W kuchni Agnieszki Grzesiak
Jej pasją od dawna jest gotowanie. Tutaj powstają nowe smaki, przepisy i kolejne kulinarne inspiracje. Tym razem o tradycji i nowościach naszym Czytelnikom opowie nowa sołtys Cienina Kościelnego – Agnieszka Grzesiak.
Kiedy na początku rozmowy zaczęłyśmy rozmawiać o kulinarnych smakołykach, pani sołtys wspomniała o pampuchach drożdżowych.
– Nazwa tej potrawy jest dość nieznana – wspomniałam na początku. Jednak po kilku sekundach okazało się, że to wielkopolskie słynne pyzy, czy jak inni zwą kluski na parze, buchty czy parowańce. Co do ciasta na pampuchy – teoretycznie nie ma nic prostszego: mąka, drożdże, mleko, jajka, czyli podstawa każdego drożdżowego ciasta. A dodatki już stosunkowo dowolne, w zależności od indywidualnych upodobań. To potrawa drożdżowa uwielbiana zapewne przez wszystkich. Nie we wszystkich domach przygotowywane są jednak od podstaw, a szkoda. Te domowe są jedyne w swoim rodzaju.
– Przepis na pampuchy pewnego razu ze szkoły przyniosła moja starsza córka Julia. Postanowiłam je przygotować i takim sposobem na stałe zagościły w naszym domu. Pampuchy są dość rozpowszechnione z uwagi na ich szerokie zastosowanie z innymi dodatkami – mówi Agnieszka.
Idealnie współgrają przygotowywane z mięsem mielonym, żółtym serem, polane sosem pomidorowym, z sosem koperkowym, czy jak w niektórych domach z sosem grzybowym. Wielu uwielbia je jeść również i na słodko.
– Ja przygotowuję często jako dodatek do polędwiczki wieprzowej z sosem koperkowym. Potrawa jest smakowita i nie zawsze do takiego rodzaju potraw muszą być podane tradycyjne ziemniaki – dodaje.
Choć jak nadmienia, upodobania kulinarne jej domowników są różne, bowiem mąż i dwie córki preferują raczej potrawy tradycyjne. Ona jest zwolenniczką nowości, w czym niejednokrotnie pomaga jej Internet, a głównie modne w ostatnim czasie kulinarne blogi.
– Poszukując nowych, kulinarnych inspiracji można znaleźć tam naprawdę wiele ciekawych rzeczy. Przed zeszłorocznymi Mikołajkami na jednej z takich stron poszukałam przepisu na popękane ciasteczka z cukrem pudrem. Przepis na nie był tak idealnie skomponowany, że posypany przed upieczeniem cukier puder w ogóle nie wsiąkł do ciasta i genialnie je udekorował. Innym razem na moim kulinarnym stole pojawiło się ciasto kubanka. Przepyszne deserowo-kakaowe ciasto. Krem budyniowy z dodatkiem nutelli, dwa rodzaje herbatników przełożonych powidłami śliwkowymi i bita śmietana. A to wszystko na cienkim, kakaowym biszkopcie, nasączonym kawą z rumem. Jest i słodkie, i za sprawą dodanych powideł nieco kwasowe, co daje dodatkowego smaku i aromatu. Jak już o ciastach mowa, w moim domu preferuje się ciasta mokre, czyli przekładane masą, zazwyczaj przekładane biszkoptem bądź herbatnikami. Często też w pieczonych przeze mnie ciastach pojawiają się wiórki kokosowe, które wykorzystuję do ananasowca, wypieku uwielbianego przez moją młodszą córkę – mówi pani sołtys.
Jak nadmienia, kuchnię można wzbogacić też o rozmaite desery. Jednym z jej ulubionych jest ten z wykorzystaniem bananów, miodu i zmielonych migdałów.
– Jak na deser przystało, musi być słodki, czego dodaje miód. A połączenie bananów z migdałami jest moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem. Deser jest godny polecenia – tłumaczy Agnieszka.
Pampuchy drożdżowe
Składniki:
– 0,5 kg mąki,
– 1 szklanka mleka,
– 3 łyżki stopionego masła,
– 30 g drożdży,
– 2 jajka,
– szczypta soli,
– szczypta cukru.
Wykonanie: Drożdże rozpuścić w mleku, dodać szczyptę cukru i mąkę, aby rozczyn miał konsystencję śmietany. Odstawić do wyrośnięcia. Pozostałą mąkę i jajka dodać do rozczynu, wyroić, aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów naczynia. Dodać letnie masło, szczyptę soli, dalej wyrabiać. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Z wyrośniętego ciasta formować kule wielkości pączków i układać na stolnicy oprószonej mąką. Ustawić w ciepłym miejscu. Gdy zaczną rosnąć gotować na parze.
Polędwiczki w sosie koperkowym
Składniki
– 1 polędwiczka,
– sól, pieprz, ostra papryka,
– olej do podsmażenia,
– kostka rosołowa,
– słodka śmietana,
– łyżka mąki,
– posiekany, świeży koperek.
Wykonanie: Polędwiczkę wieprzową osuszyć, pokroić w mniejsze kawałki. Przyprawić solą, pieprzem, ostrą papryką. Tak przyprawioną polędwiczkę podsmażyć ze wszystkich stron na oleju. Do niewielkiego garnka nalać wodę, dodać kostkę rosołową. Po upieczeniu polędwiczkę należy przełożyć do gotującego się wywaru. Polędwiczkę dusić do miękkości. Następnie należy wyjąć ją z wywaru, a do wywaru dodać pokrojony koperek i zaprawić słodką śmietaną z łyżką mąki.
Podawać z kluskami śląskimi lub pampuchami drożdżowymi.
Pieczone banany z masłem migdałowym
Składniki:
– 4 banany,
– 1 opakowanie migdałów,
– 2-3 łyżki płynnego miodu,
– 1 łyżka mielonego cynamonu.
Wykonanie: Migdały mielimy w blenderze na gładką masę. Po kilku minutach dodajemy miód i dalej miksujemy (można dodać trochę wody). Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Banany dokładnie myjemy i nacinamy wzdłuż. Układamy na papierze do pieczenia, w miejscu nacięcia nakładamy masło migdałowe. Posypujemy cynamonem i posiekanymi migdałami. Pieczemy około 8-10 minut. Podajemy z listkami mięty, melisy i łyżką miodu. Mogą też być lody waniliowe.
po co do mięsa (polędwiczka wieprzowa) kostka pełna chemii???
zgadam się od ulepszaczy typu „kostka rosołowa” tylko raczej „oponka” rośnie i już „gotowaniem” to takiego czegoś nie można raczej nazwać a tym bardziej chwalić się w mediach
Pamiętajmy kostka rosołowa jest jak zupka chińska czy gotowe daninie w kubeczku – dla tych co nie umieją i nie chcą gotować… ewentualnie czasu nie mają…