwiązaniem jest sprzęt mniejszych rozmiarów, który pozwoli osiągnąć zadowalające efekty.
Doskonale sprawdzi się stepper, który zastępuje znacznie większy orbitrek. Sporych wymiarów rower stacjonarny można zastąpić rowerkiem rehabilitacyjnym – jego nazwa jest nieco myląca, ponieważ nie służy on wyłącznie do fizjoterapii, lecz również do codziennych ćwiczeń. Ławkę do ćwiczeń i sztangi wymień na hantle – przynajmniej na początku nie trzeba dużego obciążenia, aby osiągnąć pożądane efekty. Jeszcze mniej miejsca zajmuje sprzęt do fitnessu, który z powodzeniem można przechowywać w szafie zlokalizowanej w innym pomieszczeniu, na przykład w salonie. Mięśnie pomoże wyrobić guma do ćwiczeń, która świetnie stymuluje je do pracy.
Jak zaadaptować podłogę?
Z pomieszczenia, w których docelowo powstaje domowa siłownia, należy usunąć wszelkie dywany i innego rodzaju „dekoracje” podłogowe. Panele lub płytki, po które najczęściej sięgamy, nie są przyjazne stopom w trakcie ćwiczeń, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie specjalistyczna mata. Co ciekawe, mata do ćwiczeń przyda się również przy praktykowaniu jogi lub klasycznym fitnessie. Będzie wygodnie, a dodatkowo stopy nie będą się ślizgać, zyskując większą stabilizację. Jeśli lubisz ćwiczyć bez butów, mata to numer jeden na Twojej liście zakupów.
Sprytne rozwiązania dla małych siłowni
Jeśli pomieszczenie, w którym zamierzasz stworzyć domową siłownię, nie daje dużych możliwości pod kątem powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie zakup sprzętów składanych. Po ćwiczeniach wystarczy złożyć je według instrukcji i umieścić na półce. Oczywiście, należy wyposażyć się w takie o dużej nośności. Zrezygnuj z układania urządzeń pod ścianą – porządek to podstawa. Niewielkich rozmiarów szafka przyda się również do przechowywania akcesoriów fitness.
W małej siłowni warto też przymocować do ściany drabinkę, która daje ogromne możliwości pod kątem realizacji planów treningowych, a dodatkowo nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jeśli natomiast zamierzasz ćwiczyć ze sztangą, zainwestuj w haczyki, które przytwierdzisz do ściany celem wieszania obciążników.