• O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
poniedziałek, 15 czerwca 2026 04:24
slupca.pl
dodaj ogłoszenie drobne
  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Logowanie
  • Zarejestruj
  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
slupca.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Home Ważne

Życie napisało niezwykły scenariusz

przez slupca.pl
2025-06-30
w Ważne
0 0
A A
0
Życie napisało niezwykły scenariusz
1.8k
OBEJ.
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Twitterze

Pani Renata i pan Stefan przyjaźnią się od 60 lat. Dziesiąty rok są małżeństwem. Opowiedzieli nam swoją wyjątkową historię.

Ta historia sięga połowy lat 60. Wówczas, w Szczecinie, dwaj uczniowie Szkoły Morskiej w klubie Piwnica poznali dwie urocze dziewczyny. Wspomniani marynarze to rodowity słupczanin Edward Pliszka i pochodzący z Warszawy Stefan Polak. Należeli do pierwszego rocznika szczecińskiej Szkoły Morskiej, która działała od 1963 roku. Dziewczyny – szczecinianki Renata i Danka uczyły się wówczas w technikum handlowym. Krótko po tym spotkaniu Stefan związał się z Danką, a Edward z Renatą. Obie pary w 1967 r. wzięły ślub. Pierwsi związek małżeński planowali zawrzeć Renia i Edward, mieli już nawet wyznaczoną datę ślubu na stycznia. Musieli jednak zmienić plany, bo Edwardowi o kilka miesięcy przedłużył się rejs. Ostatecznie mężem i żoną zostali w październiku. Danka ze Stefanem „tak” powiedzieli sobie w kwietniu. Po ślubie oba małżeństwa się przyjaźniły. Panowie pływali po morzach i oceanach, panie pracowały w handlu. Sytuacja zmieniła się na początku lat 70., kiedy zmarł ojciec pana Edwarda. Państwo Pliszkowie zdecydowali się opuścić Szczecin i przenieść do Słupcy, by pomóc mamie. Zbiegło się w czasie z otwarciem Mostostalu, w którym pan Edward dostał pracę. Najpierw młoda rodzina mieszkała w bloku na ul. Kilińskiego, później przeprowadzili się na ul. Kleczewską, do rodzinnego domu pana Edwarda.

Ich serdeczni przyjaciele, Danka i Stefan Polakowie zostali w Szczecinie. Cały czas mieli jednak ze sobą kontakt. Często się odwiedzali. W utrzymywaniu relacji pomogło… położenie Słupcy. – Często jeździliśmy do Warszawy, gdzie cały czas mieszkała moja mama i bracia. Na trasie Szczecin – Warszawa niemal zawsze robiliśmy przystanek w Słupcy, by odwiedzić Renię i Edka – wspomina pan Stefan. Również państwo Pliszkowie często wybierali się ze Słupcy do Szczecina, by odwiedzić przyjaciół. – Co ciekawe, podczas wspólnych spotkań najdłuższe rozmowy toczyły się między Danką i Edwardem. My ze Stefanem przeważnie wcielaliśmy się w rolę słuchaczy, bo nasi współmałżonkowie rzadko dopuszczali nas do głosu – z uśmiechem wspomina pani Renata.

We wrześniu 2013 r. w rodzinie państwa Pliszków doszło do tragedii. Pan Edward jadąc rowerem dostał silnego ataku serca. Nie było szans na ratunek. Na jego pogrzeb bardzo chciała przyjechać pani Danuta, ale zdrowie jej na to nie pozwoliło. Od kilku lat zmagała się ze szpiczakiem. Zmarła w lutym 2014 r. Pan Stefan i pani Renata, w odstępie zaledwie kilku miesięcy, stracili swoje ukochane osoby. Będąc w żałobie byli dla siebie nawzajem wsparciem. – Renia zaprosiła mnie, żebym – kiedy będę jechał do Warszawy – wstąpił do Słupcy, na pierogi z kapustą. Tak się złożyło, że krótko potem zmarł mój kuzyn i właśnie do Warszawy wybierałem się na pogrzeb. Zadzwoniłem do Reni z pytaniem, czy mogę zrobić sobie u niej przerwę w podróży i zjeść obiecane pierogi – wspomina pan Stefan. Ta wizyta mocno ich zbliżyła. Później często do siebie dzwonili. W końcu stwierdzili, że zamiast osobno siedzieć w samotności, lepiej będzie, kiedy zamieszkają razem. Zdecydowali się na Słupcę. – W zasadzie Renia tak postanowiła, ja niewiele miałem do powiedzenia – uśmiecha się pan Stefan, ale wcale nie żałuje, że posłuchał żony. Zanim zdecydowali się pobrać, o zdanie zapytali swoich dzieci. – Uzyskaliśmy ich pełne wsparcie. Tak naprawdę to, że postanowiliśmy być razem wszystkim wychodzi na dobre, bo sami opiekujemy się sobą nawzajem i nie musimy żadnemu z dzieci siedzieć na głowie – mówią małżonkowie. W kwietniu 2016 r. wzięli kameralny ślub cywilny. Początkowo na tym chcieli poprzestać, ale bliscy dopominali się wesela z prawdziwego zdarzenia. Posłuchali ich i po trzech miesiącach odbył się ślub kościelny w słupeckim Leonardzie, a potem huczne wesele. Od tego czasu pani Renata i pan Stefan wspólnie idą przez życie, przemierzając rozmaite zakątki Polski. Właśnie podróże, głównie po kraju, są jedną z największych ich pasji. – Zjeździliśmy już znaczną część Polski. Najciekawsze jest to, że we wszystkich miejscach, w których byliśmy, Renia ma rodzinę albo znajomych – mówi pan Stefan. Kilka tygodni w roku spędzają w Szczecinie, często jeżdżą do Warszawy, ale to w Słupcy mają swoje miejsce na ziemi. Zapytani, czego można im życzyć zgodnie twierdzą, że tylko zdrowia, by jak najdłużej mogli cieszyć się sobą nawzajem. Tego Państwu życzymy, dziękując za miłe spotkanie.

REKLAMA

Zobacz także

Reprezentant Polski wziął ślub w Słupcy. Najlepsze życzenia dla Dominiki i Kamila
Ważne

Reprezentant Polski wziął ślub w Słupcy. Najlepsze życzenia dla Dominiki i Kamila

2026-06-13
4.4k
Długo walczyli o życie kierowcy. Niestety…
Ważne

Długo walczyli o życie kierowcy. Niestety…

2026-06-12
3.8k

Sezon pełen sportowych emocji

przez bazyl
2026-06-14
0
55
Sezon pełen sportowych emocji

Mateusz Górniak ze słupeckiego zespołu został Królem Strzelców ligi wojewódzkiej U16 podczas zakończenia sezonu WZKosz 2025/2026 w Lesznie, i odebrał...

Więcej...Details

Finisz na piątkę

przez bazyl
2026-06-14
0
73
Finisz na piątkę

Słupczanka Słupca zakończyła sezon 2. ligi kobiet zwycięstwem 5:1 nad TAF Toruń przy Gajowej. Bramki zdobyły Pacholska, Pakulska, Waszak, Królak...

Więcej...Details

Ostatnie mecze i tylko ZKS ma powody do radości

przez bazyl
2026-06-14
0
135
Ostatnie mecze i tylko ZKS ma powody do radości

Orły Zagórów pokonały Zjednoczonych Rychwał 1:0, a SKP Słupca i Czarni Ostrowite zakończyli sezon 2025/2026 ligowymi porażkami. Bramki: Kopaczewski i...

Więcej...Details

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogłoszenia promowane > dodaj <

Zatrudnimy do prowadzenia pojazdów

przez slupca.pl
2026-06-12
0
0

Usługi różdżkarskie, wyszukiwanie żył wodnych

przez slupca.pl
2026-06-12
0
0

sprzedam mieszkanie

przez slupca.pl
2026-05-28
0
0

REKLAMA

Kurier Słupecki

Dodatek ślubny 2026
kurier słupecki

Komentarze

  • Ramzes - Reprezentant Polski wziął ślub w Słupcy. Najlepsze życzenia dla Dominiki i Kamila
  • Anonim - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • x - Długo walczyli o życie kierowcy. Niestety…
  • zzz - Tragiczny wypadek w gminie Strzałkowo
  • Xyz - Tragiczny wypadek w gminie Strzałkowo
  • Słowianin - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • hmmmm - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Anonim - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Kasia - Będzie wikariuszem w Słupcy. Już drugi raz
  • Buhaha - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
REKLAMA
Następny
Stanisława Stojek

Janusz Czechowski

  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
  • Logowanie
  • Zarejestruj

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki

Witaj!

Zaloguj się do swojego konta

Zapomniałeś hasła? Zarejestruj

Utwórz nowe konto!

Uzupełnij formularz, aby się zarejestrować

Wszystkie pola wymagane Zaloguj

Odzyskaj hasło

Proszę podać nazwę użytkownika lub email, aby odzyskać hasło.

Zaloguj
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
  • Logowanie
  • Zarejestruj

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki