Energooszczędne źródło ogrzewania i chłodzenia – Pompy ciepła

Nowoczesna technologia sprawia, że realne jest energooszczędne i opłacalne chłodzenie i ogrzewanie domów. W jaki sposób? Dzięki Pompom ciepła i wykorzystaniu geotermalnych źródeł energii – ciepła powietrza lub ziemi. 

Ogrzewanie jest jednym z istotniejszych tematów, które są poruszane podczas planowania budowy domu. Na rynku mamy wiele rozwiązań, zaczynając od kotłów wykorzystujących paliwo stałe, przez instalację fotowoltaiczną, na ogrzewaniu elektrycznym kończąc. Naśladowanie tego, co wykorzystują znajomi lub sąsiedzi, czasami może prowadzić do fatalnych skutków, dlatego warto samemu rozeznać się co oferuje rynek. Mało osób zastanawia się nad alternatywnymi metodami biorąc pod uwagę tylko te starsze. Pompy ciepła w ostatnim czasie zdobywają na popularności w nowym budownictwie. Umożliwiają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń. Warto zatem przed budową domu lub modernizacją aktualnego systemu grzewczego zapoznać się z ich zaletami. Jak działają? Jakie paliwo jest wykorzystywane? I co najważniejsze, ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła? Czy inwestycja w tę technologię się zwróci?

Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną, która znajduje się w naturalnych pokładach ziemi, wody i powietrza. Wszystkie procesy, które zapewniają nam odpowiedni komfort, są wykonywane bezpośrednio w urządzeniu. Parowanie, sprężenie, skraplanie czy rozprężanie cieczy sprawia, że temperatura pomieszczeń w których przebywamy jest zawsze, taka jaką chcemy utrzymać. Ten energooszczędny system sprawi, że zapomnisz również o wysokich rachunkach za ogrzewanie i ciepłą wodę, a nawet brudzie, który jest generowany przy tradycyjnych systemach. Wszystkim będziesz mógł sterować nie tylko ręcznie, ale również przy pomocy smartfona. Do innych plusów możemy zaliczyć brak emisji zanieczyszczeń do środowiska, skuteczne działanie (nawet w przypadku niskich temperatur zewnętrznych), czy choćby brak konieczności wyszukiwania najtańszego i składowania paliwa stałego.

„Instalujemy pompy które wykorzystują system powietrze-powietrze, powietrze-woda i typu gruntowego. Te ostatnie są bardzo często wykorzystywane w Polsce i zamawiane przez naszych klientów.” – mówi nam Specjalista ds. Pomp ciepła z firmy ArtDOM.

Gruntowe pompy wykorzystują ciepło wydobyte z wnętrza ziemi. Istnieją dwie możliwości instalacji. Wymiennik gruntowy, może być poziomy lub pionowy. Wymiennik to rura umieszczona w ziemi tworząca pętlę, w której krąży ciecz zwana solanką. W przypadku instalacji poziomej, musimy posiadać co najmniej kilkaset metrów kwadratowych działki. Do instalacji pionowej sondy – wystarczy kilkadziesiąt. Pętla doprowadza ciecz do parownika pompy ciepła, temperatura solanki spada i ponownie trafia do gruntu gdzie stopniowo jest ogrzewana. Na koniec ponownie trafia do parownika, oddając ciepło. Cykle te powtarzają się w nieskończoność.

„W dużym skrócie, dzięki pompie ciepła możemy ogrzać dom, ale również schłodzić, kiedy za oknem mamy bardzo wysokie temperatury, podnosząc swój komfort. Co więcej mamy również możliwość podgrzania wody użytkowej, zachowując przy tym bardzo niskie koszty eksploatacji.” – kontynuuje Specjalista ds. Pomp ciepła z firmy ArtDOM.

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła? Utrzymanie i eksploatacja nie jest wysoka. Urządzenia te charakteryzują się bardzo niskim wskaźnikiem awaryjności, a przy odpowiedniej i profesjonalnej instalacji żywotność sięga nawet do 50 lat. Przykładowo, dom o powierzchni użytkowej 120 m2 w którym mieszkają 4 osoby, gdzie wykorzystamy ogrzewanie podłogowe oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, generuje roczny koszt na poziomie 1600 zł. Zwrot poniesionych kosztów instalacyjnych jest również szybki. W stosunku do innych systemów grzewczych inwestycja wraca się już po 5 latach. Warto również nadmienić, że aktualnie jest możliwość otrzymania dotacji proekologicznej do instalacji nawet do 60% poniesionych kosztów.

Dzięki wykorzystaniu Pomp ciepła będziemy w stanie zaoszczędzić na kosztach związanych z ociepleniem lub ochłodzeniem pomieszczeń. Zapewnimy również nieprzerwany dostęp do ciepłej wody użytkowej, wykorzystując do tego jedynie odnawialne źródła energii tj. ciepło powietrza lub ziemi. Pompa ciepła to również Twoja wygoda, komfort i bezpieczeństwo. Zapraszamy do zapoznania się z technologią pomp ciepła na stronie www.artdomserwis.pl, i rozmowy ze specjalistami pod numerem telefonu (63) 270 39 07.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.