Łóżko młodzieżowe – rozkładane, z pojemnikiem, kontynentalne. Różnice i zalety
Umeblowanie pokoju nastolatka nigdy nie jest proste. Pociecha szybko rośnie, a być może wkrótce wyfrunie z rodzinnego gniazdka. Czym się kierować przy wyborze łóżka młodzieżowego, na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiesz się z naszego miniporadnika!
- Dla maksymalnego komfortu snu konieczne będą odpowiednio duża powierzchnia spania oraz wysokiej jakości materac.
- Łóżka młodzieżowe rozkładane to kilka mebli w jednym, ich głównym atutem jest funkcjonalność.
- Wnętrza łóżek mogą służyć do trzymania rozmaitych rzeczy, gdy w pokoju młodzieżowym liczy się każdy wolny centymetr.
- Za najwygodniejsze łóżko do pokoju młodych ludzi uważa się konstrukcje kontynentalne, zwł. te z dwoma materacami na podstawie.
Podstawowa kwestia to wymiary, lecz nie tylko wzrost dziecka ma znaczenie. Wiele zależy od wielkości pokoju oraz tego, ile osób w nim sypia – najlepiej byłoby, gdyby każde dziecko miało prywatną przestrzeń i jedno pomieszczenie tylko dla siebie, ale nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Wtedy warto rozważyć łóżka piętrowe, zostanie więcej miejsca na pozostałe meble. Aczkolwiek mogą pojawić się kłótnie o to, kto będzie spać na górze. Wiadomo, że łóżko dwuosobowe absolutnie nie wchodzi w rachubę. Z wielu względów. Warto pamiętać, iż funkcjonalne łóżka młodzieżowe często są oferowane w wielu konfiguracjach. Personalizacja pozwala dostosować mebel do pomieszczenia, a przy okazji zindywidualizować wygląd.
Łóżko rozkładane lub z pojemnikiem na pościel będzie idealne do mniejszego pokoju młodzieżowego
Przy niewielkim metrażu warto zainwestować w wyposażenie wielofunkcyjne. Dobre łóżko młodzieżowe będzie zarówno miejscem do spania, jak i przesiadywania za dnia, np. przed ekranem albo z książką. Niektóre meble z powodzeniem sprawdzą się jako narożnik – wezgłowie przy krótszym i oparcie na dłuższym boku dadzą wygodną kanapę. Jeżeli potrzebujesz miejsca do przechowywania pościeli, sprawdź wysokość pojemnika. I upewnij się, że złożona kołdra, poduszka, zapas poszewek i pidżamy / koszule nocne zmieszczą się w całości. Wygodniej będzie trzymać wszystkie „nocne” akcesoria oraz ubrania w jednym miejscu.
Jeżeli pojemnik w łóżku będzie wykorzystywany na inne rzeczy – np. książki – zobacz, z czego wykonane jest jego dno. W wielu meblach to dość cienka płyta lub wręcz tektura, która nie wytrzyma większego ciężaru. Koniecznie dopytaj sprzedawcę o maksymalne obciążenie! Być może godną uwagi alternatywą będą dodatkowe szuflady zamiast pojedynczego schowka? Nowoczesne łóżka młodzieżowe są mocno konfigurowalne. Dopasować można między innymi:
- kształt, materiał i kierunek ułożenia nóg (niektóre meble w ogóle ich nie posiadają);
- szerokość – długość poniżej 2 m to łóżko dziecięce, za małe dla nastolatków;
- wysokość wezgłowia, ew. oparcia;
- tkaniny obicia, kluczowe przy łóżku tapicerowanym.
Kontynentalne łóżka młodzieżowe wyróżniają się designem, konstrukcją i komfortem
Dobry, regenerujący sen w dużej mierze zależy od materaca. Łóżko kontynentalne, nazywane też amerykańskim, ma aż dwa. W odróżnieniu od klasycznych mebli z materacem na stelażu, konstrukcja składa się zazwyczaj z trzech warstw:
- podstawa – skrzynia ze specjalnymi sprężynami podpierającymi materac i równomiernie rozkładającymi ciężar ciała;
- główny materac – lateksowy, kieszeniowy, piankowy lub multipocket (dwustronność to dłuższa żywotność), zapewnia odpowiednie podparcie bez zapadania;
- topper – materac wierzchni, bez sprężyn, najczęściej z pianki redukującej nacisk (w niektórych modelach jednak nieobecny).
W przypadku łóżek młodzieżowych typu kontynentalnego dużą zaletą jest ich uniwersalność – można praktycznie dowolnie dostosować wysokość i miękkość posłania dzięki topperom. Warstwowa budowa zapewnia dobrą przewiewność, dzięki czemu materace nie zbierają wilgoci. W wielu sklepach rodzaj oraz twardość materaca można dobierać i kompletować indywidualnie. Nie zaszkodzi wycieczka do showroomu, by osobiście przetestować dostępne warianty.