Laminowanie dokumentów – kiedy to dobre rozwiązanie?

Jeśli zależy Ci na tym, aby przygotowane przez Ciebie druki były odporne na zniszczenie, zużycie lub zalanie to warto sięgnąć po laminowanie. Na czym polega ta technika i kiedy warto z niej skorzystać?

Czym jest laminat drukarski?

Laminowanie druku to czynność, która polega na pokryciu powierzchni kartki ochronnym tworzywem sztucznym. Samo słowo lamina oznacza cienka płytka, co dobrze obrazuje wygląd warstwy zabezpieczającej. Najczęściej tworzona jest z folii o fakturze matowej lub błyszczącej.

Zalaminowany druk charakteryzuje się większą odpornością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, zalanie czy uszkodzenia mechaniczne.

Dzięki temu, przechowywane w ten sposób materiały są twardsze i nie naraża się ich na poplamienie, zniszczenie czy podniecenie.

Dwa rodzaje laminatu

Na rynku dostępne są dwa rodzaje laminatu – przekonuje pracownik JKB Print Pierwszym z nich jest laminat foliowy. Nakłada się go w sposób mechaniczny z pomocą warstwy samoprzylepnej lub specjalnego urządzenia grzewczego.

Drugim typem jest tzw. laminat płynny. W tym przypadku mamy do czynienia z folią w postaci płynnej. Nanoszona jest na wydrukowaną powierzchnię, a następnie musi wyschnąć i uformować się w barierę ochronną.

Oba rodzaje laminowania mają podobną skuteczność. Pierwsza z metod dużo częściej stosowana jest w biurach do zabezpieczania pojedynczych dokumentów np. instrukcji BHP wiszącej na ścianie. Drugi typ wykorzystuje się w przypadku większych rozmiarów druku i laminowania dużej liczby dokumentów.

Kiedy warto sięgnąć po laminowanie?

Laminowanie druku to czynność, która jest wykonywana stosunkowo często. Korzystają z niej pracownicy biurowi, którzy w ten sposób zabezpieczają najważniejsze dokumenty przed zniszczeniem. Dotyczy to przede wszystkim tych dokumentów, które docelowo mają się znajdować na zewnątrz.

Często laminuje się również dokumenty, które zostają umieszczone na ścianie np. instrukcja BHP. Ze względu na wykorzystanie błyszczącej folii, wyglądają one dużo atrakcyjniej niż zwykłe kartki.

Laminatem zabezpieczane są również dyplomy i certyfikaty. Specjalna powłoka ochronna sprawia, że nie tylko wyglądają one elegancko, ale również są odporne na zabrudzenia, zniszczenie i podniecenie. Z tego samego powodu, laminuje się materiały promocyjne, takie jak broszury czy katalogi.

Obecnie laminowanie jest na tyle popularną usługą, że ma ją w swojej ofercie niemal każda drukarnia. Również drukarnia internetowa JKB Print.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.