Okna PCV – napór wiatru

Wielu z nas poznało już prawdę o tym, że spore okna PCV lub okna PVC odkształcają się od samego naporu wiatru. Rzecz jasna te okna powszechnie się montuje, a niektórzy z nas nie mają tego nawyku domykania, czyli takie nie dociągnięcie klamki do końca może skutkować tym, że mechanizm domykania w oknie z tworzywa po pewnym czasie zacznie się wypaczać. Natomiast sama siła wiatru tylko na dokładkę przyśpiesza ten proces. Pozornie wydaje się, że okna aluminiowe są wolnymi od wad tego rodzaju, bo dla wielu z nas wydają się one być o wiele trwalszymi, ale napór wiatru podczas trwania burzy to niestety czynnik niszczący i przez niego niemal każde okno z tworzywa po tych kilkunastu latach już nie zamyka się tak jak nowe.

Badania jakościowe.

Lepsze okna PVC lub lepsze okna aluminiowe czasami testuje się za pomocą spryskiwaczy i specjalnego wiatraka przemysłowego, po to by doświadczalnie sprawdzić ile wytrzyma taki typowy model okna ze skrzydłem o wymiarach metr na metr. Okna tego rodzaju mają nalepki informujące o tym, że dany wyrób ma te dziesięć lat gwarancji, oraz o tym że przeszedł dany test z dmuchawą pomyślnie. Takie testy oznaczają też i to, że jedno okno na te trzysta zostało zniszczone, po to by sprawdzić czy dana partia towaru spełnia tę normę. Innego rodzaju badania przechodzą okna PCV ze wzmocnieniami, bo one nie muszą sobie radzić tylko z naporem wiatru, ale te konkretne modele też i więcej kosztują. Kluczowe znaczenie ma też i to, że jeśli dane okno po roku od zamontowaniu zacznie przeciekać, to można napisać do producenta list z prośbą o wymianę, bo dany egzemplarz może mieć jakąś istotną wadę produkcyjną. Tego typu przypadku mają miejsce, bo tanie Okna Kraków z tworzywa to także często pojawiające się wady produkcyjne, ze względu na to, że testy jakościowe nie są wybitnie wnikliwymi. Inaczej jest w przypadku okien z drewna, które na dokładkę są opcją niezwykle urodziwą. W ich przypadku drewno musi być pozbawione wad, a jego rysunek powinien być smacznie wyeksponowanym.

Wyjątkowo mocny wiatr.

Często trafia się tak, że wyjątkowo mocny wiatr nieodwracalnie uszkodzi okno PVC lub okno aluminiowe. Rzecz jasna ten drugi rodzaj powinien być też i tym bardziej odpornym, ale tu raczej nie chodzi o te wybitnie mocne podmuchy, tylko o to, że okno z czasem ulegnie, bo w aluminiowych profilach pojawią się te pęknięcia zmęczeniowe. Wady tego typu nie powinny pojawić się po roku od zamontowania, tylko po około piętnastu latach, ale w przypadku tych najtańszych okien różnie bywa. Nikt się też w ich przypadku nie oburzy tym, że uszkodzi je zbyt silny wiatr lub oderwany kawał gałęzi, bo to sprawy losowe, ale wyrób nie spełniający norm jakościowych, czyli ten w którego przypadku profile aluminiowe zostały zgrzane niezbyt dokładnie to już inna sprawa. Mowa tu dokładnie o tym, że ludzi nie są zadowoleni wtedy gdy trafia się im okno z wadą i woleliby, gdyby producent takowe wymienił na koszt własny. Tak czasami się dzieje, ale by się tak stało trzeba bezsprzecznie udowodnić taki defekt i to najlepiej za pomocą twardych dowodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.