Szkolna rzeczywistość może przytłoczyć niejednego ucznia. Wielu z nich w poszukiwaniu spokoju i komfortu nauki udaje się do biblioteki – miejsca, w którym nie tylko można wypożyczyć stosik lektur, lecz również zaznać relaksu z dala od zgiełku panującego na korytarzu. W tym kontekście biblioteka jawi się jako niezwykle istotne miejsce w każdej szkole. Co za tym idzie, powinna być ona urządzona w przemyślany sposób, tworząc spójną, przyjazną oraz ciepłą atmosferę, wraz z użyciem kolorów sprzyjających koncentracji, a przy tym dodających energii i pobudzających kreatywność. Aranżacja biblioteki ma ogromne znaczenie; pomieszczenie musi być przestrzenią maksymalnie funkcjonalną, będącą w stanie sprostać potrzebom różnych grup wiekowych. Inspirujące otoczenie może rozbudzić ciekawość uczniów, zachęcając ich do odkrywania tajemnic świata czy uczestnictwa w przygodach swoich ulubionych bohaterów książek. Sprawdź, o czym warto pamiętać urządzając bibliotekę szkolną i wykorzystaj wskazówki do stworzenia magicznej aranżacji, w której szczególny nacisk kładziony jest na komfort każdego ucznia.
Jak zorganizować przestrzeń biblioteczną – krótki poradnik
Centrum każdej biblioteki stanowi strefa czytelnicza. Powinna być ona zarówno wygodna i cicha, umożliwiając spokojne czytanie książek. Nowoczesne biblioteki coraz częściej inwestują w wygodne kanapy i fotele, tym sposobem zachęcając uczniów do relaksu i spędzania przerw pomiędzy lekcjami z lekturą. Kluczowym elementem każdej biblioteki szkolnej są również meble. Szeroki wybór biurek, stolików czy krzeseł to konieczność! Jednocześnie należy pamiętać, by wszystkie te elementy spełniały zasady ergonomii. Czego jeszcze nie może zabraknąć w bibliotece? Oczywiście książek! Najpierw jednak należy zadbać o miejsce ich przechowywania. Certyfikowane regały, wózki biblioteczne, a także ekspozytory na gazetki znaleźć można na stronie firmy CEZAS-GLOB: cezasglob.pl/28-meble-do-biblioteki. Od mebli do biblioteki szkolnej należy wymagać wysokiego wykonania z zastosowaniem jakościowych materiałów, które mają zapewnić odpowiednią nośność i stabilność; powinny być one bezpieczne dla uczniów, a przy tym także chronić przechowywane materiały edukacyjne przed uszkodzeniami, będąc zaprojektowanymi w taki sposób, by maksymalnie minimalizować ryzyko zagięcia książek lub zniszczenia ich w inny sposób.
Dla wielu uczniów biblioteka stanowi również miejsce do nauki i odrabiania lekcji. Tego rodzaju strefa powinna być wolna od wszelkiego typu rozpraszaczy, a także odpowiednio wyciszona. Warto wyposażyć ją w regulowane krzesła oraz biurka szkolne, a także zadbać o odpowiednie oświetlenie. Coraz częściej w strefach nauki pojawiają się również komputery czy liczne pomoce szkolne, takie jak arkusze ze wzorami, opracowania lektur lub materiały edukacyjne w formie wideo, które można odsłuchać z użyciem komputera i słuchawek – tak, by nie przeszkadzać innym. I chociaż ogromną rolę w aranżacji wnętrz zawsze odgrywa estetyka, w przypadku urządzania biblioteki szkolnej należy postawić przede wszystkim na funkcjonalność.
Porządek i bezpieczeństwo w bibliotece to absolutna podstawa!
Biblioteka stanowi niezwykle istotne miejsce w każdej szkole. Jej użytkownikami są dzieci oraz młodzież, dlatego tak ważne jest zaaranżowanie pomieszczenia pod kątem bezpieczeństwa – musi być ono na naprawdę wysokim poziomie. Regały powinny być pozbawione ostrych krawędzi, a także posiadać specjalne zabezpieczenia chroniące je przed przypadkowym wywróceniem. Odległość pomiędzy jednym a drugim meblem przechowującym książki musi wynosić co najmniej metr, by możliwe były wygodne przechodzenie pomiędzy nimi, zaś najniższe półki powinny znajdować się kilka centymetrów nad ziemią, nie zaś stykać się z podłogą. Z bibliotek korzystają osoby w różnym wieku; ważne, by pomieszczenie było maksymalnie przystosowane do ich potrzeb, zaś aranżacja pozostawała uniwersalna. Urządzenie biblioteki nie należy do najprostszych wyzwań, jednak starannie przemyślana kompozycja jest w stanie zachęcić uczniów do spędzania tam czasu – na czytaniu bądź efektywnej nauce.