Domowe sprzęty do treningu cardio zawsze warto wpleść w swój trening. Niestety, trudno je wszystkie pomieścić w jednym mieszkaniu. Który z nich warto wybrać, aby trafić w swoje potrzeby i żeby pełniły istotną rolę w planie treningowym? Poniżej postaramy się doradzić w tym zakresie.
Bieżnia idealna dla biegaczy… i nie tylko
domowe bieżnie, choć z reguły są krótsze od bieżni komercyjnych, przeznaczonych do użytku w klubach fitness, stanowią bardzo uniwersalny sprzęt treningowy. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim w planie treningowym biegaczy. Co prawda trening w terenie znacząco różni się od biegu na bieżni, jednak ta druga nadal dostarcza wielu korzyści.
Przede wszystkim bieżnię warto włączyć do planu treningowego zimą, w dni, w które okolica tonie w smogu. Trenowanie na zewnątrz mogłoby być wtedy ryzykowne dla zdrowia (zwłaszcza, że nie wszystkie z masek antysmogowych spełniają odpowiednie standardy), ale bieżnia elektryczna pozwala zachować w tym czasie formę.
Dodatkowo bieżnia sprawdzi się tez latem, jeśli mieszkając w terenach nizinnych chcesz trenować podbiegi. Wiele tego typu sprzętów posiada regulację nachylenia, a to jest w tym względzie cechą nie do przecenia.
Rower stacjonarny – dla wydajności
Ten sprzęt będzie idealny między innymi (choć nie tylko!) dla osób, które chcą dość sprawnie spalać nadmiarowe kalorie. Sprawdzą się jednak również u wszystkich tych, którzy lubią jeździć na dwóch kołach, a podobnie jak biegacze, w okresie zimowym obawiają się zagrożenia ze strony smogu. Dodatkowo ów nieruchomy pojazd jest idealny, by do dowolnego treningu dołączyć aktywność pozwalającą na ćwiczenie wydajności płuc – pod tym względem sprawdza się najlepiej ze wszystkich sprzętów domowych.
Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że „marketowe” modele rowerów stacjonarnych mogą być mało stabilne. Lepiej wybrać sprzęt markowy, szukając go np. w sklepie Prosportowy.pl.
Orbitrek – ćwiczenie całego ciała
Oprbitreki sprawdzą się dla osób, które lubią dużo chodzić po górach i chcą poza sezonem utrzymać formę w ramach tej specyfiki ruchu. Jednocześnie jednak warto je włączyć do planu treningowego, w których celem jest utrzymanie ogólnej sprawności ciała i dobrej sylwetki. Wynika to z faktu, że ćwiczenie na tym sprzęcie oddziałuje na wiele różnych partii mięśniowych, zarówno dolnych, jak i górnych. Co więcej, prawidłowo wykonane ćwiczenia na orbitreku wręcz wymuszają utrzymanie wyprostowanej sylwetki.
O innych zaletach orbitreków można przeczytać m.in. w artykule „zadbaj o siebie w okresie jesienno-zimowym! Zobacz, co dają ćwiczenia na orbitreku„.
Wioślarze – wytrzymałość siłowa
Wioślarze to rzadziej wybierany sprzęt do treningów domowych, jednak zdecydowanie warto je wybrać, jeżeli chce się łączyć siłę z wytrzymałością. Intensywna seria wykonana na tym właśnie urządzeniu potrafi mocno zaangażować mięśnie brzucha i rąk, a przy okazji doskonale sprawdza się jako element końcowy dłuższego treningu siłowego.
Warto przy tym jednak pamiętać, by ergometry wioślarza umieszczać na matach amortyzujących, gdyż umieszczany bezpośrednio na podłodze mógłby „wędrować” w przypadku mocniejszego zaangażowania osoby ćwiczącej.
Który sprzęt fitness wybrać?
W zasadzie każde z wymienionych urządzeń ma swoje zalety. Najlepiej dobrze się zastanowić nad własnymi celami treningowymi oraz ewentualnymi celami innych domowników i właśnie na tej podstawie dokonać wyboru.