
Nie tylko w gminie Strzałkowo, o czym pisaliśmy tydzień temu, ale także w Słupcy nie brakuje ósmoklasistów, którzy chcieliby kontynuować naukę w słupeckim Ekonomiku, w klasie reklamy. Po naszej zeszłotygodniowej publikacji na ten temat otrzymaliśmy kolejny list otwarty w tej sprawie. Publikujemy go w całości.
Od 2 lat moja córka (oraz grupa jej przyjaciół) wie, że chce się uczyć w Ekonomiku na kierunku: reklama. Ma tam wiele koleżanek i kolegów, którzy chwalą: szkołę, kierunek, przedmioty, nauczycieli, atmosferę.
Wiemy już, że szkoła nie otwiera reklamy. ZSE, który do tej pory oferował szeroki wachlarz kierunków dla uczniów uzdolnionych w różnych dziedzinach, w tym roku postawił na jeden typ ucznia: ucznia ze ścisłym umysłem (we wszystkich klasach rozszerzona matematyka). Co się stało? Gdzie reklama? Gdzie profil o gotowaniu? Gdzie klasy policyjne (tych też brakuje bardzo mocno, bo koledzy córki z klasy sportowej wyrażali bardzo duże niezadowolenie z braku klas mundurowych)? W naszym mieście są 3 szkoły średnie, a córka nie ma dokąd pójść. Liceum odpada, bo w obecnej sytuacji nie planujemy studiów. „Zawodówka” to też nie jest jej wybór, a Ekonomik skazuje nas na przedmioty ścisłe i zawody ekonomiczne lub techniczne. Dlaczego na najbliższy rok szkolny nie zaplanowano profilu dla uczniów chcących uczyć się języków obcych lub języka polskiego? Jak było przecież do tej pory… Przecież brak różnorodności w tej kwestii to również zła decyzja dla samej szkoły.
Wiem, pozostają szkoły w Strzałkowie i Zagórowie. Niestety organizacja dojazdów nie należy do najprostszych. Chyba, że pan starosta dołoży kilka autobusów w te strony… Niestety renomy Ekonomika nie przewiezie żadnym autobusem, bo dla nieznających tematu powiem, że ZSE cieszył się wśród młodzieży ostatnich klas szkół podstawowych największą popularnością. Wprowadzone w 2024 roku zmiany personalne w tej szkole mogą nie wyjść jej na dobre…
Bardzo proszę Pana Starostę o powtórną analizę otwieranych klas. Wydaje się Pan tak mądrym, życzliwym i wyrozumiałym człowiekiem. Pisał Pan tydzień temu w gazecie, że troszczy się o przyszłość dzieci i w ten sposób wybiera kierunki w szkołach. Proszę Pana, po reklamie można pracować online dla zleceniodawców z całego świata. Ten kierunek stwarza ogromne możliwości zatrudnienia. Jest Pan młody, więc bliski sercem naszym dzieciom. Rok, dwa, trzy i więcej lata temu zawsze była reklama, czasami więcej niż jedna klasa. Żaden kierunek nie traci tak szybko na popularności, by zamykać go z roku na rok.
Jeszcze jedno: z ust dyrektor ZSE podczas Drzwi Otwartych padło, że może za rok ta reklama wróci. I to boli najbardziej, bo to jest bardzo niesprawiedliwe dla naszych dzieci, które właśnie w tym roku kończą szkołę podstawową. Chciałabym, by wszyscy odpowiedzialni za tę decyzję spojrzeli w oczy naszych dzieci, które mają swoje marzenia, a my codziennie wpajamy im, że trzeba dążyć do ich realizacji.
Ojciec Tadeusz z Torunia poleca swoją uczelnię
A jakie są oferty pracy np. z PUP Słupca po ukończeniu tego „lukratywnego” kierunku? Barometr zawodów (www) oraz wywiad z absolwentami tego kierunku …i wszystko jasne.
Słysząc słowo PUP mam przed oczami tylko zapach kawy, najnowsze ploteczki i rechot wiecznie znudzonych pań, ktorym nie wolno przeszkadzać.Podpisać listę i wypad.
Zakłada Pani, że każdy absolwent kończy w PUP. To była podstawą tej decyzji?
Zakłada Pani, że każdy absolwent kończy w PUP. Czy to było podstawą tej decyzji?
Za Bajtlowała lepiej działała PUP i PCPR niż teraz
PUP Słupca, barometr zawodów i wywiad z absolwentami tego „lukratywnego” kierunku i …wszystko jasne .
Gdzie mogę przeczytać ten wywiad?
Dziwne jest ten brak otwarcia kierunku reklama kosztem np 30 osobowej klasy rachunkowości – kierunek ten od paru lat nie cieszy sie dużym zainteresowaniem – dzieci nie są tym zaciekawione/boją się rozszerzonej matematyki. Chociażby dla przykładu mozna spojrzeć na poprzedni rok – rachunkowość w ogóle sie nie otworzyła, dwa lata temu podobnie brak oddzialu rachunkowego, trzy lata temu na kierunek rachunkowy zapisało sie raptem 7 osób. Dużo rozsadniejszym pomysłem byloby połączenie, tak jak w poprzednich latach, ekonomisty i rachunkowości w jedną klasę i wygospodarowanie jednej klasy dla technika reklamy i dla technika logistyka, a nie dwóch odrębnych klas dla ekonomistów i rachunkowości.
To co napisze może być wysoce oburzające dla wielu osób.
Większość kierunków kształcenia, powinno powstawać i być zamykane opierając się, w dużej części na opiniach absolwentów, barometr jest tylko statystyką, pisze to z dużym naciskiem na słowo „powinno”.
Dlaczego?
Ponieważ to „powinno” nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Faktem jest to, że wiele osób wyznacza szlak kariery zupełnie inny, niżeli to co im proponowała szkoła średnia. Ja Jestem żywym przykładem.
Pragnę to jeszcze raz podkreślić. To że kończymy szkołę średnią wcale nie oznacza, że jesteśmy do końca życia związani z danym zawodem.
Osobiście jestem fanem rozwiązania, które polegałoby na zmniejszeniu liczby godzin na rzecz wolnych godzin, które uczniowie mogą wykorzystać na rzecz samorozwoju ucznia, oczywiście szkoła ma obowiązek zapewnić przestrzeń, materiały i sprzęt (jeśli sytuacja materialna szkoły na to pozwala), tzn. Mamy liceum, z dodatkiem (możliwość napisania egzaminu zawodowego). Moim marzeniem jest aby to rozwiązanie było wdrożone.
Jednak na tą chwilę kierunek reklamy nie powinien iść na „warsztat ograniczenia i likwidacji”, tylko profile mundurowe.
Jak dobrze wiemy, nie ma czegoś bez powodu. Celem klas mundurowych jest kształcenie policjantów. Jeśli nie spełniają tego zadania, no cóż… Profil do likwidacji. Tego się dowiemy za kilka lat, po tym, ile osób z tej szkoły „zrekrutowało” się do policji. To wynika z obowiązku posiadania munduru i zobowiązania wobec państwa. To jest kierunek nie należący do tej większości, która była wskazana na samym początku. Klasy policyjne mają kształcić policjantów, klasy wojskowe wojskowych.
Dojdzie do tego, że wobec nieugiętej postawy władz lokalnych i braku interesującej ich oferty, ósmoklasiści wybiorą sobie szkoły w powiatach sąsiednich.
Nowa Pani dyrektor Pol zdziała cuda dobrze że już jest nowa Pani dyrektor może ona coś zaradzi. Szkoda że nie ma Pani Rakowicz ale jak widać stare mochery ją wykończyły
Zadziwiające jak w szybkim czasie można dużo zniszczyć, zburzyć, pozamykać nie mając żadnej alternatywy, żadnych nowych pomysłów. Pan Starosta ma złych doradców. Objął urząd i się zaczęło. Począwszy od nowej Pani Dyrektor Pol Zmiany, które niszczą dobre imię szkoły, zmiany , które niestety negatywnie odbijają się na uczniach.
Panie Starosto pora zmienic doradców. Źle decyzję Pan podejmuje.
Młodzież chce sie uczyć? Hahahaha. Dobre sobie, chyba wdż w szkolnym wc. I bez znaczenia gdzie.
Dajcie już spokój z tymi wiecznie narzekającymi kilkoma rodzicami. Czy jak będę chciała żeby otworzyć kierunek kosmetologia a ktoś inny weterynaria to też będziecie o tym pisać? To już jest nudne. Jeśli rodzicom tak zależy na reklamie to nic prostszego w Strzałkowie czy Słupcy jest pociąg i do wyboru Konin, Września czy nawet Poznań. Zamiast się użalać czas szukać szkoły gdzie indziej albo iść na inny kierunek. Nie ma za co
Właśnie czas wybrać inną szkołę a nie jęczeć i narzekać
Czas szukać szkoły a nie pisać do gazet
Szkoły muszą likwidować kierunki, po których nie ma żadnej przyszłości. Skoro w ciągu kilku najbliższych lat 80 procent zawodów ma zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję, to po co marnować czas i pieniądze na ich naukę? W pierwszej kolejności zlikwidowane zostaną wszystkie stanowiska urzędnicze, księgowe, marketingowe, handlowe, produkcyjne itp. Krótko potem prawnicze i lekarskie. To już się dzieje w USA i Chinach a wkrótce się rozpędzi i obejmie cały świat. Ludzie żyją z klapkami na oczach, niczego nie dostrzegają i nie rozumieją.
Uczniowie mają szukać szkół w innych powiatach, a ich rodzice podatki płacić w powiecie słupeckim ?
Czasy się zmieniają, jeśli wybierze kierunek w szkole, to wy 40+ myślicie, że będzie to całe życie robił, czasy się zmieniają, tylko wy nie idziecie z duchem czasu.
Strzałkowo i Zagórów to też bardzo dobre szkoły jeśli chodzi o kształcenie, nie ma dużego nacisku na konkretne przedmioty, jak na przykład w liceach, pozwalają na rozwój w tym co się lubi, tylko jak się na mentalność lenia kanapowego, to nawet najlepsza placówka nie pomoże, a to się zwykle nabywa po opiekunach, „Nie no, po co będziesz to robił, skoro w szkole masz coś innego”. To jest jeden z tekstów, który usłyszałem, w takich momentach to się nóż otwiera, jak tak można podcinać skrzydła własnemu dziecku.
Więc tak, mają płacić podatki w powiecie słupeckim, ale migracja w Polsce nie jest zabroniona, wiec proszę nie narzekać, jeśli jakiś region ma się lepiej, to można się wyprowadzić.